Nefunkční Linux [vyřešeno] Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Nefunkční Linux

#41 Příspěvek od Salus »

Děkuji, ale asi jsem negramotný, protože ty moje původní soubory a data nikde nemohu najít a nevím jak se k nim mám dostat.
Všechny soubory - dokumenty, plocha, fotky atd. jsou prázdné, tak nevím, co bych zálohoval.

Omlouvám se, že nebudu hned reagovat, ale musím odjed a budu až večer.

Salus.

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Nefunkční Linux

#42 Příspěvek od Salus »

Zdravím,
podařilo se mi najít staré soubory, ale když je chci otevřít, tak mi tam vyskočí okno, že nemám oprávnění.
Dá se to nějak zpřístupnit. Stále pracuji v tom novém uživateli "user". Do toho původního se mi nepodařilo přepnout. Nevím jak.

Salus
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2017-01-07.png

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Nefunkční Linux

#43 Příspěvek od Salus »

Moc tomu nerozumím.
Tak,že když používám Linux Mint Cinnamon 17 (64bit.) verze Cinnamonu 2.2.16
tak v Terminálu zadám příkaz "sudo nemo" a co se bude dít dál.

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Nefunkční Linux [vyřešeno]

#44 Příspěvek od Salus »

Zadal jsem do terminálu a objevilo se to to. Nemám oprávnění.
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2017-01-07 22.png

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Nefunkční Linux

#45 Příspěvek od Salus »

Omlouvám se za to foto. Zapoměl jsem, že to mám kopírovat.
Tak tohle se mi tam objevilo.

user@roman-Extensa-5630 ~ $ sudo nemo
[sudo] password for user:
Je nám líto, uživatel user nemá dovoleno spouštět „/usr/bin/nemo“ jako root na roman-Extensa-5630.
user@roman-Extensa-5630 ~ $ ^C
user@roman-Extensa-5630 ~ $ ^C
user@roman-Extensa-5630 ~ $ ^C
user@roman-Extensa-5630 ~ $ ^C
user@roman-Extensa-5630 ~ $ ^C

Uživatelský avatar
Genesis
Příspěvky: 16
Registrován: 10 lis 2012, 13:09

Re: Nefunkční Linux

#46 Příspěvek od Genesis »

Salus píše:Omlouvám se za to foto. Zapoměl jsem, že to mám kopírovat.
Tak tohle se mi tam objevilo.

user@roman-Extensa-5630 ~ $ sudo nemo
[sudo] password for user:
Je nám líto, uživatel user nemá dovoleno spouštět „/usr/bin/nemo“ jako root na roman-Extensa-5630.
user@roman-Extensa-5630 ~ $ ^C
Problém je v tom, že Tebou nově vytvořený uživatel s názvem user nemá právo spustit sudo.
Aby toto právo tento uživatel měl, musel bys mu ho v terminálu přidat příkazem sudo adduser "uživatel" sudo, kde místo toho "uživatel" zadáš název uživatele, kterému chceš toto oprávnění přidat. To ovšem pod účtem uživatele user nelze, protože opět na začátku celého příkazu vidíš ono sudo.
To přidání oprávnění spustit sudo bys mohl udělat jen pokud by se ti podařilo se přihlásit k účtu toho Tvého původního uživatele, kterého sis vytvořil při instalaci. Ten oprávnění sudo určitě má, protože při instalaci je nastaven systém tak, aby správu počítače mohl provádět uživatel vytvořený při instalaci (tzn. prvotně vytvořený uživatel), a to pomocí příkazu sudo. A to je ono.
Ale protože se za žádnou cenu nemůžeš k onomu svému původnímu účtu přihlásit a chceš si z instalovaného systému zkopírovat určitá data, k čemuž potřebuješ spustit prohlížeč souborů (u Tebe tedy nemo) s právy správce a pod uživatelem user to nelze, je nejjednodušší a nejrychlejší nabootovat se z live cd či dvd nebo usb. V "live" uživatel správcovská oprávnění bezpochyby má. Tam si v terminálu spustíš prohlížeč souborů s právy správce. V Cinnamonu sudo nemo, v Mate sudo caja a překopíruješ si co potřebuješ a kam potřebuješ.
Tohleto si přečti, je tam v podstatě to, co jsem tu napsal: http://wiki.ubuntu.cz/root_sudo
From Genesis to Eternity

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Nefunkční Linux

#47 Příspěvek od Salus »

Zdravím,
Vezíre, končím s tímto postupem. Když jsem si tam vše nastavil a pak jsem zavřel "notebook" a znova ho zkusil otevřít, tak se mi to vrátilo znova na tu původní chybu.
Tak, že jsem se rozhodl pro instalaci nového "Linux".
Chtěl bych tě požádat o radu ohledně výběru "Linux".
Jaký si mám nainstalovat, jestli ten, co jsem měl "Linux Mint Cinnamon 17 (64bit.)
verze Cinnamonu 2.2.16, nebo "mate" .......
A jestli neznáš nějaký bezpečný web ze kterého by se to dalo stáhnout na "flešku".

A chtěl bych tě ještě požádat o radu až to budu instalovat jestli a v jaké fázi a hlavně, co udělat pro případnou záchranu mít starých dat.

Díky
Salus

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Nefunkční Linux

#48 Příspěvek od menom »

.

Ahoj Salus, vsetko co som ti radil malo viest k oprave poskodeneho systemu, pretoze si to tak chcel:
Salus píše:Vím, že se tak to těžko radí, ale co kdyby náhodou. Mám obavu, abych nemusel udělat přeinstalování.
Ak chces zachranovat data z uctu stareho uzivatela, ktoreho meno si doteraz neprezradil, tak si dostal odpoved, ze
sa to da cez LIVE system spusteny z Instalacneho DVD alebo USB Flesky.

V podstate spustis INSTALACKU ale nic neinstalujes, len spustis system (vyzkouset).
A v tomto rezimu sa da preklikat k pozadovanym datam (pripadne upravis prava).

Tuto radu si vsak dostal, takze sam sa rozhodni co budes dalej podnikat.

Ujasni si co vlastne chces.

A pouzivat Cinnamon na 2GB RAM je bída.

.
.

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Nefunkční Linux

#49 Příspěvek od Salus »

Zdravím,

Vezíre vím, že to se mnou není jednoduché, ale ještě jsem to zkusil, než to vše budu přeinstalovávat.
Dostal jsem se až sem a zřejmě je to definitivní konec, nebo se to dá nějak obejít, vyřešit?

Salus
TERMINÁL
user@roman-Extensa-5630 ~ $ sudo update-gruba
[sudo] password for user:
Je nám líto, uživatel user nemá dovoleno spouštět „/usr/sbin/update-grub“ jako r
oot na roman-Extensa-5630.
user@roman-Extensa-5630 ~ $

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Nefunkční Linux

#50 Příspěvek od menom »

.

Ak si uz zachranil data cez Live system, tak mozes vyskusat znova postup
ked si sa dostal do root terminalu (kde si vytvoril noveho uzivatela user), a zadat tieto 2 prikazy cim pridas user-a do skupin sudo a adm:

Kód: Vybrat vše

adduser user sudo

Kód: Vybrat vše

adduser user adm
Potom po restarte notebooku, by mal byt user - ucet na urovni toho prveho uzivatela, ktory bol vytvoreny pri instalacii.
A mali by fungovat prkazy so sudo.

.
.

Zamčeno