Ntb Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mintu [vyřeš.] Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#11 Příspěvek od vxmery »

Ahoj Vendi,
pokiaľ niekto nemá v profile požiadavku na zdvorilostné oslovovanie, tak si tykáme ;)
Myslím, že kdybych si ho přečetl předtím, bylo by vše jinak.
S tým sa stretlo vela užívateľov, zhrnutie nováčikovských prešľapov je napr. tu:
http://linuxos.sk/clanok/skusenost-ako- ... acne-pasc/
Live USB/DVD je ISO soubor vypálený na bootovacím DVD nebo bootovací USB vytvořené pomocí progr. Rufus, Unetbootin atd.?
Ano. Opakujem, Live session umožní vyskúšanie Linuxovej distribúcie bez zásahu na HDD. To u Win neexistuje, preto to užívatelia Win nevedia a preto sa hneď hrnú do inštalácie aj keď nevedia voco go.
"osvědčený způsob instalace něco jiné" jsem nedělal - myslíte, že tam je ta chyba ?

Na toto si si vlastne odpovedal sám - uspávanie Windows, fast reboot a takisto nevieme kam si inštaloval zavádzač (boot loader). Inak sa to robí v Legacy a inak v UEFI.
nechtěl jsem manželku zatěžovat dvěma operačními systémy v jednom počítači
Zober manželku na romantickú večeru a vysvetli jej, že začínaš objavovať nový svet :)

Ak sa dá, obnov si Win a navrhujem dualboot Win + Mint. Ak nie, navrhujem inštaláciu Mint po Uefi. Ešte upresni, aké grafické rozhranie pre Mint sa ti páči. Cinnamon alebo MATE alebo Xfce alebo KDE.
Over
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#12 Příspěvek od RadekD »

"Ať jsem zadal jakoukoliv kombinaci, tak pokaždé při spuštění systému se objeví hláška "No bootable device"."

Pozor, měl jsem s tímto nb stejný problém - viz. zde: http://forum.linux-mint-czech.cz/viewto ... 0&start=10
Problém je v tom, že u tohoto nb se při instalaci nastaví jako výchozí disk pro GRUB USB flash, ze kterého se instaluje! a grub umístí na něj. Po vyjmutí logicky nenajde OS. Nevím proč, jinde jsem se s tím nesetkal.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#13 Příspěvek od Vendi »

Ahoj všichni.
Vxmery, omlouvám se Ti, že se ozývám až po týdnu. Nejradši bych si ..... . Prostě neumím číst.
Nevšiml jsem si, že Tvůj vzkaz je na stránce č. 2 a myslel jsem, že třeba nemáš čas. Ani mi nebylo divný, že poslední příspěvek je od Tebe. Zkrátka Lama jak vyšitá.
Dneska se celý den mořím a zkouším, co napsal RadekD, ale něco dělám blbě.
Instaluji LM17.3 Cinnamon. V Biosu nastavím UEFI.
Pak jdu podle návodu - dám něco jiného :
1) odkládací prostor 4GB - tvorba swapu
2) žurnálovací souborový systém Ext4 20GB - přípojný bod zaškrtnu lomítko /
3) zbytek dám také jako žurnálovací souborový systém Ext4 - přípojný bod zaškrtnu /home
když jsem toto nastavil a dal instalovat, tak mi to vypsalo :

Kód: Vybrat vše

The partition table format in use your disks normally requires you to create separate partition
for boot loader code. This partition should be marked for use an „EFI boot partition“ and should be at least 35 MB in size. Note that this is not the same as a partition mounted on/boot.
If you do not go back to the partitioning menu and correct this error, boot loader installation may fail later, although it may still be possible to instar the boot loader to a partition.
Z překladače jsem pochopil, že musím zavést oddíl EFI aspoň 35 MB.
Stalo se. Dal jsem 40 MB Tento oddíl jsem nastavil jako zavaděč. /dev/sda3 efi
Jak píše RadekD, dal jsem si pozor, aby to bylo na místní disk.
Opět:

Kód: Vybrat vše

No bootable device.[code]
Také jsem zkoušel ještě nastavit oddíl pro bios zavaděč (bylo v nabídce - pokud ovšem instaluji pod UEFI).
Pak to vytvořilo oddíl s koncovkou bios grub ale nefungovalo to ani když jsem nastavil tento oddíl jako zavaděč.

Něco ale dělám špatně - vím to. Mám možnost vytáhnout harddisk z NTB a dát do stolního počítače a tam mi také nenabootuje.

Také jak jsem od tebe pročítal vxmery ten článek minule, tak jsem zjistil, že i já mám povolen v NTB secure boot a nejde to změnit na vypnuto. Ale jelikož nechci a ani nemůžu dualboot (už to nejde - disk jsem zformátoval), tak jak jsem pochopil z článku, tak pro Linux by to nemělo vadit.

Manželka a romantická večeře není špatný nápad - jenom se obávám, že dokud nevyřeším tenhle problém, tak se mnou nebude moc velká legrace.
Zatím se mějte všichni a děkuji Vám za podporu.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#14 Příspěvek od vxmery »

Ahoj Vendi,
už som sa bál, že Ti maželka zhabala notebook a uvrhla Ťa do žalára :lol:

Skúsim niečo stručne:
1. presvedč sa že máš UEFI
2. spustíš Live
3. v Live sa pripojíš na Internet (káblom, WiFi), otestuješ trebárs spustením Firefox
4. ak všetko fachčí, dáš inštaláciu (pár prvých krokov možno bude po anglicky)
5. vyberieš "niečo iné"
6. jestvujúce partície zmaž
7. nové partície urobíš takto (všetky primárne, zatiaľ pre zjednodušenie bez vysvetlení)

Prvá
/dev/sda1/ prípojný bod "/boot/efi" súborový systém fat32 veľkosť 500MB

Druhá
/dev/sda2 prípojný bod "/" súborový systém ext4 veľkosť 20GB

Tretia
/dev/sda3 prípojný bod žiadny súborový systém linux-swap veľkosť dvojnásobok RAM

Štvrtá
/dev/sda4 prípojný bod /home súborový systém ext4 veľkosť zbytok disku

8. Odklikáš si klávesnicu, jazyk, povolíš sťahovanie aktualizácií počas inštalácie (bude to dlhšie trvať ale ušetríš čas neskôr)

9. Bacha - inštalácia zavádzača (boot loader) do oddielu /boot/efi t.j. v našom prípade /dev/sda1

10. počas trvania inštalácie sa doporučuje studené pivo ;)

Tak nech sa Ti darí ako Českým hokejistom.

Daj viedieť, zatiaľ ahoj
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#15 Příspěvek od vxmery »

Jo, ešte prikladám ťahák, ako by to malo vyzerať.
Ten "nevyhradený" oddiel si nevšímaj, to mám takú rezervu pre prípadný dualboot.
Particie_Uefi.png
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#16 Příspěvek od Vendi »

/dev/sda1
Jakmile zadám Použít jako Fat 32, tak v nabidce přípojný bod vůbec není /boot/efi
ale šlo to tam dopsat - žádný problém.
Mám to jako na obrázku, akorát u /dev/sda3 není název linux-swap, ale pouze swap.
Když dám instalovat, tak mi vyskočí ten požadavek, abych definoval EFI oddíl:

Kód: Vybrat vše

The partition table format in use your disks normally requires you to create separate partition
for boot loader code. This partition should be marked for use an „EFI boot partition“ and should be at least 35 MB in size. Note that this is not the same as a partition mounted on/boot.
If you do not go back to the partitioning menu and correct this error, boot loader installation may fail later, although it may still be possible to instar the boot loader to a partition.
Co teď ?

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#17 Příspěvek od vxmery »

/dev/sda1
Jakmile zadám Použít jako Fat 32, tak v nabidce přípojný bod vůbec není /boot/efi
No panic. Dialóg "Použít jako" rozklikneš a nedáš fat32 ale niekde dolu je voľba "Zaváděcí EFI oblast", formátovanie sa urobí automaticky.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#18 Příspěvek od Vendi »

Opět:

Kód: Vybrat vše

NO Botable device,
právě se snažím nějak sem dostat obrázek.
Nevíš jak ?
Ofotil jsem NTB.

Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#19 Příspěvek od Vendi »

Už to mám.
Přílohy
Už jsem na to přišel.
Už jsem na to přišel.

Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#20 Příspěvek od Vendi »

Ještě foto Bios NTB .
Přílohy
IMG_20160513_214640.jpg
IMG_20160513_214632.jpg
IMG_20160513_214621.jpg
IMG_20160513_214611.jpg

Zamčeno