Booting USB Write/Format [vyřešeno] Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: booting USB Write/Format

#11 Příspěvek od menom »

multiboot linuxových distier je jednoduchšie, aj keď utilita na to určená vo win funguje ale v linuxe nie
Nenapisal si ktoru utilitu mas na mysli co nefunguje.
V linuxe pouzivam pre viac distier na 1 USB Kluc - flashku toto:

http://liveusb.info/dotclear/index.php?pages/install

A cez MultiSystem si nabuchas aj 10 LiveCD na jednu flashku.

Ze by mal niekto spolu Win aj s Linuxami na 1 USB kľuci a ze by sa dal z toho bootovat ako LiveCD, o tom som este nepocul.
.

kamowski

Re: booting USB Write/Format

#12 Příspěvek od kamowski »

to je presne tá utilita, ktorá mi za svet nechcela fungovať :D
môžeš sem prosím dať postup, ako si to spojazdniť?

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: booting USB Write/Format

#13 Příspěvek od menom »

Ten program MultiSystem v ubuntu 12.04 fungoval v dalsich verziach som ho neskusal.
Mas pravdu ten instalacny subor v LM nefunguje.
To je asi na tvorcoch programu aby ho prisposobili - dali funkcny navod ako to spojazdnit.

Na tej stranke je odkaz na stiahnutie LiveCD ktore je zalozene na ubuntu, toto mam na 1 USB kluci a z neho ked nabootujem tak v programe
MultiSystem si vyrobim druhy USB kluc na ktory sa da dat okrem ineho aj tento OS - aby som nemusel mat stale 2 USB kluce pre tento ucel.

Viem ze toto nie je odpoved na otazku instalacie programu, ale ako Nahradne riesenie - stoji za to.
Ono ked nezalezi tvorcom programu aby ho sfunkcnili aj pre LM tak naco sa tym trapit.

Ale mat na vyber z povedzme 10 alebo 20 LiveCD na jednom usb stoji urcite za to.
.

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: booting USB Write/Format

#14 Příspěvek od menom »

kamowski píše:to je presne tá utilita, ktorá mi za svet nechcela fungovať :D
môžeš sem prosím dať postup, ako si to spojazdniť?
Tak som trocha skúšal a prišiel som na jednoduchú vec.
Z toho shellscript install-depot-multisystem.sh som použil gpg kľúč a odkaz na ich repo.

Postup je nasledovný:
Do terminálu zadať príkazy:

Kód: Vybrat vše

sudo su
Pridanie kľúča:

Kód: Vybrat vše

wget -q http://liveusb.info/multisystem/depot/multisystem.asc -O- | apt-key add -
Editovať /etc/apt/sources.list a pridať zdroj softvéru:

Kód: Vybrat vše

deb http://liveusb.info/multisystem/depot all main
Uložiť a tradičné:

Kód: Vybrat vše

apt-get update

Kód: Vybrat vše

apt-get install multisystem
Po inštalácií ukončiť prácu ako root príkazom:

Kód: Vybrat vše

exit
Alebo zavrieť okno Terminálu.

Program MultiSystem verzia 1.0284 je v Menu > Príslušenstvo > MultiSystem. :-D

Toto funguje na mojom LM 14 xfce,
Kto má záujem, vyskúšajte vo Vašom pracovnom prostredí a dajte vedieť ako funguje.
.

kamowski

Re: booting USB Write/Format

#15 Příspěvek od kamowski »

super návod, ďakujem
- pri prvom spustení som musel flash formátovať cez diskové nástroje (USB stick formater robí len rýchle formátovanie) a dať mu aj menovku (ak ju nedám, sw to urobí za mňa a odpojí flash)
- po nainštalovaní grub-u a prvého distra sa flash odpojil, musel som ho znova pripojiť cez diskové nástroje (okno som mal stále otvorené, nech vidím, čo sa deje)
- ďalšie distrá sa pridávali už bez problémov
- pri fedore vyskočilo nejaké okno s dvoma voliteľnými možnosťami, nepochopil som, o čo ide, tak som voľby nezaškrtol
- pri spustení fedory nastala nejaká chyba, systém sa sám odhlásil, po prihlásení všetko ok
- LM16 mate, cinnamon - menu bolo v slovenčine!!! :D, sw v EN
nechápem ako je to možné, keďže live LM je vždy len v EN
- LM13mate je už v EN :)
- LM16 cinnamon, nenabehol firefox, po reštarte a opätovnom spustení ok

ďalšie distrá som zatiaľ neskúšal

určite tento sw využijem, napr. ak chcem u niekoho inštalovať linux, je dobré mať u seba viac distribúcií, verzí, prostredí... a otestovať, čo bude najlepšie fungovať s tým-ktorým hw a zároveň môžem záujemcovi ukázať obrovské možnosti a variabilitu tohoto OS
Naposledy upravil(a) kamowski dne 03 úno 2014, 20:46, celkem upraveno 1 x.

kamowski

Re: booting USB Write/Format

#16 Příspěvek od kamowski »

tomkom18 píše:Ani za svet mi nejde na prvýkrát naformátovať USB kľúč a následne vytvoriť bootovacie USB z ISO súboru. Všetko na Minte je super, len kvôli tejto veci musím ísť na druhé PC, kde mám WinXP a tam spraviť formát a potom aj vytvoriť bootUSB. Najlepšie to komplet spraví Universal USB Installer. V Minte je napr. USB Writer,gParted,UnetBootin, ale nie je to ono. Napríklad USB Writer nespraví správne ani linuxové distibúcie z ISO na USB. Nechápem. FAT32 tabuľku nevie spraviť bez problémov ani jeden z nich. A na zavádzacie USB je potrebný FAT/FAT32. Nevie niekto o nejakom spoľahlivom softe/utilite?
Menu -> Predvoľby ->Disky (uvádzam cestu v Mate)
- klikni na flash disk - pozor na výber aby si neodstránil niečo z hdd!!!
- klikni na štvorček - odpojiť
- klikni na partíciu, ktorá je na ňom a daj "-" (mínus) - odstrániť oddiel
- klikni na ozubené kolieska - naformátuj
- klikni na "+" - pridať oddiel
posledné dva príkazy môžu byť v niektorej situácii aj v opačnom poradí
- klikni na trojuholník - pripojiť

niekedy pri pokuse o odstránenie partície vyskočí chybová hláška a postup je nevykonateľný, v takom prípade, si flash otvor v GParted (ak ho nemáš -> sudo apt-get install gparted)
- zvoľ si flash - pozor na výber aby si neodstránil niečo z hdd!!!
- Zariadenie -> Vytvoriť tabuľku oddielov
- Oddieľ -> Nový, zvoľ si formát napr. fat32 -> pridať
- Aplikovať všetky operácie (ikona Enter - zalomená šípka)
nie je mi jasné, prečo tu chýba alebo skôr, prečo je nedostupná voľba "Pripojiť", takže buď fyzicky od/pripojiť alebo cez nástroj "Disky"

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: booting USB Write/Format

#17 Příspěvek od menom »

Tiez pouzivam na tieto veci program Disky (Disk utility).
- pri fedore vyskočilo nejaké okno s dvoma voliteľnými možnosťami
Ponukalo to vytvorenie Persistent mode (mod zapisu trvalych zmien) a tam si mozno nastavit velkost - kolko moze pouzit pre ukladanie - aby
si to pamatalo nastavenia + nainstalovane programy.

Ten Persistent mode sa da vytvorit len pre jeden Obraz disku (LiveCD).
.

tomkom18
Příspěvky: 18
Registrován: 31 led 2014, 11:16

Re: booting USB Write/Format

#18 Příspěvek od tomkom18 »

gParted je fajn, aj vstavaný USB Writer je fajn, ale... Stále je tu nejaké ale. Už som skúsil aj cez Wine spustiť Universal Usb Installer, nastavil mount driver vo Wine (/media/user), ale nenašlo mi to USB. Zameriam sa na toto, nastaviť to a malo by všetko bežať. Lebo po naformátovaní v gParted mi Win distribúciu nespraví ani v samotnom Windowse. Vypíše zlý formát/systém súborov na flash disku. Zapeklitá situácia :roll:
-->HP Pav DV5-C2D 2GHz+4G RAM+LM17.1 Cin -->Bratislava -->Nokia 206 dual SIM+Samsung GT i9001

Zamčeno