Po uspesne instalaci nebootuje system [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Handsomeman
Příspěvky: 5
Registrován: 29 zář 2014, 19:07

Po uspesne instalaci nebootuje system [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Handsomeman »

Zdravim,
rad bych se zeptal na problem co resim s Linuxovymi distribucemi uz delsi dobu.
Po uspesne instalaci Linux 17 MATE (preinstalovani disku), se system po spusteni notebooku nespusti. Namisto toho mi hodi hlasku

Kód: Vybrat vše

"No bootable device".
Instaloval jsem z Live USB ruzne distribuce. Ve virtualce na jinem PC mi jedou bez problemu.
V programu "Disks" neni ani jeden partition oznaceny jako bootable, mozna to bude problem (nasel jsem castecne na jinem foru). Pokud ovsem zkusim vybrat z nabidky kde je pouze na bootovani "Legacy BIOS bootable", hodi mi to tuto hlasku:

Kód: Vybrat vše

Error setting partition flags on /dev/sda1: Error spawning command-line `sgdisk --attributes 1:=:0x0000000000000004 "/dev/sda"': Failed to execute child process "sgdisk" (No such file or directory) (g-exec-error-quark, 8) (udisks-error-quark, 0)
HDD je v BIOSu videt, a ja uz rudnu z toho jak mi Linux drasa nervy :lol: Prvne jsem mel na notebooku nainstalovane Ubuntu, pak Windows 7, a potom jsem zkusil zpet nainstalovat Linux a bez uspechu, takze vraceni zpet k Windows.
Dekuji za pomoc, uz vazne nevim co dal a s flashkou v notasu se mi nechce presouvat :lol:
Martin

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#2 Příspěvek od menom »

To vypada ze instalacia neprebehla spravne.
Ubuntu ti fungovalo lebo je prisposobene na instalaciu aj so zapnutym secure boot.
Takze najprv zapni tu moznost legacy v BIOSe (tym vypnes secure boot).
A znova to instaluj.

V Release notes pre LM 17 sa pise:
If your system is using secureBoot, turn it off.
http://linuxmint.com/rel_qiana_mate.php
.

Handsomeman
Příspěvky: 5
Registrován: 29 zář 2014, 19:07

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#3 Příspěvek od Handsomeman »

Ubuntu mi taky nefungovalo, fungovalo jen před tím, než jsem ho přeinstaloval Windowsem. Od té doby co jsem na disk nainstaloval Windows tak se jiný systém nechytá.

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#4 Příspěvek od menom »

Ak ti na tom windowse nezalezi, tak by si to mohol skusit nasledovne:
1-zalohovat subory na ktorych ti zalezi na iny disk
2-spustit system ako Live a pomocou programu GParted vytvorit novu tabulku s oddielmi (partition table) msdos
Pozor - tymto sa zmaze uplne VSETKO na tom HDD
3-ukoncit GParted a dat instalovat LM na cely disk.
.

Handsomeman
Příspěvky: 5
Registrován: 29 zář 2014, 19:07

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#5 Příspěvek od Handsomeman »

No to jsem udělal, ale LM sám naoddíluje disk na 4 části = dvě pro systém a dvě prázdné, přičemž jedna má jen 1 MB. Pokud chci pak formátovat disk, nelze provést. Ani jeden partition se nebootuje.

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#6 Příspěvek od janek-m »

Instaloval jsem z Live USB ruzne distribuce. Po uspesne instalaci Linux 17 MATE (preinstalovani disku), se system po spusteni notebooku nespusti. Namisto toho mi hodi hlasku "No bootable device".
V tomto prípade mohlo dôjsť k dvom problémom:
a) pri inštalácii systému z USB sa môže stať, že zavádzač systému sa nenainštaluje na HDD ale na USB a GRUB sa musí preinštalovať. Pri inštalácii je potrebné usledovať, kam chce inštalátor nainštalovať zavádzač – je to pod položkou „Device for boot loader installation“

b) v opise problému je nie uvedené, či je na PC klasický bios alebo bios s UEFI a aká tabuľka oddielov je na HDD vytvorená - MSDOS alebo GPT (Podľa chybovej hlášky by som povedal že GPT a v zavádzacej oblasti chýba boot flags).
Ak je to bios s UEFI a ide o dualboot (Win + Linux), tak oba systémy musia byť nabootované v UEFI móde, inak inštalácia neprebehne korektne.

Ak má byť na HDD iba Linux, tak je najlepšie ísť cez voľbu „Niečo iné“ a vytvoriť:
aspoň 200 MB zavádzaciu oblasť Efi (!!nevytvára sa, ak je už na HDD Windows, pretože efi oblasť bola už vytvorená pri inštalácii Win)
systém - použiť ako: ext4, Prípojný bod: /
swap – Použiť ako: swap
na dáta – Použiť ako: ext4, Prípojný bod: /home

Najlepšie by bolo postnúť výpisy z terminálu z live systému:

Kód: Vybrat vše

sudo parted -l # malé L
sudo fdisk -l
pre lepšiu predstavu, ako je rozdelený HDD a aká tabuľka oddielov je vytvorená.

Handsomeman
Příspěvky: 5
Registrován: 29 zář 2014, 19:07

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#7 Příspěvek od Handsomeman »

Zkusil jsem možnost b) a ručně přiřadil flag, který tam nebyl na boot. Konečně! :)
sudo parted -l

Kód: Vybrat vše

Model: ATA ST500LT012-9WS14 (scsi)
Disk /dev/sda: 500GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt

Number  Start   End     Size    File system     Name  Flags
 1      1049kB  30,0GB  30,0GB  ext4                  boot
 2      30,0GB  34,0GB  4000MB  linux-swap(v1)
 3      34,0GB  500GB   466GB   ext4
sudo fdisk -l

Kód: Vybrat vše

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.


Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x247f8e59

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1   976773167   488386583+  ee  GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.
Můžete mi prosím ještě doporučit optimální velikosti oddílů? Shlédl jsem ještě nějaký tutorial, tak jsem to udělal podle toho.
A ještě jedna věc.. nevím co s tím GPT table. Je to nějaká chyba?
Jinak děkuji za instrukce :)

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#8 Příspěvek od menom »

Prave postupom, ktory som napisal vyssie som ti doporucil smazat GPT a vytvorit tabulku s oddielmi msdos.
2-spustit system ako Live a pomocou programu GParted vytvorit novu tabulku s oddielmi (partition table) msdos
Osobne GPT nepouzivam, ale ak vsetko funguje ako chces, tak zdar Mintu !
.

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#9 Příspěvek od janek-m »

Handsomeman:
Zkusil jsem možnost b) a ručně přiřadil flag, který tam nebyl na boot. Konečně!
Táto chyba vznikla, lebo pri tabuľkách GPT by sa mala pri inštalácii vytvoriť zavádzacia oblasť Bios_grub – platí samozrejme pri inštalácii v Legacy mode. Inak GPT odignoruje zavedenie systému a musí sa to riešiť tak, ako si uviedol – cez Gparted.
Můžete mi prosím ještě doporučit optimální velikosti oddílů?
Podľa výpisu z gparted sú veľkosti tých oddielov v poriadku :) neviem síce, akú veľkú máš RAM, ale ak 4 GB, tak aj 4GB swap by mal stačiť.
A ještě jedna věc.. nevím co s tím GPT table.
Tabuľky GPT sú nástupcom MSDOS, ktoré sa pomaly ale isto prestávajú používať. GPT majú určite svoje výhody, pri 500 GB HDD nemá síce až taký zmysel ako pri väčších HDD ale nechal by som to tak, netreba to meniť. Inak povedané, na nových PC už iné rozdelenie ako GPT nenajdeš. :)

Handsomeman
Příspěvky: 5
Registrován: 29 zář 2014, 19:07

Re: Po uspesne instalaci nebootuje system

#10 Příspěvek od Handsomeman »

Podľa výpisu z gparted sú veľkosti tých oddielov v poriadku :) neviem síce, akú veľkú máš RAM, ale ak 4 GB, tak aj 4GB swap by mal stačiť.
Tak RAM mám 8GB. Na virtuálky mi to stačí. Nejsem žádný geek abych věděl vše, člověk se má co učit celý život :D

Jinak díky, všechno běží tak jak má až na nastavení jasu a Power Managementu, ale to už je pro jiné téma :)
Linux Mint s prostředím MATE mi naprosto ve všem vyhovuje.

Zamčeno