Nastavení po istalaci Linux mint

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Snoopy
Příspěvky: 4
Registrován: 19 říj 2014, 16:25

Nastavení po istalaci Linux mint

#1 Příspěvek od Snoopy »

Zdravím, protože mi klekl disk ve chvíli, kdy jsem se chystal na upgrade, nainstaloval jsem si novou čistou instalaci Linux Mint 17. Vše jsem si nastavil k obrazu svému, kromě 3 věcí, co mě trápí:

1)Otvírání .txt, .str, .sub a jiných souborů s kódováním 1250.
Tento problém jsem řešil s kamarádem již poprvé, co jsem si nainstaloval Mint. Vyřešili jsme to nějak, že jsme mohl v klidu otvírat soubory s diakritikou v 1250 bez toho, aniž bych musel soubor konvertovat na UTF-8 a popravdě si již nepamatuji, jak. Mohu otevřít soubor v textovém editoru a přeuložit ho s UTF-8, nebo ho jinak konvertovat, ale to je zdlouhavé. Potřebuji to zase nastavit tak, jak jsem to měl, nebo aby záležitost konverze byla tak 2 kliknutí. Na jednom Ubuntu fóru jsem našel tohle:
Když to jde tak jednoduše tak na co další programy. Stačí si vytvořit soubor třeba konvertuj.sh s obsahem
#!/bin/sh
cstocs -i utf8 1250 "$1"
, nastavit tomu spustitelný příznak, v Nautilu pravým myšítkem na soubor s titulkama - otevřít pomocí - najdi konvertuj.sh a je to.
Má to konvertovat z UTF-8 na 1250, tak jsem ty parametry prohodil a nefunguje mi to.

2)Nemohu přidat ani ubrat plochy
Když zapnu Expo, buď ctr+alt+nahoru, nebo po najetí do aktivního rohu, a chci zeditovat počet ploch, neukáže se žádné plus pro přidání plochy, ani křížek u každé plochy na její zavření, mohu jen jima listovat, popřípdě jen přejmenovat plochy(od základu mám Plocha1 a Plocha2 a nejde s tím nic měnit). Myslel jsem, že se v 17 něco změnilo, ale co jsem googlil, tak to má být furt stejné. Nevím, proč u mě je to zrovna jinak.

3) Jsem krucinál zapomněl, asi to není tak důležité, mám z toho ale hlavu kolem, možná ji ještě doplním

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Nastavení po istalaci Linux mint

#2 Příspěvek od juhele2014 »

:lol: 3 - to jsme na tom podobně ...
ad 2 - Nemohu přidat ani ubrat plochy Zkus v Nastavení systému v položce Aktivní rohy zafajfkovat Najetí povoleno a pak tam najet myší. (v roletce mám volbu Zobrazit všechny prac. plochy) :idea:

Snoopy
Příspěvky: 4
Registrován: 19 říj 2014, 16:25

Re: Nastavení po istalaci Linux mint

#3 Příspěvek od Snoopy »

Ano, takto to nastaveno mám:
Obrázek
A po najetí mám tohle:
Obrázek
Žádné plus, žádný křížek.
Ještě dodám, že mám prostředí cinnamon, to jsem jaksik zapomněl zmínit.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Nastavení po istalaci Linux mint

#4 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, add1) :
1. Nainstaluj si přes správce software Bluefish
2. Spusť Bluefish - Dokument - Kódování znaků - Přidat nebo odebrat - přidej Central European (WINDOWS-1250)
3. Klikni na soubor - Otevřít v jiné aplikaci a vyber Bluefish a bude ti to otevírat utf8 i Windows1250
4. Pokud to budeš chtít zkonvertovat tak zase - Dokument - kódování znaků a vybrat formát v kterém to chceš mít :-D
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Nastavení po istalaci Linux mint

#5 Příspěvek od Allconius »

ten script funguje taky:
#!/bin/sh
cstocs -i 1250 utf8 "$1"

stahni si ho zde: http://www.barboracernoskova.cz/script.sh
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

admin

Re: Nastavení po istalaci Linux mint

#6 Příspěvek od admin »

Evidentně se Ti plochy v expu nezobrazují korektně, na pravé straně uprostřed má být poměrně velké tlačítko "+", kterým se snadno plochy přidávají. Ubrat je lze klikem na křížek vpravo nahoře u každé z nich. Jaký používáš ovladač GK?

Snoopy
Příspěvky: 4
Registrován: 19 říj 2014, 16:25

Re: Nastavení po istalaci Linux mint

#7 Příspěvek od Snoopy »

Díky za pomoc s prvním bodem, ale nakonec jsem zjistil, že to není tak akutní. Žil jsem totiž v představě, že mi VLC bude zobrazovat titulky nekorektně, pokud nebude v UTF-8 a ono ne. Nevím proč jsem si to myslel. :lol:
satapouch píše:Evidentně se Ti plochy v expu nezobrazují korektně, na pravé straně uprostřed má být poměrně velké tlačítko "+", kterým se snadno plochy přidávají. Ubrat je lze klikem na křížek vpravo nahoře u každé z nich. Jaký používáš ovladač GK?
Jediný ovladač, který jsem musel instalovat, byl na wi-fi. Jinak na GK jsem žádné speciální ovladače neinstaloval, stejně jako u předchozí 15, kde se mi expo zobrazovalo tak, jak popisuješ.
Mám ntb HP compaq 615 s Raden HD 3200 a co s týče grafiky, tak jsem jen jsem testoval 3D akceleraci přes příkazy "glxinfo | grep direct" a "glxgears" s pozitivním výsledkem, jinak nic dalšího jsem neprováděl.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Nastavení po istalaci Linux mint

#8 Příspěvek od Allconius »

a co ti vypíše "inxi -Gx" ?
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Snoopy
Příspěvky: 4
Registrován: 19 říj 2014, 16:25

Re: Nastavení po istalaci Linux mint

#9 Příspěvek od Snoopy »

Výpis je následující:

Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] RS780M [Mobility Radeon HD 3200] bus-ID: 01:05.0
X.Org: 1.15.1 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1366x768@60.0hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD RS780 GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.0 Direct Rendering: Yes

Zamčeno