Tabulka výběru OS

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zpráva
Autor
CzechPJ
Příspěvky: 9
Registrován: 24 lis 2014, 00:05

Tabulka výběru OS

#1 Příspěvek od CzechPJ »

Zdravím přátelé,
mám problém ohledně 17 Cinnamonu. Stáhl jsem si ISO, pomocí USB installeru dal na USB, dal do notebooku, zanul, naskočil, kliknu na naistalovat, vše proběhne tak jak má(zvolil jsem paralelní instalaci s w7 a pro mint vyhradil 80Gb). Tím to ale bohužel končí, po instalaci vidím v notebooku oddíl Mintu, ale při zapínání mi nedá na výběr z OS a automaticky se spouští W7 a v nabídce OS, do které jsem se dostal pomocí F, je v nabídce pouze W7. Když znovu spustím Mint z USB, tak vidím, že na pevném disku svůj oddíl má a je tam i nainstalovaný.

Nevíte jak ,,donutit" Mint, aby se spustil? Snažil jsem se projít zdejší forum(i faq), ale na podobný problém jsem nenarazil.

PS: Zvolil jsem 64bitovou verzi a nejsem si úplně jistý, jestli není notebook pouze 32. Ale jelikož je necelý rok starý a spustila se mi live verze z flash disku, tak v tom by problém být neměl, ne?

Díky za tipy, Martin.

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Tabulka výběru OS

#2 Příspěvek od menom »

Zalezi aj aky mas BIOS/UEFI - kukni do nastaveni, ak je zapnuty - vypni Secure boot.
Ak tam mas moznost - tak vyber Legacy ne UEFI.

Obnovit GRUB - kukni sem:

http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... alace_grub

PS: Zvolil jsem 64bitovou verzi a nejsem si úplně jistý, jestli není notebook pouze 32. Ale jelikož je necelý rok starý a spustila se mi live verze z flash disku, tak v tom by problém být neměl, ne?
No problem ...
Naposledy upravil(a) menom dne 24 lis 2014, 03:05, celkem upraveno 1 x.
.

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Tabulka výběru OS

#3 Příspěvek od menom »

Este k druhej moznosti - Obnova pomocí příkazů v terminálu:

Tento navod s pouzitim chroot som nikdy nemusel pouzit.

Vzdy mi fungoval aj funguje ten klasicky z ubuntu:

http://wiki.ubuntu.cz/grub2#obnoven%C3% ... %AD_livecd
.

CzechPJ
Příspěvky: 9
Registrován: 24 lis 2014, 00:05

Re: Tabulka výběru OS

#4 Příspěvek od CzechPJ »

Až budu doma, zkusím možnost pomocí boot repair. Secure boot mam vypnutý a když jsem zkoušel přepnout na legacy, tak mi bylo oznámeno, že nebyl nalezen žádný OS.
Jinak děkuju za tip, dam určitě vědět, jak jsem dopadl.

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Tabulka výběru OS

#5 Příspěvek od janek-m »

menom píše:Zalezi aj aky mas BIOS/UEFI - kukni do nastaveni, ak je zapnuty - vypni Secure boot.
Ak tam mas moznost - tak vyber Legacy ne UEFI.
Prepínať nastavenia v BIOSE nie je možné iba tak bez rozmyslu. Ak bol Windows nainštalovaný v UEFI móde, tak rovnako musí byť byť nainštalované aj Ubuntu/LinuxMint, inak dualboot nebude fungovať. ;)
CzechPJ píše:...po instalaci vidím v notebooku oddíl Mintu, ale při zapínání mi nedá na výběr z OS a automaticky se spouští W7 a v nabídce OS, do které jsem se dostal pomocí F, je v nabídce pouze W7. Když znovu spustím Mint z USB, tak vidím, že na pevném disku svůj oddíl má a je tam i nainstalovaný.
Osobne by som povedal, že nastal problém s nainštalovaním zavádzača systému, ktorý sa pravdepodobne nainštaloval na USB a nie na HDD. Pri inštalácii z USB je potrebné usledovať, kam chce inštalátor nainštalovať zavádzač. Čiže oprava (preinštalovanie) Grubu pravdepodobne problém vyrieši..

CzechPJ
Příspěvky: 9
Registrován: 24 lis 2014, 00:05

Re: Tabulka výběru OS

#6 Příspěvek od CzechPJ »

Tak jsem postupoval podle návodu z wiki.linux a bohužel problém přetrvává i nadále. Během instalace proběhlo všechno jak po másle. Ale tabulka pořád nikde.

PS: V Advanced modu chci opravit Grub právě Mintu, že?

EDIT: Koukam, ze u druheho kroku mi vyskakuje toto:

Kód: Vybrat vše

W: Failed to fetch cdrom://Linux Mint 17 _Qiana_ - Release amd64 20140619/dists/trusty/contrib/binary-i386/Packages  Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs

W: Failed to fetch cdrom://Linux Mint 17 _Qiana_ - Release amd64 20140619/dists/trusty/main/binary-i386/Packages  Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs

W: Failed to fetch cdrom://Linux Mint 17 _Qiana_ - Release amd64 20140619/dists/trusty/non-free/binary-i386/Packages  Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs

E: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
Proc to nechce stahnou updatz taky netusim :/

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Tabulka výběru OS

#7 Příspěvek od janek-m »

CzechPJ píše:Tak jsem postupoval podle návodu z wiki.linux a bohužel problém přetrvává i nadále. Během instalace proběhlo všechno jak po másle. Ale tabulka pořád nikde.
Nabootuj Live systém (vyskúšať Linux Mint) → otvoriť terminál (Ctrl + Alt + T) a postnúť výpisy z:

Kód: Vybrat vše

sudo parted -l  #malé L
sudo fdisk -l  #malé L
Koukam, ze u druheho kroku mi vyskakuje toto:

Kód: Vybrat vše

W: Failed to fetch cdrom://Linux Mint 17 _Qiana_ - Release amd64 20140619/dists/trusty/contrib/binary-i386/Packages  Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
Presne nerozumiem, pri ktorom kroku to vypisuje. Počas inštalácie?? Táto chybová hláška sa objaví, ak je v zdrojoch softvéru povolené sťahovanie z CD. Tento zdroj je potrebné deaktivovať.

CzechPJ
Příspěvky: 9
Registrován: 24 lis 2014, 00:05

Re: Tabulka výběru OS

#8 Příspěvek od CzechPJ »

druhy krok v prikazovem radku - sudo apt-get update
jinak jsem zkusil komplet preinstalovani grubu(jestli to je purge), neco jsem byl nucen odstranit a znova v terminalu pridat, a vzsledek porad stejny. Jinak v biosu neni ani moc co nastavovat krom secure bootu/priority/time

jinak zde vypisy:
parted -l

Kód: Vybrat vše

Model: ATA Hitachi HTS72756 (scsi)
Disk /dev/sda: 640GB
Sector size (logical/physical): 512B/4096B
Partition Table: gpt

Number  Start   End     Size    File system     Name                          Flags
 1      1049kB  274MB   273MB   fat32           EFI system partition          hidden
 2      274MB   18.8GB  18.6GB  ntfs            Basic data partition          hidden, diag
 3      18.8GB  19.1GB  273MB   fat32           EFI system partition          boot
 4      19.1GB  19.2GB  134MB                   Microsoft reserved partition  msftres
 5      19.2GB  551GB   532GB   ntfs            Basic data partition          msftdata
 6      551GB   634GB   82.5GB  ext4
 7      634GB   640GB   6335MB  linux-swap(v1)


Model: Sony Storage Media (scsi)
Disk /dev/sdb: 3943MB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: loop

Number  Start  End     Size    File system  Flags
 1      0.00B  3943MB  3943MB  fat32
fdisk -l

Kód: Vybrat vše

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.


Disk /dev/sda: 640.1 GB, 640135028736 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 77825 cylinders, total 1250263728 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x97e465f2

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1  1250263727   625131863+  ee  GPT
Partition 1 does not start on physical sector boundary.

Disk /dev/sdb: 3942 MB, 3942645760 bytes
122 heads, 62 sectors/track, 1018 cylinders, total 7700480 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x20ac7dda

This doesn't look like a partition table
Probably you selected the wrong device.

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   ?  3224498923  3657370039   216435558+   7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb2   ?  3272020941  5225480974   976730017   16  Hidden FAT16
/dev/sdb3   ?           0           0           0   6f  Unknown
/dev/sdb4        50200576   974536369   462167897    0  Empty

Partition table entries are not in disk order
EDIT: Takhle to vypada aktualne, kdyz dam dalsi instalaci.

Kód: Vybrat vše

http://www.pixhost.org/show/1747/24077032_snapshot1.png

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Tabulka výběru OS

#9 Příspěvek od janek-m »

Podľa výpisu parted -l, je Mint nainštalovaný. Pred reinštaláciou Grubu by som ešte odporučil v Live systéme nainštalovať Boot-Info-Script:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install boot-info-script cl-awk 
spustiť ho:

Kód: Vybrat vše

sudo bootinfoscript
a nechať vygenerovať RESULTS.txt, aby sa skontrolovalo, či resp. kam sa nainštaloval GRUB. Terminál presne oznámi, kam súbor uložil – napr: „Finished. The results are in the file "RESULTS.txt" located in "/home/username/".
Hneď na začiatku výpisu by malo byť uvedené, kde je zavádzač:“=> Grub2 (v1.99) is installed.... of /dev/sda....."
Ak je Grub na sda, tak by to malo byť v poriadku. Bios s UEFI je nakaždom PC iný a napríklad v dualboote s Win 8 sa na niektorých PC tabuľka výberu OS nezobrazuje, musí sa stlačiť určitá klávesa a takto sa dostať k menu výberu OS. Keďže ja mám na PC ešte klasický Bios, tak v tomto smere neviem viac poradiť. Čo je však ešte dôležité: Pri niektorých druhoch Biosov s UEFI je potrebné vypnúť secure boot, lebo inak linuxový systém nenabootuje.

REINŠTALÁCIA GRUBU (chroot)
V Live systéme otvor terminál a postupne cez copy&paste do terminálu zadávaj:
1. Pripojiť oddiel s Ubuntu + efi partíciu:

Kód: Vybrat vše

sudo mount /dev/sda6 /mnt
sudo mount /dev/sda3 /mnt/boot/efi
2. chroot do systému

Kód: Vybrat vše

sudo mount -o bind /dev /mnt/dev 
sudo mount -o bind /sys /mnt/sys 
sudo mount -t proc /proc /mnt/proc
sudo cp /proc/mounts /mnt/etc/mtab
sudo chroot /mnt /bin/bash 
3. Inštalácia Grub2 (bez sudo)

Kód: Vybrat vše

grub-install /dev/sda
ak by sa objavili chybové hlášky, tak zadať ešte:

Kód: Vybrat vše

grub-install --recheck /dev/sda 
4. Aktualizácia Grubu

Kód: Vybrat vše

update-grub 
5. Ukončenie chroot:

Kód: Vybrat vše

exit
6. Reštart systému

Kód: Vybrat vše

sudo reboot

CzechPJ
Příspěvky: 9
Registrován: 24 lis 2014, 00:05

Re: Tabulka výběru OS

#10 Příspěvek od CzechPJ »

Tak jsem postupoval podle navodu, zadny error to nevyhlasilo a problem porad pretrvava.. spatne nic nedelam(alespon doufam), zadne chyby to nevyhazuje a stejne mi to porad nabizi pouze win. co se tyce secure bootu, takovou moznost ani v biosu nevidim :/

prvni spusteni bootinfo

Kód: Vybrat vše

http://paste2.org/GHAL1nzJ
info po rucnim reinstalovani pomoci chrootu

Kód: Vybrat vše

http://paste2.org/EmB3Xm7e
info po reinstalaci pomoci boot repairu

Kód: Vybrat vše

http://paste2.org/dGjY1BNk

Zamčeno