Čistý reinstall LM 16 → LM17 - dotaz na dualboot [vyřešeno] Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Čistý reinstall LM 16 → LM17 - dotaz na dualboot [vyřešeno]

#1 Příspěvek od buena »

Zdravím.
Chtěla bych jít s dobou a přeinstalovat Petru na Qianu, zvláště kvůli delší podpoře.
Mám to docela jednoduché v tom, že mám mint16 na samostatném disku. Můj prioritní OS je w7 z několika důvodú a přiznám se, že na učení se Linuxu jsem už poněkud přestárlá květinka ;)
Takže k věci.
Při spouštění PC mám podezření, že mi PC startuje dva dualboot výběry. První je myslím už známý výběr mezi w7 a Petrou kde je cca 25 sekund na výběr. Standartně je nastavený jako prioritní OS w7, takže ikdyž nejsem u PC tak vše pokračuje tam. Pokud však vyberu druhý řádek s Petrou (mint16) a spouštím Linux tak se na pár vteřin zobrazí anglicky psaný druhý výběr (grub bych řekla). Znatelně drobnějším písmem něž předchozí boot se zobrazí několik řádků k výběru a mezi nimi jako aktivní řádek Linux Mint Petra, druhý řádek totéž s recovery mode. Dále opět i w7. Kdysi jsem zkoušela jen tak cvičně ty windowsy spustit, ale nic se nestalo a vše pokračovalo do Linuxu.

A protože mám už sklerózu, tak si bohužel nepamatuji, jestli jsem neinstalovala někam do w7 ještě nějakou další dualboot utilitu... při prvoinstalaci Mintu 16.

A můj dotaz tedy je, jestli mohu bez obav provést čistou reinstalaci na Mint 17.2 bez obav o w7 - aby šel vůbec spustit?
Jak jsem uvedla, Linux mám na samostatném disku. Mimochodem, před nějakým časem mi Petra zachránila instalaci w7 i s daty ale to je jiná kapitola ;)

Trochu mne mate jen ten dvojí výběr, 2x dualboot.

Děkuji za případnou pomoc.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#2 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, dualboot je jen ta první nabídka, ta druhá při výběru linuxu je už nabídka výběru jádra linuxu (GRUB), která se dá skrýt, ale lepší je když se zobrazuje (např. při aktualizaci jádra se dá lehce vrátit k původnímu při nějakém problému). Divné je, že je tam i ten W7, ale asi je to tím, že ho linux rozpozná na tom druhém disku. Asi bych spustil klasicky W7 pak tam dal DVD LM 17.2 a při instalaci vybral ten druhý disk kde je Petra, ale raději ještě počkej až napíše někdo zkušenější v dualbootu, mám na PC jen linux a dualboot sem nikdy neměl :-D sem to dycky řešil dvěma disky a jen sem přepínal v biosu prioritu :-)
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#3 Příspěvek od buena »

Allconius píše:Ahoj, dualboot je jen ta první nabídka, ta druhá při výběru linuxu je už nabídka výběru jádra linuxu (GRUB), která se dá skrýt, ale lepší je když se zobrazuje (např. při aktualizaci jádra se dá lehce vrátit k původnímu při nějakém problému). Divné je, že je tam i ten W7, ale asi je to tím, že ho linux rozpozná na tom druhém disku. Asi bych spustil klasicky W7 pak tam dal DVD LM 17.2 a při instalaci vybral ten druhý disk kde je Petra, ale raději ještě počkej až napíše někdo zkušenější v dualbootu, mám na PC jen linux a dualboot sem nikdy neměl :-D sem to dycky řešil dvěma disky a jen sem přepínal v biosu prioritu :-)
S tím přepínáním v BIOSu... hezký.
Mimochodem škoda, Linux se mi líbí a když jsem začínala tak jsem vystřídala mnohé distribuce, ale nakonec jsem zůstala u LM. Dle mého názoru pro mne ideální.
Kdybych ještě uměla rozjet na tom hry co mám na winech a nějaký ten wamp, či vlastně tady lamp :) Jenže na to, abych to tady smysluplně rozjela nemám hlavu... a taky kdoví s jakými problémy bych se potýkala co se týká úložiště lokalních dat nejen mysql ale i skriptů. Nechce se mi věřit, že bych mohla vše dělat jak ve winech tak i na LM s jedním úložištěm... a to nemluvím o PSPadu na který jsem roky zvyklá.
Takže na LM jsme jen když se chci pokochat rychlostí odhlašování/přihlašování či když něco upadne ve winech.

A díky za vysvětlení.
Dobře tedy, nikam nespěchám a počkám.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#4 Příspěvek od menom »

.
Při spouštění PC mám podezření, že mi PC startuje dva dualboot výběry.
To vypada ze vo winows mas instalovany EasyBCD.

Toto si nepamatas , ako si instalovala Petru si nepamatas, zalezi ti na prvom mieste na W7.

Preto sa mi zda, najlepsi postup, vybrat (vyndat ven) disk s W7 pri vypnutom PC.
Potom spustit Live s LM a instalovat na disk s Petrou.
Po ukonceni instalacie vypnut PC a znova namontovat disk s W7.
Vyberat boot v BIOSe.

Takto si na 100% neposkodis W7.

.
.

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#5 Příspěvek od buena »

menom píše:...Preto sa mi zda, najlepsi postup, vybrat (vyndat ven) disk s W7 pri vypnutom PC.
Potom spustit Live s LM a instalovat na disk s Petrou.
Po ukonceni instalacie vypnut PC a znova namontovat disk s W7.
Vyberat boot v BIOSe...
Máš pravdu, aha. Něco takového jsem tam asi nainstalovala. Jak se na ten popis toho sw dívám tak by to mohlo být ono.
Je pravda, že tím odpojením disku s w7 by se mělo všechno vyřešit, tak o víkendu to provedu.
Jen mne napadlo, jestli bude potom aktualizovaný výběr bootování do systémů. Ale to by asi vadit nemělo si myslím.
Díky za pomoc, po víkendu dám echo jak to dopadlo.

10.10:
Tak tedy už je to za mnou. Sice se mi stále nabízí po spuštění PC w7 + LM 16 ale jak to fixnout na 17.2 už neřeším.
Novinka však drobná je, že při následném zobrazení výběru grubu musím teď zvolit aspoň něco jinak to jde za cca 10 sekund do černé obrazovky bez známky aktivity na discích. Avšak dám si na to pozor a nebudu tedy odbíhat od PC :D
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#6 Příspěvek od milhouse »

Teď by stačilo aktualizovat Grub na tom disku s LM, který najde všechny systémy na všech discích, tedy včetně Win. Třeba programem Grub Customizer.

Po aktualizaci, v BIOSu vybrat pro bootování disk s LM a bude nabíhat Grub, který by měl normálně fungovat. Mám to taky tak...
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#7 Příspěvek od buena »

milhouse píše:Teď by stačilo aktualizovat Grub na tom disku s LM, který najde všechny systémy na všech discích, tedy včetně Win. Třeba programem Grub Customizer.

Po aktualizaci, v BIOSu vybrat pro bootování disk s LM a bude nabíhat Grub, který by měl normálně fungovat. Mám to taky tak...
Díky za podnět.

Jak napsal menom tak jsem pátrala a našla jsem skutečně včera ve winech easyBCD. Aktualizovala jsem jeho data do aktuální podoby a teď už chodí vše jak má.... tedy jak to chodilo předtím :) Mám poslední LM s cinamonem, dokonce i doublecmd se mi podařilo rozjet (sice to bez terminálu zkraje nebylo ke spuštění - možná to až restart systému vyřešil) ale i tak se cítím v LM bezpečně. A jako za odměnu se mi podařilo spustit několik her s použitím místního podnětu od Allconius s použitím playonlinux a wine.
No a teď filmy i mp3 z win datových disků už zvládám taky přehrávat na LM.
Časem rozjedu i nějaký ten lamp. Snad.
* * *
Některé mmorpg a earlyacces hry mi na LM zůstanou nadále nepřístupné... proto taky w7 používám.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#8 Příspěvek od buena »

buena píše:
milhouse píše:...
Třeba programem Grub Customizer.
Po aktualizaci, v BIOSu vybrat pro bootování disk s LM a bude nabíhat Grub, který by měl normálně fungovat. Mám to taky tak...
Díky za podnět.
....
Nechci kvůli takové drobnosti zakládat nové téma a tak si dovolím pokračovat tady:
Nainstalovala jsem grub customizer.
Nastaveno mám:
1. LM
2. Win
...
Teď to ale nemohu vyzkoušet, protože se mi předtím provede to, co je na easyBCD:
1. Win
2. LM
Moje první otázka je, jestli mohu bez obav odstranit/odinstalovat z winů easyBCD?
A druhá otázka následuje... až nadejde čas na opětovnou čistou instalaci LM tak jak to provést? Protože když odpojím disk s win a provedu čistou instalaci LM a zase disk s win připojím tak bude zavaděč naaktuální... domnívám se tedy, že LM nespustím.
Můžete mne prosím někdo aspoň nasměrovat ?
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#9 Příspěvek od menom »

.
Moje první otázka je, jestli mohu bez obav odstranit/odinstalovat z winů easyBCD?
Ty sa musis rozhodnut ako chces aby to fungovalo.
Ak ti staci tak ako doteraz, tak s tym GRUBom nic nerob.

To co pisal milhouse pouzijes ak chces trvale pouzivat GRUB na start aj vyber medzi Win a LM.

Prave ten EasyBCD brani GRUBu v tom aby startoval aj Win.


.
.

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Čisty reinstal z mint16>mint17 - dotaz na dualboot

#10 Příspěvek od buena »

menom píše:.
...
Prave ten EasyBCD brani GRUBu v tom aby startoval aj Win.
.
Tuším, že to tak je.
EasyBCD odinstaluji a jsem si jistá, že vše pojede jak má.

Mě šlo o to, jak jít do případné nové instalace.
Když budu instalovat znovu čistou instalaci LM na samostatný disk.
Jestli...
1. odpojím disky s win (nechám jen ten s distribucí LM)
2. v BIOSu nastavím bootování z instalačního CD LM
3. nainstaluji LM - vypnu PC
4. připojím disky s win
4. nastartuji PC a v BIOSu změním bootovací disk na disk s LM, restartnu PC
5. do LM si nainstaluji Grub Customizer
6. přiřadím v něm oba systémy, uložím nastavení a vypnu PC
7. teď bych měla mít vše aktuální když spustím PC
A mělo by být nyní asi jedno, který disk s OS bude nyní bootovací... jestli zůstane ten s LM nebo w7.

Pokud to tak nebude, prosím opravte mne nebo nasměrujte, děkuji.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

Zamčeno