Linux Mint Maya - změna oprávnění

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zpráva
Autor
klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Linux Mint Maya - změna oprávnění

#1 Příspěvek od klocek »

zdravím
Chci si překopírovat z NB do MP3 nějaké písničky. Systém mi však hlásí že:
"Cílové umístění je pouze pro čtení."
Tak jsem chtěl v cílovém zařízení změnit oprávnění ve vlastnostech na "čtení a zápis".
Jenže jsem dostal hlášku:
"Promiňte, nelze změnit oprávnění u „XXX“: Chyba při nastavování oprávnění: Systém souborů je pouze pro čtení
To samé se mi objeví, když to zkusím přes správce (root). A dělá to v Caja, tak i v Nautilu

OS mám Mint Maya. Na jiném PC s Mayou jsem to mohl nakopírovat to samé album bez problémů. Ale chci to rozchodit i na tom NB. Protože jindy mi zase nejde nakopírovat na kartu/čtečku na tom PC třeba fotky a na tom NB ano. (hlásí mi to stejný problém). Aktualizace mám instalované.

děkuji

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: změna oprávnění

#2 Příspěvek od juhele2014 »

Není pc jako pc, jelikož dáváš minimálně údajů, to se nediv. LM Maya je verze 13, má podporu do dubna 2017. Takže OK. Pro začátek bys mohl postnout pár řádků z terminálu inxi -F , aby bylo jasné, co je to za počítač. Když přihodíš značku přehráhače mp3, věc výrazně usnadníš.
--------------------------------------
Pokud bys uvažoval o přechodu na novější LM, lze doporučit linuxmint-17.3-xfce-32bit odsud http://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/ , můžeš butovat z dvd nebo flešky a celý systém si v klidu vyzkoušet.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: změna oprávnění

#3 Příspěvek od klocek »

jasně
přehrávač je to Sandisk Sansa V02.03.33P

Kód: Vybrat vše

System:    Host: kw Kernel: 3.2.0-23-generic i686 (32 bit) Desktop: N/A Distro: Linux Mint 13 Maya
Machine:   System: Acer (portable) product: AOA150 version: 1
           Mobo: Acer model: N/A Bios: Acer version: v0.3310 date: 10/06/2008
CPU:       Single core Intel Atom CPU N270 (-HT-) cache: 512 KB flags: (sse sse2 sse3 ssse3) 
           Clock Speeds: 1: 800.00 MHz 2: 800.00 MHz
Graphics:  Card: Intel Mobile 945GSE Express Integrated Graphics Controller 
           X.Org: 1.11.3 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1024x600@60.0hz 
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel 945GME x86/MMX/SSE2 GLX Version: 1.4 Mesa 8.0.4
Audio:     Card: Intel NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller driver: snd_hda_intel Sound: ALSA ver: 1.0.24
Network:   Card-1: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller driver: r8169 
           IF: eth0 state: down mac: 00:1e:68:a7:1f:41
           Card-2: Qualcomm Atheros AR242x / AR542x Wireless Network Adapter (PCI-Express) driver: ath5k 
           IF: wlan0 state: up mac: 00:22:69:05:ea:9c
Drives:    HDD Total Size: 144.0GB (82.8% used) 1: /dev/sda ST9120817AS 120.0GB 
           2: USB /dev/sdb Sansa_Fuze_8GB 7.9GB 3: USB /dev/sdc Sansa_Fuze_8GB 16.0GB 
Partition: ID: / size: 16G used: 14G (92%) fs: ext3 ID: /home size: 95G used: 85G (95%) fs: ext3 
           ID: swap-1 size: 1.00GB used: 0.11GB (11%) fs: swap 
Sensors:   System Temperatures: cpu: 60.0C mobo: N/A 
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A 
Info:      Processes: 157 Uptime: 1 day Memory: 775.8/1495.1MB Client: Shell inxi: 1.7.33

kamowski

Re: změna oprávnění

#4 Příspěvek od kamowski »

začal by som tým, že to naformátujem na fat(32)
ono je to trochu divné ale nie je fat ako fat a nemyslím rozdiel medzi 16 a 32
žiaľ, je to smutné a divné zároveň, že linuxové distrá majú dosť často problém s takýmito zariadeniami
mal som už v ruke flashdisk, ktorý dostal rozum až po naformátovaní na win stoji :roll:

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: změna oprávnění

#5 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Aha. Když koukám na ty usb (sdb + sdc), tak používáš asi dvě karty, že ano. Na stránce podpory http://kb.sandisk.com/app/answers/detai ... e-firmware se jednak píše o abgrejdu fimweru (u tebe proběhl?) a tady http://kb.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/42 je něco málo o připojení kabelem + proč to nejde. O podpoře linuxu ani čárka, pouze widle + Mac. Koukám, že adresář Home máš plný, 95%, předpokládám, že jakákoliv přeinstalace by byla bolestivá záležitost. Počítač Acer AOA150 neznám, ale když na to na webu koukám, připadá mi, že se příliš neliší od mého Ašusu eee 1000, který má téměř totožné parametry. Je to můj záložní noťas a momentálně na něm běží právě LM 17.2 xfce 32bit s jádrem 3.13.6. Tento stroj umí nabutovat z interní čtečky SD karty, takže by stálo za uvážení i to, že bys mohl instalovat systém na SD kartu, např. 16Gb, a odtud pak nabutovat systém. Stávající LM 13 zůstane neporušen. Teda pokud uživatel neudělá někde při instalaci chybu ... ;)
-----------------------------------

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: změna oprávnění

#6 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: lombardo
No jo, to je málo platný - já to "okecávám", jak to jde, ale pro profíka je to zívačka ... ;) Ale zase mě omlouvá to, že sem trochu nachcípanej a pomalejc mě to myslí. Takže si jdu do špajzu pro lék - pro whísky ... :mrgreen: :roll:

menom
Příspěvky: 2758
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: změna oprávnění

#7 Příspěvek od menom »

OS mám Mint Maya. Na jiném PC s Mayou jsem to mohl nakopírovat to samé album bez problémů. Ale chci to rozchodit i na tom NB. Protože jindy mi zase nejde nakopírovat na kartu/čtečku na tom PC třeba fotky a na tom NB ano. (hlásí mi to stejný problém). Aktualizace mám instalované.
Mal som podobny problem s externym diskom u dvoch uplne rovnakych (aktualizovanych) systemov na dvoch strojoch.

Mohlo by pomoct vytvorit na notebooku ucet uzivatela s rovnakymi parametrami ako mas na PC teda (nazov uctu,typ, heslo)

aby boli zhodne ako v PC s uzivatelom u ktoreho to funguje.

A prihlasit sa a kopirovat cez tento rovnaky ucet uzivatela.

Teda napriklad mas v PC uzivatela klocek u ktoreho to funguje a takeho isteho uzivatela so vsetkym aj heslom

vytvorit v notebooku.


.
.

kamowski

Re: změna oprávnění

#8 Příspěvek od kamowski »

ak som dobre pochopil prvý príspevok, tak klocek má problém s externým zariadením, do ktorého nevie pridať súbory
preto som ako prvé navrhol formátovanie
nepíše, či už formátoval,
takto si tu "púšťame motýle do hmly" :D

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: změna oprávnění

#9 Příspěvek od klocek »

NB mám rozdělený na 2 části. 1 je systém a 2 je Home. Na 1 mám 1.6 G volného z 16 a 2 mám 5.5 G volného z 104 G.

Firmware mám aktuální.
Přehrávač má svou vnitřní paměť 8 GB a mikroSD kartu 16 GB. Zjistil jsem, že na mSD to nahrát půjde.

Zkusil jsem překopírovat album do druhého NB Asus 1001HA. Tam běží Ubuntu 2012/4. A z něho jsem to do MP3 přehrávače na tu vnitřní paměť nahrál. ALE! 6 písniček je OK a 4 písničky ne. Jedna dohraje do půlky a skočí na další písničku. Ta se nespustí a skočí to na další písničku. Ta chvíli hraje a skočí to na 4.špatnou a ta chvíli hraje a pak se přehrávač sekne (nutno ho pak restartovat).

Přehrávač teď nemám do čtvrtku na čem zazálohovat - nemám 8 GB volného.

kamowski:
Ten problém není v linuxech, ale v souborovém systému. Prostě ta oprávnění jsou k ničemu. Neznám nikoho, kdo s někým sdílí pc/NB. Každý má svůj stroj. A někdy má jedna osoba strojů více. A jestli se mají v síti nějak odlišit, tak se jmenují různě. A pak nastává problém s právy k vlastním souborům. Na jednom to vytvořím a na druhém stroji to mohu třeba jen číst. A ten problém je i teď. Já to tam nemohu nakopírovat, protože cílové zařízení je jen pro čtení. A z nějakého důvodu toto NeOprávnění nelze změnit ani pod ROOTem... Ale jak jen pro čtení? Vedle na strojích to jen pro čtení není. Měli by udělat ext5, kde se vykálejí na všechna ta práva, která, dle mého soudu, jsou jedním z hlavních překážek nějakého rozumného rozšíření linuxu.

Co se týče podpory/nepodpory Maye a přestupu na další verzi. Řekněte mi, jaký je rozdíl mezi politikou Microsoftu a různých dister Linuxů co se týče nutnosti reinstalovat a reinstalovat a reinstalovat? Žáden. A dokonce není žádný rozdíl v době než se odladí nové verze. Přestoupím za rok na novou verzi a pak budu půlroku bědovat že něco nejde? Dokud Maya bude fungovat, tak ji nechám. Nehledě na to že přejít na nový ročník u Linuxu je o dost pracnější než u win., že... např. shánět zdroje do synapticu na kdeco (skype třeba). Na mint jsem přešel z ubuntu proto, že se tam změnilo prostředí takovým způsobem, že mě to odradilo od dalšího užívání ubuntu. Zkusil jsem mandrivu, kubuntu,xubuntu a spoustu dalších, ale žádné mi nešlo na netbuku spustit (instalovat), nebo s velkými problémy. Krom ubuntu pouze mint a xubuntu funguje. A xubuntu je takové o ničom,že.... programy pro to žádné pomalu (hodnotím situaci roku 2011). Prostředí Mintu mám rád, podpora programů solidní....

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: změna oprávnění

#10 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Rozhodně díky za zajímavý a podnětný příspěvek, hm, zaujala mě tato část Dokud Maya bude fungovat, tak ji nechám. Přesně vím, kam míříš - hardware ještě funguje, a to dobře, tak proč to měnit, že. Jde o to, odhadnout ten správný čas, kdy přeskočit na vyšší level, řečeno hráčskou terminologií. Pokud mě paměť neklame, tak z win xp sem přecházel na sedmičky až tehdy, když nová hra v xp neběžela a ani žádný krek to nezachránil. Nebylo zbytí. :| Šel jsem cestou nejmenšího odporu, nenalézal (a ani nehledal) jsem krkolomná řešení, jak se drbat levou rukou za pravým uchem. Chvíli to trvalo, než si to sedlo, ale dobrý ... Linuxák se starým strojem je v podobné situaci - funguje to, i když ne všechno, ale do novýho OS se mu nechce. Co teď? Velké plus je, že linux je zdarma. Uživatel může zkoušet distribuce http://distrowatch.com/ jednu po druhý, až někde zakotví. A počítač - dokoce i za "rozumné" peníze lze pořídit stroj http://pc.bazos.cz/notebook/ nebo http://www.levnapc.cz/ , který mu bude pár let dobře sloužit. Jako laik (neživím se v IT) to vidím takhle, někdo z byznysu může mít pochopitelně jiný názor ... :idea:

Zamčeno