Po vypnutí se PC zase zapne

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Miky24
Příspěvky: 3
Registrován: 12 črc 2013, 20:16

Po vypnutí se PC zase zapne

#1 Příspěvek od Miky24 »

Zdravím všechny zkušené,

jsem začátečník v užívání linuxu, i když to není můj první pokus o přestup. Předchozí, poměrné velké problémy, mě ovšem odradily (při pokusech s ubuntu), ale tehdy jsem nezašel až tak daleko, abych se ptal i na fóru ;-) Tak snad to tentorkát bude co k čemu a podaří se nám(vám) můj problém vyřešit. Je první, ale obávám se, že budu přidávat další (jsou většinou asi hardwareového charakteru).

Problém je následující: konečně (asi na třetí pokus) jsem nainstaloval poslední verzi Linux Mint 15: Oliva (x86-64). Instalace proběhla zdárně, ale při pokusu o vypnutí systému (tlačítkem a příkazem z terminálu(sudo shutdown -h now)) dojde k vypnutí na cca 0,5 s a opětovnému zapnutí. (čas odhaduji jen podle toho, jak se to asi liší od funkce restart).

Už jsem vyzkoušel v biosu vypnout všemožná wake-on, zkoušel jsem i defaultní bios, ale nic nepomáhá, PC jde vypnout jen na tvrdo (podržení tlačítka).

Na běžný hardware (deska, zdroj) to moc netipuji, se starou/ paralelní instalací (na jiném disku, připojeném střídavě) winXP mi to vypíná v pohodě. Mám určitá podezření možná na nějaký ovladač, ale je to jen hádání, nemám zkušenosti...

Díky za jakoukoliv radu (klidně i tip na jinou distribuci)

Miky

sestava: deska gigabite GA-MA78GM-S2H, AMD Athlon 64 X2 5000+, 4GB RAM, Disk Seagate Barracuda 7200.9, 80 GB

menom
Příspěvky: 2781
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#2 Příspěvek od menom »

Čo tak skúsiť príkaz v termináli:

Kód: Vybrat vše

sudo halt -p
Alebo halt aj s viacerými možnými prepínačmi, ktoré sa dozvieš ak napíšeš

Kód: Vybrat vše

halt --help
Prípadne aj príkaz shutdown s ďaľšími možnými prepínačmi.

Mohol si napísať akú tam máš grafickú kartu a ovládač.
.

admin

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#3 Příspěvek od admin »

Jen doplním, že na tomto fóru Ti těžko budeme doporučovat jinou distribuci, to bychom si jaksi kakali do vlastního hnízda.....

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#4 Příspěvek od KOLEGA »

No, babička měla podobný problém a dělal to zdroj ...
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

Miky24
Příspěvky: 3
Registrován: 12 črc 2013, 20:16

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#5 Příspěvek od Miky24 »

shutdown příkaz jsem zkoušel s přepínačem -h (i když teda zatím nevím o co se tedy jedná - přepínače, ale zkusím si dostudovat), vyzkouším tedy i další...

Co se týká grafiky, tak používám jen integrovanou, výpis zmiňuje ATI RS 780 (radeon HD 3200), ovladač zatím nevím kde nejdu...

Na zdroj to moc netipuji (na ten asi nejmíň) když mi to s jiným systémem nedělá...

Dneska jsem to zkusil přeinstalovat, ale se stejným výsledkem.

Další krok plánuji vyzkoušet 32-bit verzi, případně na stejný disk nainstalovat WIN-XP, ať vyloučím chybu disku (s disky mám obecně u linuxu problémy, tohle je první disk, kdy se mi podařilo linux rozjet).

A jiné distro jsem zmínil až jako nejzažší možnost. Zdejší matadoři určo zkoušeli i jiná distra, somozřejmě, že aktuálně zakotvili na MINTu, takže chápu že ho preferují, ale pokud se mi nepodaří na Mintu tento problém vyřešit, nechci zbaběle prchat zpátky na MS...

admin

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#6 Příspěvek od admin »

Mám téměř obdobnou sestavu a nic podobného se mi neděje. Vypadá to opravdu na nějaký HW problém... Jinak opravdu jsem i já zkoušel řadu dister a po letech distroturistiky jsem zakotvil na Mintu, protože je nejlepší.

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#7 Příspěvek od ulo »

Ještě zkus příkaz:

Kód: Vybrat vše

sudo poweroff
ale pokud to dělá u každého zde zmiňovaného příkazu, tak to také vidím na HW problém.
Popř. ještě zkontroluj nastavení ACPI v BIOSu počítače (má mnoho variant nastavení, viz. zde info o něm: https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_ ... _Interface).
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

Miky24
Příspěvky: 3
Registrován: 12 črc 2013, 20:16

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#8 Příspěvek od Miky24 »

Díky za rady, tipy na testování... Zde jsou nějaké výsledky:
1) příkazy poweroff, shutdown, halt - bez výsledku, tedy jako bych vypínal tlačítkem z menu
1a) přenastavení ACPI bez výsledku
2) přeinstalování na 32bit verzi - opět bez výsledku
3) systém nastartovaný a ukončovaný z liveCD - opět to samé
4) návrat k 64bit verzi - the same
5) vedle mint nainstalované UBUNTU 9.10 - vypnulo bez problému, ale z mintu zase nic...

Zjištění tedy je, že ten problém je navazaný, alespoň zatím na MINT (64 a 32), z ubuntu vypíná bez problému (WIN XP jsem tedy ani nezkoušel)
Nenapadá mě HW problém navazaný na určitou verzi systému... Jedině snad ve spojení s ovladači, ale zatím nevím, kde je v mintu najdu...
Dále bych vyzkoušel stačí vezre MINT, jen tedy nevím po které sáhnout?
MINT 14 je jen s KDE - slyšel jsem, že je poněkud "nenažraný"
MINT 13 je v různých variacích, ale teda ani nevím, v čem se jednotlivé liší... CINNAMON, KDE, XFCE, MATE....

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#9 Příspěvek od KOLEGA »

Pokud starší tak 13, je to verze LTS (dlouhá podpora), osobně všem doporučuji Cinnamon, aktuálně má nejlepší vývoj (navíc mi je nejsympatičtější)... Vyzkoušej si toho více
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

admin

Re: Po vypnutí se PC zase zapne

#10 Příspěvek od admin »

Ubuntu 9.10 je 4 roky starý OS, myslím si, že v novějším by ti to rovněž nefungovalo... čili opět tvrdím HW problém nebo nějaká stará verze BIOSu.

Zamčeno