Milan Sebechlebský - odpověď na jeho kritiku

Témata mimo Linux, o dění okolo světa PC a o moderních technologiích

Moderátor: Ventero1

Pravidla fóra
Tato sekce obsahuje témata, která se nemusí týkat distribuce Linux Mint. I zde ale dodržujte pravidla fóra.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
AnickaT
Příspěvky: 122
Registrován: 30 bře 2016, 12:48

Milan Sebechlebský - odpověď na jeho kritiku

#1 Příspěvek od AnickaT »

Pár dobrých důvodů, proč přejít z Windows 10 na Linux
Autor: Admin
Výborný článek, moc díky za něj!
:-)

Protože se mi však nepodařilo dát do diskuse pod uvedený článek delší příspěvek (zkoušela jsem to opakovaně), tak ho napíšu sem.

Nejde mi o kritiku osoby, ale o kritiku jejích názorů.
_______________________________________________

Původně jsem nechtěla nic psát k úvodnímu hloupému a s FW (flame-war) hraničícímu příspěvku, ale protože se pana M.S. další přispěvatel zastává, že mu bylo ukřivděno a že je sprdnut jen za to, že kritizuje OS Linux, tak musím říci také pár slov.

"Neberte to ako kritiku Linuxu a už vôbec nie ako kritiku autora. Skôr námet na zamyslenie, prečo sa Váš systém napriek zanieteniu komunity nedokáže rozšíriť."

Ale kritika to je a často mylná a nespravedlivá. Plynoucí ne nutně ze zlé vůle, ale z neznalosti a nepochopení OS Linux. A přestože se uživatelé Linuxu panu M.S. snaží vysvětlit ve svých odpovědích výše, v čem se mýlí anebo co neví, tak je bohužel výsledek nulový.

"Ad 1. Prechod na W10 je taktiež zdarma. Dokonca nie sú potrebné ani žiadne znalosti."

Tak to není tak úplně pravda: Pro gratis upgrade na W10 musíte mít legálně zakoupený a aktivovaný W7. A že pro upgrade nepotřebujete žádné znalosti? Nenechte se vysmát! Kolik uživatelů Windows s tím mělo problémy!!!

"Ad 2. Väčšina programov pre Windows je tiež zdarma."

Jo? A které to jsou?! Hry Miny :-) nebo Solitaire :-D Adobe Reader, Flash Player, Java, PhotoFiltre (free version), Ashampoo Burning Studio 6 free, PDF Creator a tím končím. A teď tu o Jeníčkovi a Mařence. :-) Placených programů pro Windows je tak 90% a jen zbylých 10% jsou freeware verze. U Linuxu je tomu naopak. Přemýšlejte, proč asi? A ještě uvedu ty příklady programů, které NEjsou ve Windows zdarma jako známý Nero Burning ROM, Photoshop, PDF Creator PRO, Desktop Reminder PRO, AutoCAD, ArchiCAD, velmi známý Total Commander (ledaže chcete pořád odklikávat jedno z čísel, aby Vás program pustil dál), BS Player PRO atd. atd. Ve zkratce řečeno, těch 90% programů, které nejsou ve Windows zdarma je proto, že téměř každý trochu vylepšený program pokud jde o jeho funkcionalitu, který je stále vyvíjen, tedy "Pro" verze, je placený.

"Ad 3. Linux je rovnako deravý ako všetky ostatné systémy, dokonca ešte viac. Zodpovednosť opravovať alebo udržovať projekt tu nemá vlastne nikto. V repozitároch je plno pochybných aplikácii."

Tak tohle Vaše tvrzení je nehorázná lež. Vlastně dvě lži.

Linux skutečně NEní děravý systém, protože je úplně jinak vytvořený než Windows, pokud jste si toho ještě nevšiml. A ten rozdíl je od filozofie Linuxu, přes jeho odlišné typy souborového systému, jiné názvy partišen při dělení disku, které se taky mimochodem od toho windowsáckého liší až po zabezpečení systému mj. také tím, že uživatel musí při důležitých činnostech zadávat své administrátorské heslo, které se tak snaží varovat ho a ochránit ho před činností zbrklou a bez rozmyslu.

Projekty udržují, bugy (chyby) opravují a aplikace dále vyvíjejí programátoři, tedy vývojáři. A do jejich práce patří i bezpečnostní audit linuxových aplikací, přesněji řečeno balíčků v repozitářích.

Kdybyste napsal, že "v repozitároch je plno nefunkčných aplikácií," pochopila bych to. Ale lhát o "pochybných aplikáciách", že jsou tedy bezpečnostním rizikem pro všechny uživatele Linuxu, to je silná káva! Věřte, že u soudu byste za tuto lež zaplatil.

"Ad 4. Pravdupovediac, ešte som nenašiel počítač, na ktorom Linux fungoval. Presnejšie NTB, na ktorom by fungoval."

Buď máte smůlu na HW (grafické karty), anebo Vám to nešlo, protože jste navzdory Vašemu velkému úsilí pátrat všude možně po internetových fórech neměl všechny potřebné znalosti k tomu, abyste to rozběhal.

"Ad 5. Windows 10 funguje aj bez účtu MS. V pohode sa dá prihlásiť aj s lokálnym kontom. Do Skype môžete byť prihlásený s ľubovoľným kontom alebo aj nebyť prihlásený. Takisto je možné používať ľubovoľný prehliadač a nebyť špehovaný MS ale Googlom.
Ad 6. Všetky telemetrické údaje sa vo Windows dajú vypnúť."


Provázanost W10 a MS účtu je přinejmenším zbytečná, přinejhorším podivná a pro někoho se může zdát i nebezpečná. Proč vlastně musí být?

Ale popojeďme dále: Není to IMHO o špehování. Je to o tom, že Windows bez Vašeho vědomí kradou Vaše osobní údaje a posílají je kdovíkam (asi do Sillicon Valley? :-) nebo k Mr. Billu Gatesovi domů?! ;-) či rovnou na FBI?!). To skuečně není v pořádku.

Zajímalo by mě, zda to mají ve své smlouvě s koncovým zákazníkem MS napsané, že jim dobrovolně poskytuje svá osobní data jako "daň" za to, že využívá tzv. upgrade zdarma. ;-) Takže je to "zdarma" anebo za to bude MS něco chtít? A nebudou to peníze... data jsou dnes daleko cennější! :-)

"Ad 7. a 8. Že má niečo otvorený zdroj väčšinu ľudí nezaujíma. Prečo aj? Pre používateľa to má minimálny praktický význam. Dokonca si myslím že žiadny. Možnosť prispôsobenia väčšinou znamená, že je to nedorobené a užívateľ si to má urobiť sám. Platí bod 3. Repozitár je plný pochybných aplikácií."

Takže začnu od konce: Lži o repozitářích plných "pochybných aplikací" si nechte na koledu, ano?

Máte pravdu v tom, že většinu lidí, kteří používají jakýkoliv OS (operační systém) skutečně až tak nezajímá, zda nějaká aplikace má či nemá otevřený zdroj (kód). Ale je tu jedno "ale": Začne je to velmi zajímat ve chvíli, kdy by měli za program pro Windows zaplatit nemalou částku (například již uvedený Photoshop, celým názvem Adobe Photoshop anebo Corel Draw či AutoCAD). Pak by si raději zvolili program levnější, přesněji řečeno aplikaci pro Linux, která je zdarma a také to by mohl být - a v mnoha případech je - důvod jejich přechodu na Linux.

Doplnění: Pomíjím známý fakt, že velká většina lidí si takový drahý program pro Windows sežene nelegálně (S/N a crack), tedy fakticky ukradne. Mám na mysli ty slušné a poctivé lidi, kteří krást nechtějí (i když samozřejmě není v pořádku, že ceny některých placených Windows programů jsou velmi vysoké, nekřesťanské a dalo by se říci, že odporují dobrým mravům).

A tento můj příspěvek píšu jednak jako odpověď pro ty, kteří budou číst Váš první úvodní příspěvek (pro Vás ne, protože tam to bohužel nemá význam) a druhak jako kritiku tvrzení ve Vašem příspěvku. Nejde mi o kritiku Vaší osoby, ale o kritiku toho co tvrdíte.
"Goro bílý pes"

Luciger
Příspěvky: 38
Registrován: 08 led 2015, 18:13

Re: Milan Sebechlebský - odpověď na jeho kritiku

#2 Příspěvek od Luciger »

Linux Mint, from freedom came elegance.
Registered Linux User #508428

Wochozka
Příspěvky: 10
Registrován: 23 kvě 2016, 14:30

Re: Milan Sebechlebský - odpověď na jeho kritiku

#3 Příspěvek od Wochozka »

Aničko obdivuji, s jakou vervou jsi se do pana Myče Oken pustila :-) Chci k tomu napsat jen své vyjádření.

Jsem dlouholetým uživatelem Windows a několikaletým uživatelem Linuxu (Mint, BackTrack, Kali, Ubuntu, OpenSUSE a trošku pracuji na své distribuci SnaiLi). Plný přechod na Linux mi velmi usnadnil právě Microsoft svým vydáním desítek, které se podle mého názoru postarají o to, aby Váš počítač již nebyl Váš. Ze stejného důvodu jsem rozjel i svůj miniprojektík Linux ve škole a instaluji a instaluji a radím se a hledám a čtu.

Abych se ale pana MS M.S. trošku zastal, tak v tomto bodě:
"Ad 2. Väčšina programov pre Windows je tiež zdarma."
pravděpodobně myslel programy, které jsou původem Linuxové, ale byly přepsány a na MS Windows běhají také, jako je třeba právě GIMP, FireFox, Thunderbird, VLC apod.

Další rozdíly v bodech špehování a přihlašování s účtem Microsoft. Pokud nainstaluji Linux, funguji - mám hotový počítač. K tomu se vztahuje i fungování na notebooku, které pan M.S. zmiňuje. Několik notebooků mi právě Linux zachránil. Jsou tak staré, že ty Windowsy už to prostě neutáhlo. Dokonce jsem na některém i objevil, že má WiFi kartu, která se mi ve Windows ani nezobrazila, kdežto v Linuxu se rovnou nainstalovala (HP nx6110).

Instalace Windows je jako koupit si pytlíkovou polévku. Je tam sice všechno, ale je to vysušené, mnohdy ani nepoznáte co to je a aby to mělo nějakou chuť je třeba to pořádně dochutit. Dělal to jeden člověk/stroj, který přesně odměřil, co si myslí, že je správné (podle něj). Já chci pěknou "domácí" polévku, kde si po instalaci pochutnám a funguji a pak se rozhodnu, jestli si jí vylepším tím, že si tam přisypu osmažené krutonky z repozitářů.

Zadávání administrátorského hesla v Linuxu je úžasné řešení oproti UAC, které se člověk naučil odklikávat rutinně a navíc ani nemusí být admin, když je na něj přihlášen. Pokud nainstaluji Linux, nastavím automatické přihlášení, pak se nemusím bát, že mi různí uživatelé systém nějak zaneřádí nebo rozhodí - prostě neznají heslo; nepotřebují ho.

Myslím, že pan M.S. by si měl přečíst knihu od Cory Doctorowa: Malý Bratr. Ano jsem možná trochu paranoidní, ale zatím se mi to vyplatilo. Je to kniha pro děti, lehké rychlé čtení. Já ji dávám svým studentům informatiky jako povinnou četbu.

Windows 7 jsou dobré, mám je rád. Někdy se bez nich neobejdu (aspoň na virtuálu), kvůli některým aplikacím a ze zvyku/rychlosti v některých operacích, ale tím to s Windows tak asi končí a nevyzpytatelnost je vysoká. Pokud se objeví problém v Linuxu, jeho řešení trvá daleko kratší dobu než když se objeví ve Windows. Jednou jsem strávil na lince technické podpory Microsoftu 6 hodin kvůli aktivačnímu klíči MS Office.

Hezký den ať už se díváte na okna nebo na tučňáky...
Vycházím ze zkušeností. Pokud se mýlím, prosím, opravte mě, poučte, budu rád.
„Lidské je mýliti se, ale bláznovství v omylu setrvávat.“ (Cicero)

LinuxMint 20.1 Cinnamon, GNOME (64bit)
HP EliteBook 840 G5 i5-8250U, 8GB,

Uživatelský avatar
AnickaT
Příspěvky: 122
Registrován: 30 bře 2016, 12:48

Re: Milan Sebechlebský - odpověď na jeho kritiku

#4 Příspěvek od AnickaT »

Děkuji správci školní sítě - "ajťákovi" Wochozkovi za zajímavý pohled na věc i za jeho obdiv...

Linux jako domácí polévka oproti Windowsové polévce ze sáčku: Tak to tu ještě nebylo! :-D LOL! :-D
Instalace Windows je jako koupit si pytlíkovou polévku. Je tam sice všechno, ale je to vysušené, mnohdy ani nepoznáte co to je a aby to mělo nějakou chuť je třeba to pořádně dochutit. Dělal to jeden člověk/stroj, který přesně odměřil, co si myslí, že je správné (podle něj). Já chci pěknou "domácí" polévku, kde si po instalaci pochutnám a funguji a pak se rozhodnu, jestli si jí vylepším tím, že si tam přisypu osmažené krutonky z repozitářů.
Paráda, díky! :-)
"Goro bílý pes"

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Milan Sebechlebský - odpověď na jeho kritiku

#5 Příspěvek od RadekD »

Celý problém rozšíření Win/Lin mezi uživateli počítačů není v tom, že by o Linux nebyl zájem. Problém spočívá v soustavné "masáži" lidí ze strany M$, že potřebují jedině Windows a nic jiného vlastně neexistuje. Není to tak dávno, kdy jsem kontaktoval nejmenovanou banku s dotazem, proč mě přesvědčují, že Internetové bankovnictví na Linuxu nebude fungovat, když mi funguje. Odpověď byla kupodivu z jejich strany férová: "My musíme, máme s M$ smlouvu". Od té doby jsem pochopil, že zdaleka nejsou sami, stačí se podívat po státních institucích, školách atd.
Vnučka používala Linux na NB už na základní škole a byla spokojená. Po nástupu na SŠ jsem jí musel nainstalovat Widle a vysvětlit jí alespoň základy, protože kvůli škole je prostě musela mít.
Dalším šokem pro mne byl přístup techniků v nejmenovaném PC servise, kde jsem pracoval: z cca 40 znali Linux 2 a jen jeden ho používal. Ostatní byli učitelem informatiky (!) na SŠ "poučeni" o "škodlivosti Linuxu". Až když jsem jim předvedl plochu tehdy ještě Ubuntu, kde nahoře byla lišta s menu Gnome a dole lišta s menu Windows (ve VirtualBoxu) a spouštěl jsem na jedné ploše aplikace z obou systémů, uznali, že na tom Linuxu něco je.
Takže vše je o lidech, ne o OS.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Milan Sebechlebský - odpověď na jeho kritiku

#6 Příspěvek od Allconius »

AnickaT píše:
"Ad 1. Prechod na W10 je taktiež zdarma. Dokonca nie sú potrebné ani žiadne znalosti."
Tak to není tak úplně pravda: Pro gratis upgrade na W10 musíte mít legálně zakoupený a aktivovaný W7. A že pro upgrade nepotřebujete žádné znalosti? Nenechte se vysmát! Kolik uživatelů Windows s tím mělo problémy!!!
už nebude zdarma ani přechod z legálních W7 : http://computerworld.cz/software/proc-m ... s-10-53019 :-D
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Zamčeno