Gůgl nešel 2 hodiny. No a co ... :)

Témata mimo Linux, o dění okolo světa PC a o moderních technologiích

Moderátor: Ventero1

Pravidla fóra
Tato sekce obsahuje témata, která se nemusí týkat distribuce Linux Mint. I zde ale dodržujte pravidla fóra.
Zamčeno
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Gůgl nešel 2 hodiny. No a co ... :)

#1 Příspěvek od juhele2014 »

Mě se to zdálo hned podezřelý, že se zive.cz nějak divně včera načetlo. :) Sem to přičítal blokovači reklam, že se něco sepsulo. A ejhle - včera nešel (v Praze) gůgl dvě hodiny, a nastala (někde) pěkná šlamastika. Je o tom pohotový článek tady https://www.root.cz/clanky/kdyz-vypadne ... -internet/ (Petr Krčmář) Pročetl jsem diskuzi s lehkým úsměvem na rtech, poněvač na gůglu nejsem závislý, hl. mejla mám jinde a tak to bude i nadále. Ovšem na síti přeci jen "drobný" zmatek nastal, cituji z diskuze:

Článek nic neříká o příčinách (ani doměnky).
Stačí ale trochu hledat...

Na Darknetu v privátním darkroomu se jinak píše o tom, že útok byl veden na celkem 3 bezpečnostní 0day chyby v síťových prvcích CISCO, využití ARP cache zranitelnosti sítě Level3 na hardwarových prvcích staršího data. Severovýchod USA, backbone na Frankfurt, bývalá infrastruktura KPNQwest. Nejvíce výpadek postihl ČR a Slovensko, v USA potom Maryland a New York. Společným jmenovatelem jsou starší CISCO směrovače původního KPNQwest. A těch je v ČR a na SK požehnaně. Nejvíce to odnesly DNS brány Google, které jedou na L3.


Ano. Říkal jsem si, jak nám ten Web pěkně zdegeneroval a stal se docela silně závislým na jednom megašmírákovi. Je to smutné. Naprosto vzdálené původním myšlenkám svobodné sítě. :-(
Ne, nejsem zvědavý na "duchaplné" výkřiky zblblých stádních dětí, že je to tak správné.

Mimochodem, pokud člověk není lempl, pořád ještě se to třeba v telefonu neprojeví...
Pěkné. A teď si představte, že by šlo o velký kybernetický útok. To už by bouchaly snad i elektrárny ... Když provoz internetu ovládá jedna americká firma, které se cosi přihodí v Praze. Výpadek nějakého Googlu? Kdybych si o tom nepřečetl a následně nezkusil, ani bych si nevšimnul. Někeré stránky se sice načítaly pomaleji, ale ani nevím, jestli to bylo kvůli spadlému Googlu.
Po 18h nefunkcniho emailu nakonec vsichni zjistili, ze 99% emailu nemuselo byt nikdy podslano.

Mě v tom zaujal ještě jeden aspekt. Chápu že různé systémy se prostě občas pokazí, je to lepší než když by zkolabovala jaderná elektrárna. I tak jsou rozsah problému a jeho důsledky překvapivé.

Alarmující je ale skutečnost, že Google zcela selhal v oblasti PR a komunikace s veřejností. Chápu že něco nefunguje, ale chci vědět proč a co pro odstranění problému dělají zodpovědné organizace. Když si vzpomenu jaký flame schytával (oprávněné) WEDOS za (ne) informováni při svých problémech, tak současná situace, kdy už je 24 hodin po incidentu a v podstatě pořád nic nevíme je nepřijatelná.

Z mého pohledu je tohle největší problém a průšvih v celém incidentu. Zvažoval jsem migraci na G suite, ale s touto komunikační strategií a transparentností fungování dané firmy si nechám zajít chuť.


Včera sem si trošku posral kalhoty.
Todle byl jen lokální fail googlu, nic víc.

ALE

- ztráty na zobrazených reklamách pro všechny strany (asi kopa dolarů řekl bych)
- plno stránek nešlo protože všechno je taháno z různých CDN a podobnejch sraček
- aktuální nejlepší vyhledávač kleknul (a já osobně sem prostě byl kompletně vyhozenej z workflow)
- žádnej google disk
- žádnej google kancelářskej balík ...
- na plno místech ani nešlo postovat komenty protože používaj google robot test
- mail v piči

A todle byla komlet sranda. Co kdyby někdo proved pořádnej cyberútok na nějaké páteřní spoje ?
To se tady budeme zase mlátit kyjema?

nebudu kecat sračky o tom že sme otroky technologie, jasně že jsme, jako biologický druh sme sráči, technologie a intelekt je naše všechno.
Ale co mě děsí. Ten internet není vůbec decentralizovaný. Je až pekelně centralizovaný v pár amíckejch kanclících.

ve firmě živící se reklamou ...
Takže srandy kopec, ale pro (profi) síťaře z toho plyne jedno poučení : Sovy nejsou tím, čím se zdají být 8-) https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bst ... Twin_Peaks

Zamčeno