Aký Linux na staré železo?

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
djducato
Příspěvky: 55
Registrován: 14 pro 2017, 06:14

Aký Linux na staré železo?

#1 Příspěvek od djducato »

Aké distro na takúto starú šunku?

Lenovo ThinkPad R52 1858 (Pentium M 740 1.73 GHz, 512 MB RAM, 40 GB HDD)

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Aký Linux na staré železo?

#2 Příspěvek od menom »

.

Uz sa toho k tejto teme vela popisalo.

Jednou vetou - treba tam doplnit RAM, lebo spustis prehliadac a ten to zabije na 512 MB.

.
.

djducato
Příspěvky: 55
Registrován: 14 pro 2017, 06:14

Re: Aký Linux na staré železo?

#3 Příspěvek od djducato »

RAM dodám, bude 2GB.. Čo ďalej? Môže byť LM 18.3 ?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aký Linux na staré železo?

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Jestli se chces drzet Ubu rodiny, tak doporucim Lubuntu 14.04.3 a tu pamet opravdu povysit. Dalsi alternativou je Puppy TahrPup.

Jinak se daji najit jeste jina distra lehka. Treba Bodhi. Xfce by to taky zvadlo, ale uz to bude znatelne pomalejsi. V takovem pripade Mint 17.3 xfce, Xubuntu 14.04.1 ci MX16 ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...


Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Aký Linux na staré železo?

#6 Příspěvek od SuperUser »

menom píše: 21 led 2018, 20:30 Jednou vetou - treba tam doplnit RAM, lebo spustis prehliadac a ten to zabije na 512 MB.
Naprosto souhlasím. Kdysi jsem přesně tohle řešil. Starý stroj a 0,5 GB RAM. Naivně jsem zkusil dát tam Mint :-D. Nedojela ani instalace, protože ta RAMka prostě nestačila. Nakonec jsem dokoupil ještě 1 GB RAM a šlo tam níže zmíněné Lubuntu. Jenom ne 14.04, ale 16.04. Vůbec bych se toho nebál. Mrkni sem na systémové požadavky, ale ber to s rezervou. Pamatuji si, že na tom stroji, na který jsem to instaloval (vlastně to byly dva stroje) zlobily videa na YT. Pomůže ti tohle, ale i tak to bude chtít velmi nízké rozlišení. Ale alespoň se obraz nebude trhat.

Dej pak prosím vědět, jak jsi dopadl.
Zdar ti přeji ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aký Linux na staré železo?

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Tak zkusit muzes i 16.04, ale to ma problemy samo se sebou a taky si budes muset davat pozor na patche a vlastne na vsechno - osobne bych se toho bal a nedoporucuji. Lubuntu 14.04.3 - rovnou po instalaci zakonzervovat a pak zvolit vhodny prohlizec. V pripade nutne potreby via terminal povysit konkretni aplikaci - to se da vzdy celkem vpoho vratit ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

djducato
Příspěvky: 55
Registrován: 14 pro 2017, 06:14

Re: Aký Linux na staré železo?

#8 Příspěvek od djducato »

Ďakujem za rady a tipy, idem skúšať. Dám vedieť ako som dopadol :)

Zamčeno