Rostoucí podíl Linuxu.

Témata mimo Linux, o dění okolo světa PC a o moderních technologiích

Moderátor: Ventero1

Pravidla fóra
Tato sekce obsahuje témata, která se nemusí týkat distribuce Linux Mint. I zde ale dodržujte pravidla fóra.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Rostoucí podíl Linuxu.

#1 Příspěvek od Ventero1 »

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#2 Příspěvek od juhele2014 »

To je divný ... :?

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#3 Příspěvek od snl »

Ubuntu má 2/3 podíl v Linuxech?
Podle Distrowoč to tak nevypadá
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Distrowatch dělá žebříček jen podle OS, které navštíví tyto stránky, zatímco tyhle statistiky jsou z rozsáhlého sledování velkým bratrem - pokud to nemáš ošetřené, tak už téměř kamkoliv se připojíš (google analytics a spol)- stačí jen použít nějaký vyhledávač a loguje se otisk, který zahrnuje verzi OS, verzi prohlížeče, mac adresu apod. Předpokládám, že tato čísla pocházejí právě od Google - tedy jsou nejrelevantnější.
Překvapivě vysoký podíl Ubuntu oproti ukazatelům Distrowatch je s největší pravděpodobností způsoben podílem serverových OS - tam se tuším linuxové používají majoritně 3 - Debian, Ubuntu Server a CentOS či RedHat EL (téměř totéž), přičemž Ubuntu a Debian budou mít z linuxovýxh tak cca po 30% a poslední dvojice dohromady také kolem čtvrtiny podílu. Na ostatní Linuxy na serverech bude vycházet odhaduji nejvýše 10% souhrně.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#5 Příspěvek od snl »

JJ, no zajímavější by byla statistika bez těch serverů (pro nás)
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Tam myslím, že ten Distrowatch je orientačně dostačující. I když třeba pro mě je, mj třeba, překvapením nízké umístění Xubuntu (33), které od verze 16.04 bývá odladěnější, než samotné Ubuntu, a co se týče xfce, je svižnější, než většina konkurentů - nejsvižnější z toho, co jsem osobně zkoušel. I když Zorin, který je na něm postaven je na osmém místě - to mě také překvapuje. A na sedmém místě nějaký Solus nebo Popl o kus dál, o kterých jsem ještě nic neslyšel ani nečetl žádnou zmínku za ta léta, co se Linuxu věnuji ....
Takže vlastně nevim, nevim ...
A větší podíl Puppy než Lubuntu ...
A tak velký podíl ReactOS, který není Linux a ještě ani pořádně nefunguje ???
Tak už spíš pochybuji o relevantnosti těchto čísel byť i jen orientačně ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#7 Příspěvek od snl »

Pro mě ani ne - Xubuntu má ten horní panel - a to je podle mě nesmysl...

Když Xfce - tak MX, (nebo i ten Mint)

Zorin jsou zkoušel (i když z flešky) a to bylo úplně zasekaný, nic extra na tom nevidím.

Solus Popus - to budou asi nějaký číňani...

Lubuntu je super - z těch lehkých OS to je asi nej co jsem zkoušel (v LXQt Debianu nebyl aktivní okraj obrazovky)

Puppy jsem kdysi zkoušel - to už jsou takový "bastl linuxy", spíš pro zlost...

ReactOS - asi každý chce vyzkoušet, tak se to trochu projeví :D

Ale ten MX vyletěl nahoru jak raketa - a asi právem...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Ten panel se dá v Xubu přesunout dolů, ale od určité doby si ho dávám doprava vertikálně. Dokonce mám pocit, že může být i kus od okraje, ale nevím, kdo by to chtěl :)
Jeden čas byl Zorin zmiňován a doporučován coby vydařený fork Xubu a v době 14.04 opravdu nebyl špatný - ale to nebylo nic, od té doby to jde s Deb-based dolů :(
... vyjma MX, který se zvedal až do 18.3, ale tahle nová 19.1 je strašně pomalá - to i Cinnamon či KDE snad už běhá rychleji ...
Puppy se mi celkem líbil v komunitní lxde verzi - hodně malý, rychle se načetl a dost praktických nástrojů - teď jsem se vrátil testovat Slax, který jsem kdysi právě opustil, kvůli nesmyslné koncepci s KDE (určen prý pro slabé PC - taky na nich byl nepoužitelný !?!) a že byl na Slackware. Nakonec p. Matějíček vyslyšel nápady uživatelů i hlas rozumu a koncepci přehodnotil. Teď je na čistém Debianu s FluxBoxem, je tam funkční APT a alias na tvorbu squashfile modulů - ale jakmile tam člověk něco přidá, tak už zas tak malý není ...
ReactOS jsem taky čerstvě vyzkoušel, ale viděl jsem jen samé nedostatky - jako zásadní třeba neschopnost bootovat live z USB a neviděl jsem jediný důvod, proč bych ho měl volit místo WinPE pokud nutně potřebuji (nebo je to jednodušší) něco provést z Win prostředí.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#9 Příspěvek od snl »

Ten panel se dá v Xubu přesunout dolů - to ano, ale znáte to...

Třeba v MX jsem dal panel dolů a pak se mně zobrazovaly "bubliny" pod úrovní obrazovky (na jiným počítači tak půl roku zpátky, tak asi starší verze)

Obecně mně nedává nějak smysl mít panel, resp. to kde jsou spuštěný apllikace jinde než dole. Na stranách se nevejde jejich název a nahoru patří taby Firefoxu :D

Cokoliv kde nejde dát posuvníky /taby /zavírací křížek úplně na kraj obrazovky tak hážu do koše :D protože to je ukázka debility tvůrců takového prostředí...

A ještě bych jako základ viděl, aby tam byl nějakký ten Kompiz, jinak je v prohlížeči tearing
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rostoucí podíl Linuxu.

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Pořád mi uniká, co myslíš tím, že nejdou dát ty prvky na kraj obrazovky - a ty screenshoty v jiném vláknu mi opravdu nic neukázaly - nikdy jsem to u ničeho neviděl jinak ... na prtscr - jinak to bude nejspíš záviset na motivu správce oken - a ten se dá měnit.

Název na panelu mě netankuje - mám to nastavené na velké ikony a zas tolik aplikací souběžně nepoužívám - prtscr dole.

Jinak panel jsem začal dávat na stranu od doby, kdy jsem přešel na 16.9 a kdy se hlavní obsah skoro všech stránek v browseru zobrazuje v poměrně úzkém sloupci uprostřed obrazovky - tak jsem to nakonec vyhodnotil jako prostorově praktičtější i když si na to zvykám jen pomalu.

Tearing se řeší jednoduchým konfiguračním souborem (pro nVidia mi fungoval jen s proprietálníma driverama).
Bez toho ho zatím umí řešit jen Compiz - ten má GPU akceleraci - použil-li jsem cokoliv jiného, tak tearing zůstával s jakýmkoliv nastavením.
viewtopic.php?f=17&t=3295&hilit=compton&start=10
přičemž mám vyzkoušeno, že třeba u Intel už ta druhá varianta zabere sama o sobě.
prtscr2.png
prtscr.png
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno