Nějak se nám ty linuxy nelepší...

Témata mimo Linux, o dění okolo světa PC a o moderních technologiích

Moderátor: Ventero1

Pravidla fóra
Tato sekce obsahuje témata, která se nemusí týkat distribuce Linux Mint. I zde ale dodržujte pravidla fóra.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#1 Příspěvek od stani »

Spíše se mi zdá, že naopak...

Nová distra plná chyb a nefunkčních věcí, ovšem "zdárně" bobtnají, ne už o MB ale o GB, dister je jak máku, ale žádné pořádné, neustále přibývají nějaké nové, které chtějí něco řešit, ale ve skutečnosti vůbec nic neřeší, atd...

Myslel jsem si, že Linux půjde cestou k vylepšení, stabilitě, účelnosti, tak aby byl plnohodnotný, oblíbený, a masově se rozšířující OS pro běžného uživatele, ale děje se pravý opak, běžnému uživateli se nepřibližuje, naopak se vzdaluje, spíše to připomíná nějakou hračku na zkoušení a testování, která nemá ani ambice dospět do "hotového stádia".. Roztříštěnost, přibývají zbytečné věci, systém bobtná, plný chyb - staré se neřeší, nové přibývají...
Je to špatné... :(
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#2 Příspěvek od sasa.chetan »

stani píše: 12 srp 2020, 07:30 Spíše se mi zdá, že naopak...

Nová distra plná chyb a nefunkčních věcí, ovšem "zdárně" bobtnají, ne už o MB ale o GB, dister je jak máku, ale žádné pořádné, neustále přibývají nějaké nové, které chtějí něco řešit, ale ve skutečnosti vůbec nic neřeší, atd...

Myslel jsem si, že Linux půjde cestou k vylepšení, stabilitě, účelnosti, tak aby byl plnohodnotný, oblíbený, a masově se rozšířující OS pro běžného uživatele, ale děje se pravý opak, běžnému uživateli se nepřibližuje, naopak se vzdaluje, spíše to připomíná nějakou hračku na zkoušení a testování, která nemá ani ambice dospět do "hotového stádia".. Roztříštěnost, přibývají zbytečné věci, systém bobtná, plný chyb - staré se neřeší, nové přibývají...
Je to špatné... :(
nebral by som to globalne.
Debian a Devuan su v pohode, horsia sa Ubuntu a forky z neho.
Osobne pouzivam Devuan (server), Bunsenlabs, antix a MX linux a s nimi nie su problemy.
MX/Antix forum funguje na 100%, odozva vyvojarov je super (do 24h) vratane nahlasenych bugov ci cez facebook alebo na fore.

Linux mint ide dolu vodou od odchodu casti tymu (vydanie 18.0 uz bolo s 2/3 tymom, 18.3 s 1/2) taktiez nie prave najlepsie je pouzivat narychlo zbuchanu verziu (LM 20 z prveho oficialneho release Ubuntu 20.04) ale pockat na odladenie, najprv Ubuntu (vacsinou cca 6-9 mesiacov) a nasledne na odladeny LM (vacsinou az xx.3)

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#3 Příspěvek od akojak »

sasa.chetan píše: 12 srp 2020, 08:31
stani píše: 12 srp 2020, 07:30 Spíše se mi zdá, že naopak...

Nová distra plná chyb a nefunkčních věcí, ovšem "zdárně" bobtnají, ne už o MB ale o GB, dister je jak máku, ale žádné pořádné, neustále přibývají nějaké nové, které chtějí něco řešit, ale ve skutečnosti vůbec nic neřeší, atd...

Myslel jsem si, že Linux půjde cestou k vylepšení, stabilitě, účelnosti, tak aby byl plnohodnotný, oblíbený, a masově se rozšířující OS pro běžného uživatele, ale děje se pravý opak, běžnému uživateli se nepřibližuje, naopak se vzdaluje, spíše to připomíná nějakou hračku na zkoušení a testování, která nemá ani ambice dospět do "hotového stádia".. Roztříštěnost, přibývají zbytečné věci, systém bobtná, plný chyb - staré se neřeší, nové přibývají...
Je to špatné... :(
nebral by som to globalne.
Debian a Devuan su v pohode, horsia sa Ubuntu a forky z neho.
Osobne pouzivam Devuan (server), Bunsenlabs, antix a MX linux a s nimi nie su problemy.
MX/Antix forum funguje na 100%, odozva vyvojarov je super (do 24h) vratane nahlasenych bugov ci cez facebook alebo na fore.

Linux mint ide dolu vodou od odchodu casti tymu (vydanie 18.0 uz bolo s 2/3 tymom, 18.3 s 1/2) taktiez nie prave najlepsie je pouzivat narychlo zbuchanu verziu (LM 20 z prveho oficialneho release Ubuntu 20.04) ale pockat na odladenie, najprv Ubuntu (vacsinou cca 6-9 mesiacov) a nasledne na odladeny LM (vacsinou az xx.3)
Môžem len potvrdiť. Používam Debian a nie sú problémy. Niet čo opravovať, riešiť, spekulovať, šprtať sa....
Je to až nudné, že všetko ide na 100%. Nechápem, že niektorí používajú polofunkčné až nefunkčné distrá, ako keby sa v tom vyžívali, asi je to sado-maco.....
Alebo chcú predstihnúť vývojárov a opraviť to čo ani vývojári nevedia :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#4 Příspěvek od stani »

No, já měl na mysli "tydlecty linuxi" především pro běžného uživatele....
Ruku na srdce, můžete běžnému uživateli (a to je dnes širší pojem, od dětí až po důchodce, protože "tydlencty ynternety" jsou dnes všude), doporučit s klidným svědomím dnes nějaké linuxové distro, i oproti zatracovaným W10?..
Já si myslím, že ani náhodou. I čísla o tom vypovídají, Windows vs Linux, na desktopech, notebookách, tabletech. Linux je zde zastoupen zanedbatelným procentem. A ačkoli by člověk očekával, že se Linux bude neustále zlepšovat a přibližovat k masám, neděje se tak, vemte posledních 5 let, situace se naopak zhoršuje...
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#5 Příspěvek od sasa.chetan »

akojak píše: 12 srp 2020, 11:45 Môžem len potvrdiť. Používam Debian a nie sú problémy. Niet čo opravovať, riešiť, spekulovať, šprtať sa....
Je to až nudné, že všetko ide na 100%. Nechápem, že niektorí používajú polofunkčné až nefunkčné distrá, ako keby sa v tom vyžívali, asi je to sado-maco.....
Alebo chcú predstihnúť vývojárov a opraviť to čo ani vývojári nevedia :lol: :lol: :lol:
Problem je hlavne v tom, ze kazda distribucia ma svoje sr.cky.
a hlavne kazdy sa preteka kto vyda skor verziu.
Ubuntu ma problem s telemetriou, appgrid a pod.
LM ma problem s implementaciou niektorych ovladacov.
MX nema problem ale na rozdiel od ostatnych vydava vzdy verziu koncom roka na stabilnom debiane, kdezto Ubu casto na testing
No a ak si clovek porovna:

Debian 10 xfce - 1.7GB
Xubuntu 20.04 - 1,6GB
LM 20 xfce 1,8GB
MX linux 19.2 - 1.6GB

tak velkostou su zhruba rovnake

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#6 Příspěvek od sasa.chetan »

stani píše: 12 srp 2020, 12:37 No, já měl na mysli "tydlecty linuxi" především pro běžného uživatele....
Ruku na srdce, můžete běžnému uživateli (a to je dnes širší pojem, od dětí až po důchodce, protože "tydlencty ynternety" jsou dnes všude), doporučit s klidným svědomím dnes nějaké linuxové distro, i oproti zatracovaným W10?..
Já si myslím, že ani náhodou. I čísla o tom vypovídají, Windows vs Linux, na desktopech, notebookách, tabletech. Linux je zde zastoupen zanedbatelným procentem. A ačkoli by člověk očekával, že se Linux bude neustále zlepšovat a přibližovat k masám, neděje se tak, vemte posledních 5 let, situace se naopak zhoršuje...
MX linux pre BFU ma dobry instalator, dobru jazykovu podporu, stabilitu, ovladace, kodeky + control center
Co nemozem odporucit je bohuzial, LM 20, ak tak LM 18 pokial nema sietovku realtek, broadcom, nechce pouzivat TV tuner a pod. tam uz nemoze byt BFU musi ovladat aspon zaklady s terminalom + ako funguju drivery.

Priatelka mala do minuleho roku LM 17.3 od cca marca ide na MX. uz si ho preinstalovavala kd som nebol doma.
USb mi vysia v pracovni takze nie je problem. Sok bol pre nu funkcna tlaciaren aj so skenerom bez nastavovania (Samsung na sieti a Canon MFG na usb)
Podotykam nad LM ani nepremyslala, neviem dovod, lebo aj MX si zmenila na spodnu listu, nastavila si windows temu a pod.
Ale funguje bez mojich zasahov, jedina vec co nevedela bola teraz aktualizacia na GRUB.
Inak sa jej PC nechytam a ani dwservis nepouzivam na kontrolu.

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#7 Příspěvek od stani »

sasa.chetan píše: 12 srp 2020, 12:51 MX linux pre BFU ma dobry instalator
No já to vidím zcela naopak.
Nejlepší instalačka je Lubuntu, úplně bezkonkurenční, ze všech dister co jsem vyzkoušel.
Ovšem Lubuntu je také kapitola, ostatně jako všechny distra. Toto distro pro slabší a starší počítače, přestalo vydávat 32-bit verze, tudíž už není pro starší stroje, jak se holedbalo. Navíc i v nejnovějším "opraveném" vydání je spousta bugů, a nepochopitelně tam není LXQt 0.15.0 (které vyšlo už v dubnu), ale staré 0.14.1. Takže to vypadá, že LXQt 0.15.0 bude až v příštím LTS, ale to už zase bude LXQt 0.16, 0.17...
Zrovna teď jsem ho chtěl instalovat na tři PC, ale je to o ničem, upustil jsem od toho.

akojak píše: 12 srp 2020, 11:45 Môžem len potvrdiť. Používam Debian a nie sú problémy. Niet čo opravovať, riešiť, spekulovať, šprtať sa....
Je to až nudné, že všetko ide na 100%.
Aha, jak to že tedy Debian není nejrozšířenější? Jak to že většina nemá Debian? Proč největší forum o linuxu u nás je Ubuntu a Mint?...


Tady přeci nejde, že někomu může zrovna nějaké distro vyhovovat, ale o tom, že všeobecně Linux nevyhovuje. Vysmívají se W10, ale tolik bugů nemá ani náhodou.

Už mě nebaví pořád něco řešit, laborovat. OS má sloužit mě, a ne já jemu.
Naposledy upravil(a) stani dne 12 srp 2020, 13:36, celkem upraveno 2 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#8 Příspěvek od akojak »

stani píše: 12 srp 2020, 12:37 Já si myslím, že ani náhodou. I čísla o tom vypovídají, Windows vs Linux, na desktopech, notebookách, tabletech. Linux je zde zastoupen zanedbatelným procentem. A ačkoli by člověk očekával, že se Linux bude neustále zlepšovat a přibližovat k masám, neděje se tak, vemte posledních 5 let, situace se naopak zhoršuje...
Nie je mi jasné prečo by mal byť linux pre všetkých - to znie ako nejaký mýtus alebo rozprávka.
Ani autom necestujú všetci, niektorý cestujú biciklom, vlakom, autobusom aj lietadlom iní auto ani nemajú.
Ze "všetci" používajú Windows to je ich problém a to bol aj cieľ ako v komunizme - všetci budú mať rovnaké rovnošaty - a vymyté mozgy - nech žijú slobodomurári...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#9 Příspěvek od stani »

akojak píše: 12 srp 2020, 13:30 Nie je mi jasné prečo by mal byť linux pre všetkých -
A mě zase není jasné, proč by neměl být..
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Nějak se nám ty linuxy nelepší...

#10 Příspěvek od akojak »

Jednoducho preto, že nie sme (našťastie) všetci rovnakí. :D

Zamčeno