Jak na Linux?

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
doktorc3
Příspěvky: 4
Registrován: 16 říj 2014, 01:05

Jak na Linux?

#1 Příspěvek od doktorc3 »

Zdravim vsechny.

Omlouvam se pokud nepisu spravne, ale marne jsem hledal me otazky. Chtel bych Vas pozadat o radu a mam nekolik otazek. Nejsem zadny pocitacovy znalec, vse jsem se naucil jen sam, takze toufam ze mi nekdo poradi a nebude na me koukat jako na neandrtalce, jako tomu na mnoha forech byva. Hold kazdy umime neco jineho. Ale ted k veci:

Jiz delsi dobu uvazuju o pouzivani Linuxu, protoze me Winy uz pekne stvou. Nemysle jsem ale, ze to neni zas az tak jednoduche, jak jsem si myslel. Takze jsem zkusil prvne live cd PCLinuxOS a vypadalo to dobre. Problem byl jen v tom, ze jsem nemohl zadnym zpusobem rozchodit zvuk pres HDMI na televizi, kterou mam misto monitoru. Zkousel jsem vsechny ovladace a nic nefungovalo. Myslel jsem ze to vyresim instalaci Linuxu, ale nevyresil. Ale dobre bylo to, ze jsem mohl pouzivat slozky z windows, bez jakehokoli problemu. Potom jsem zkousel ultimate edition 3.5 a 4.4 a vse stejne, s tim rozdilem, ze jsem jiz nemel pristup k souborum Windows. Ba co vic, po zapnuti winu, mi zmizel disk, ktery jsem priradil Linuxu. Ten jsem potom objevil ve zpravci a znovu naformatoval. Dalsi a hlavni problem byl v tom, ze po restartovani se nacital pouze Windows, jako by tam Linux vubec nebyl. No ale nyni se mi zalibil Mint a chtel bych ho zkusit. Me otazky tedy jsou:

1) Jaky Mint je nejvhodnejsi pro zacatecnika a je nejblize prostredi WIN? (cinamon...)
2) Je mozne v Mintu pouzivat i soubory a slozky z Windows?
3) Jak mohu zprovoznit zvuk pres HDMI? (jinou moznost nemam)
4) Co potrebuji k tomu, abych mohl volit mezi bootem Win, Linux? (Win 8.1 + Mint)

Omlouvam se za komplikovany prispevek a budu rad kdyz mi nekdo pomuze.
Jen jeste dodam snad dulezitou vec, ze na Linux mam samostatny HDD.
Predem moc dekuji za odpoved.

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Jak na Linux?

#2 Příspěvek od segfault »

1) Oboje je hodně podobné. Cinnamon je vhodný spíše na novější stroje, Mate i na starší a pro konzervativní uživatele, kteří si zvykli na Gnome2.

2) ano

3) nainstalováním ovladačů výrobce GK

4) nainstalovat linuxový zavaděč GRUB na disk, ze kterého se bootuje
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Jak na Linux?

#3 Příspěvek od juhele2014 »

1 - Začátečník se vrhne na Mint hlavně z toho důvodu, že je zde dobré forum, kde ti někdo poradí. Často se přechází z Ubuntu na Mint, ale zdaleka není vše na 100% vychytané, s tím se musí počítat. Prostředí - asi xfce, z důvodu výkonové rezervy.
2 - jo
3 - HDMI je několik druhů (nevíme, co máš za PC + TV), na to pozor. Hledat v googlu značka tv hdmi sound cable a dej si do firefoxu plugin překladač http://1url.cz/7Did
4 - Ano, to je pravda ... :) (VZ alias Visací Zámek)
Na webu http://www.linux-mint-czech.cz/ je duální instalace popsaná (doufám ...) ;)

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Jak na Linux?

#4 Příspěvek od janek-m »

Ja by som len doplnil bod 4/

Ak ide o zakúpený NTB/PC s nainštalovaným Win 8, tak tu treba dať pozor ešte na niekoľko vecí:
a) PC/NTB s Win 8 majú UEFI bios (predchodca klasického biosu) a tu je potrebné usledovať, aby sa aj LinuxMint nainštaloval v UEFI móde, inak dualboot neprebehne korektne

b) Pred inštaláciou Linuxu je potrebné vo Win v nastavenia deaktivovať Rýchly štart , pretože s aktivovaným Rýchlym štartom sa Win nevypne korektne ale iba akože uspí a v dualboote to spôsobuje problémy

c) Ak sa nemýlim, tak Mint nepatrí do skupiny linuxových distier, ktoré sa dajú nainštalovať s aktivovaným secure boot - sem patria iba Ubuntu + deriváty, OpenSuse a Fedora. Čiže secure boot je potrebné vypnúť v Biose.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Jak na Linux?

#5 Příspěvek od Allconius »

ještě k tomu HDMI taky mi nefungoval zvuk, když jsem si připojil televizi přes HDMI, ale chtělo to jen jít do Ovládacího centra (MATE) - Zvuk - Hardware a vybrat si zvukový profil HDMI
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

doktorc3
Příspěvky: 4
Registrován: 16 říj 2014, 01:05

Re: Jak na Linux?

#6 Příspěvek od doktorc3 »

Hezky den.

Vsem Vam dekuji za rady, ale jsem maximalne prekvapen, az zaskocen kvalitou Mintu. Instaloval jsem cinamon (vedle windows) a na poprve mi pri bootu skocila chyba ''read error'' Neslo mi vubec najet do windows, ani linuxu. Po dvojim restartovani PC, mi naskocola jaksy tabulka GRUP a nyni mi jedou oba systemy. Co vic, linux automaticky najel na vystup HDMI a vse jede naprosto perfektne (zatim), takze jsem nemusel instalovat zadny dualboot, ani ovladace a nic. Je mi jasne ze kdykoli mohou nastat nejake problemy, ale ja jsem opravdu nadmiru spokojen s timto linuxem.
A co se tyce PC, tak myslim ze mam konfiguraci celkem dost dobrou ve vsech smerech, tak problem s vykonem by snad nemel byt. Vim ze to mozna zni jako bych objevil ameriku, ale Mint podporuje az 4K rozliseni a jede mi i Blu-Ray v 7.1 ch. Opravdu naprosta bomba a vyvojarum patri nejvyssi uznani a Vam tady velke dik za ochotu a vlidnost.

Jen bych se jeste rad zeptal, o jake rezervy se jedna v prostredi xfce? Zda jde o grafiku, procesor, pameti, ci neco jineho a take jak je t os bezpecnosti linuxu a pripadna zabezpeceni. Opet predem dekuji.

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Jak na Linux?

#7 Příspěvek od janek-m »

takze jsem nemusel instalovat zadny dualboot
Ako to že nie?? Už ho máš ;) Dualboot znamená mať dva operačné systémy na PC. V tvojom prípade je to Windows + Linux.
ani ovladace a nic.
Väčšina ovládačov sa nachádza v jadre, čiže ich nie je potrebné inštalovať – hlavne GK Intel. GK Nvidia alebo ATI môžu fungovať na slobodných alebo uzavretých ovládačoch.
Jen bych se jeste rad zeptal, o jake rezervy se jedna v prostredi xfce?
Neviem presne čo tým myslíš. XFCE je odľahčené desktopové prostredie pre slabšie PC. Nie je tak graficky „vymaľované“ ako napr. LM + Cinnamon alebo KDE. O iných obmedzeniach neviem.

doktorc3
Příspěvky: 4
Registrován: 16 říj 2014, 01:05

Re: Jak na Linux?

#8 Příspěvek od doktorc3 »

Dualboot sem myslel zadny program na vyber operacniho systemu, protoze pred tim mi to s zadnym linuxem neslo. Tady se nejak ten GRUB (nebo jak to je) zavedl uplne sam a tak si muzu zvolit co spustim, aniz bych na to neco doinstalovaval.

A ohledne xfce nevim. Psal to juhele2014 vys, proto jsem se ptal co je tou rezervou mysleno.

Ovladace byli taky ve vsech linuxech problem a v zadnem jsem nerozchodil HDMI vystup at jsem delal cokoli. Tady to bylo hned vse samo :-)

A jak teda s tou bezpecnosti? Je treba linux nejak chranit? Chci to hlavne na kancelarskou praci, ale k netu je to pripojene permanentne, takze si necham poradit co a jak, diky.

admin

Re: Jak na Linux?

#9 Příspěvek od admin »

Otázka bezpečnosti Linuxu je důležitá u serverů, pro běžného uživatele je instalace linuxových "antivirů" naprosto zbytečná. Jinak jako začátečníkovi Ti doporučuji přečíst si naší wiki (http://wiki.linux-mint-czech.cz/) a články psané v rubrice Pro začátečníky (http://www.linux-mint-czech.cz/category ... catecniky/). Určitě Ti pomohou pro lepší orientaci ve světě Linuxu.

kamowski

Re: Jak na Linux?

#10 Příspěvek od kamowski »

janek-m píše:c) Ak sa nemýlim, tak Mint nepatrí do skupiny linuxových distier, ktoré sa dajú nainštalovať s aktivovaným secure boot - sem patria iba Ubuntu + deriváty, OpenSuse a Fedora. Čiže secure boot je potrebné vypnúť v Biose.
tu je niečo k téme:
http://www.linuxexpres.cz/praxe/ne-upra ... ecure-boot
a možno toto poteší:
http://www.zdnet.com/linux-mint-17-hand ... 000030092/

osobne som to netestoval, nemám taký hw

Zamčeno