Priprava notebooku na cestu [vyřešeno]

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
furmi
Příspěvky: 42
Registrován: 13 lis 2012, 08:05

Priprava notebooku na cestu [vyřešeno]

#1 Příspěvek od furmi »

Ahoj.

Pisu zde protoze bych chtel poradit s jednou veci. Rozhodl jsem se v breznu odjet do zahranici, kde neni jiste, ze budu mit pravidelne pripojeni na net a proto se ptam, jak pripravit notebook. Myslim tim, preinstalovat Linux Mint na vyssi verzi, naistalovat tu stavajici verzi, ktera mi ted bezi dobre, jen start se mi zda trosku lenivy, jak se zalohama systemu, abych to pro pripad nouze mohl znovu a rychle z nejakeho media nacist bez pomoci internetu aby vsechno hralo na 100% a nemusel jsem uz nic instalovat nebo hledat ovladace.
Chtel bych i po strance aplikacni notas pripravit na to, ze nebudu moct byt pripojeny jak ted neustale. Existuje treba nejaka RSS offline ctecka? U emailu je to Thunderbird a dalsi veci asi nema ani cenu resit, nebo ma?

Doufam ze me nekdo chape :-D v tom mem dotazu staci :-D

Muzete mi nekdo poradit?

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Priprava notebooku na cestu

#2 Příspěvek od ulo »

Ahoj, odpověď asi bude rozsáhlejší a rád se o ní podělím s ostatními :-)
Já sdělím, jak bych na tvém místě řešil zálohu. Před upgradem systému a pak po vyladění nastavení nové verze LM, bych použil MintBackup (Zálohovací nástroj), který je součástí systému již od instalace. Přes něj bych si zazálohoval seznam nainstalovaných balíčků (je to jednoduché a přes jedno tlačítko) a pak bych si zazálohoval celou složku /home (po záloze bych si ve vzniklém archivu pro jistotu zkontroloval, jestli tam mám i skryté složky začínající tečkou) a pak /etc.
Pokud máš dost místa na zálohovacím mediu a nebudeš sebou tahat instalační DVD nebo nebudeš mít instalační obraz třeba na flashce, tak bych klidně udělal zálohu celého systému přes ten MintBackup.

Popis toho MintBackupu je zde http://www.linux-mint-czech.cz/upgrade-linux-mint/ od sekce D1.2 do sekce D1.3 a pak dále tam pokračuje, jak se dělá obnovení ze zálohy přes tento program.
Kdybys něčemu nerozuměl, tak sem napiš, dáme to nějak dohromady :-)
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

furmi
Příspěvky: 42
Registrován: 13 lis 2012, 08:05

Re: Priprava notebooku na cestu

#3 Příspěvek od furmi »

Oukej ..

Chtel jsem stejne udelat novou instalaci systemu .. takze s pripravou zacnu:

1.Zaloha dat
2.Preinstalace systemu
3.Zaloha systemu i dat

A pak kdyby neco tak bych napsal.

admin

Re: Priprava notebooku na cestu

#4 Příspěvek od admin »

Napiš určitě jak to dopadlo, držím palce :) :)

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Priprava notebooku na cestu

#5 Příspěvek od ulo »

furmi píše:Oukej ..
..
2.Preinstalace systemu
...
U té přeinstalace když nezadáš formátovat /home, tak ti zůstanou všechny uživatelské soubory a nastavení ze současné verze (tedy pokud máš /home na jiném oddílu disku, než celý systém).
Ale tu zálohu bych udělal před instalací určitě :-)
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

kamowski

Re: Priprava notebooku na cestu

#6 Příspěvek od kamowski »

furmi píše: jak se zalohama systemu abych to pro pripad nouze mohl znovu a rychle z nejakeho media nacist, bez pomoci internetu aby vsechno hralo na 100 % a nemusel uz nic instalovat nebo hledat ovladace.
nie som si istý na 120 % ale v tomto by ti mohla pomôcť aplikácia APTonCD (menu ->správa)
malo by ti vytvoriť inštalačné dvd so všetkými už stiahnutými a nainštalovanými balíčkami (z repozitáru)
na samotný reinstall som tu napísal jeden postup http://forum.linux-mint-czech.cz/viewto ... p=521#p521

furmi
Příspěvky: 42
Registrován: 13 lis 2012, 08:05

Re: Priprava notebooku na cestu

#7 Příspěvek od furmi »

S tim DVD instalacnim to vyzkousim, zajima me to.

Ale mam otazku ohledne mintBackup ..

Kdyz dam zalohovat adresar home, myslel jsem ze program mi da na vyber jestli chcu zalohovat i Dokumenty Hudbu atd .. ale nic se nestalo za zalohovalo mi to jen par konfiguracnich souboru .. je to standardni chovani nebo neni?

furmi
Příspěvky: 42
Registrován: 13 lis 2012, 08:05

Re: Priprava notebooku na cestu

#8 Příspěvek od furmi »

Prvni krok a druhy krok jsem udelal.

Udelal jsem si zalohu dat na externi disk.
Udelal jsem novou instalaci se vsemi nastavenima a vymazlenim desktopu.

Co ted radite?

Pouzit APTonCD pro zalohu balicku? Pochopil jsem to spravne, ze pak postup pri obnove by byl naistalovani systemu. A pak spusteni APTonCD a zpatky by se tam nahraly balicky ze zalohy?

MintBackup slouzi k zaloze celych slozek a uzivatelskych dat z Home adresare, jestli to chapu dobre.

Muze mi toto nekdo potvrdit?

Dik

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Priprava notebooku na cestu

#9 Příspěvek od ulo »

furmi píše: ...
Pouzit APTonCD pro zalohu balicku? Pochopil jsem to spravne, ze pak postup pri obnove by byl naistalovani systemu. A pak spusteni APTonCD a zpatky by se tam nahraly balicky ze zalohy?

MintBackup slouzi k zaloze celych slozek a uzivatelskych dat z Home adresare, jestli to chapu dobre.
Jestli nechceš znovu instalovat systém v případě havárie, tak si udělej image disku (nebo aspoň oddílu /), třeba přes nástroj Clonezilla (je to livecd, které se může spustit klidně i z flashky - tak to používám já). Pěkný návod je tu: http://www.linuxexpres.cz/praxe/clonezi ... ku-v-praxi. Obnova dat Clonezillo je pak velmi jednoduchá a rychlá (určitě je to rychlejší, než instalace a pokud si uděláš image disku po všech nastaveních a vyladěních systému, tak se ti samozřejmě obnoví komplet systém v takové podobě, v jaké jsi dělal image).

MintBackup je zálohovací nástroj na složky i jednotlivé soubory (je to vlastně něco jako např. TAR v terminálu a mám pocit, že skutečně tar používá a jen místo vkládání parametrů v terminálu, to je příjemné klikací). Na zálohu systému to ale stačí také, i když to není image disku nebo balíčků.
Kdyby ti ještě něco bylo nejasné, tak se klidně ptej dál, nevím, jestli jsem se vyjádřil ted dost přesně a kdyžtak to dovysvětlím (nebo někdo další).
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

kamowski

Re: Priprava notebooku na cestu

#10 Příspěvek od kamowski »

tak som sa na to pozrel trošku hlbšie, čo sa software týka:

mintbackup - urobí len zoznam (textový súbor .lst) doinštalovaných balíčkov z repozitáru,
pri obnove si ich sám stiahne a nainštaluje - nutné pripojenie na net
APTonCD - urobí fyzickú zálohu balíčkov doinštalovaných z repozitáru alebo ručne stiahnutých (uložiť sa dá ako .iso na hdd alebo vypáliť na cd),
pri obnove ich netreba stiahuť ale...

tu si ohrejem vlastnú polievočku :D
na wifi pripojenie potrebujem okrem b43-fwcutter, ktorý je v repozitári ešte aj firmware-b43-installer a tu nastáva problém:
mintbackup síce zapíše do .lst, že ho treba stiahnuť ale bez pripojenia mi je to na nič
APTonCD ho tiež neuloží z repo (lebo tam pôvodne nebol, až po doinštalovaní - rozbalení b43-fwcutter) a ak si ho pridám ručne (uložené v "Stiahnuté"), tiež musím mať pripojenie na net aby sa nainštaloval :(
toto môže byť s hociktorým balíčkom, ktorý pri inštalácii potrebuje z nejakého dôvodu pripojenie na net
zaujímavé je, že fedora s tým nemá problém, po zasunutí live cd wifi hneď funguje ;)
ešte ma napadá taká otázka do fóra:
kam sa ukladajú tieto doinštalované balíčky, nedá sa zálohovať len tento súbor?

takže, ak nemáš možnosť pripojenia na net, ostáva jedine clonezilla, ktorú som síce neskúšal ale ak vytvára image disku, tak by to snáď malo byť ok :?

Zamčeno