Správce systému aneb Ctrl Alt Del v Linuxu [vyřešeno]

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Pahejl1987
Příspěvky: 132
Registrován: 04 led 2015, 15:58
Bydliště: Most

Správce systému aneb Ctrl Alt Del v Linuxu [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Pahejl1987 »

Ahoj, mám dotaz ohledně CTRL+ALT+DELETE, klasika na Windows :-)....Občas si zahraju nějkou hru přes Wine, (ta se občas kousne) Nebo zamrznutí systému, taky se mi stalo....Existuje nějaká klávesová zkratka, nebo příkaz, jak z toho pak ven? Třeba u té hry nešlo přepnout zpět do Cinnamon a musel jsem natvrdo vypnout notebook...Nějaké rady? Byl jsem zvyklý spustit CTRL+ALT+DELETE Správce systému, vybral proces co neodpovídá, Kill a poté, když zamrzne i průzkumník Windows pustil jsem znova Windows proces :-)... Prosím o rady jak se zachovat na Mintu, nebo kdyby klekl Cinnamon jak z toho ven :-) Díkys...
Acer v 15 Touch
Linux Mint Serena 18.1 Cinamon 64bit

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Správce procesu

#2 Příspěvek od menom »

V takom pripade stlac Ctrl+Alt+f1 cim sa dostanes do Terminalu, ktory nebezi v grafickej nadstavbe systemu.
Tu sa prihlasis zadas heslo a mozes skusit vypatrat a zabit ten problematicky proces.
Pomocou Ctrl+Alt+f8 skus prepnut znova do grafiky.

Dokonca tych Terminalov je tam 6 pod f1 az f6.

Ked toto nefunguje, tak len vypnut natvrdo tlacitkom.
Keby ani to neslo, tak odpojit napajaci kabel, alebo vyndat baterku.
.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Správce procesu

#3 Příspěvek od juhele2014 »

Ctrl + Alt a pak šipkama doprava, doleva. :idea:

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Správce procesu

#4 Příspěvek od menom »

.
njn hry sa nehram , tak tvoja rada je mozno lepsia a jednoduchsia ...

:-D

.
.

Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Re: Správce procesu

#5 Příspěvek od Andreas »

Nebo zkus:
ctrl + alt + backspace
Používal jsem to když jsem zkoušel různé programy a hry a když se kously tak jsem to tím zabil.
Kdyby to nereagovalo musíš v ovládacím centru dat klávesnice a zaškrtnout tam tuto funkci. Pokud máš LM 17.1 tak tam je to nastavené v základu.

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Správce procesu

#6 Příspěvek od migrena6 »

Mne castokrat takto zamrzne uplne. A zial, nepomoze ani postupne vlozenie skratiek <alt>+<Fn>+<Entf>+<R E I S U B>, vtedy naozaj pomoze len natvrdo vypnut (a to sa mi deje dost casto aj pri Wine, ale aj pri Linuxových hrách).
Ale niekedy uspesne pouzijem aj vyssie uvedene rady.
P.S.: Mám nemeckú klávesnicu, <Entf> je asi <Delete>, so stlačením <Fn> asi <PrintScreen>.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

lumeer
Příspěvky: 18
Registrován: 16 črc 2014, 10:54

Re: Správce procesu

#7 Příspěvek od lumeer »

Já používám při zamrznutí aplikace "vynucení ukončení chybně se chovající aplikace" přidané na spodní panel
a zatím vždy fungovalo. Někdy to ale chvíli trvá.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Správce procesu

#8 Příspěvek od Allconius »

já používám výše zmíněné ctrl+alt+f1-6 a pak zadám "ps axf" tím se vypíše seznam spuštěných procesů a pak jen dám "kill XXX" kde XXX je číslo procesu, který chci zrušit a přepnu se zpět ctrl+alt+f8 :-) případně to ctrl+alt+backspace pokud bych spěchal a nechtělo se mi hledat ten proces
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Pahejl1987
Příspěvky: 132
Registrován: 04 led 2015, 15:58
Bydliště: Most

Re: Správce procesu

#9 Příspěvek od Pahejl1987 »

Děkuji moc za rady, zatím to nezamrzlo :D tak snad to do budoucna nezapomenu
Acer v 15 Touch
Linux Mint Serena 18.1 Cinamon 64bit

JanSuchý
Příspěvky: 12
Registrován: 29 led 2015, 11:47

Re: Správce procesu

#10 Příspěvek od JanSuchý »

nastavuji klávesové zkratky pro win přeběhlíky tak, že na Ctrl+Alt+Del dává správce procesů a na Ctrl+Alt+X dávám příkaz xkill, který změní kurzor na křížek a na co kliknu to se "zabije". To vše v nastavení klávesnice a klávesových zkratek.

Zamčeno