Pár začátečnických otázek [až na jednu otázku vyřešeno] Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
zupak
Příspěvky: 3
Registrován: 19 dub 2015, 13:52

Pár začátečnických otázek [až na jednu otázku vyřešeno]

#1 Příspěvek od zupak »

Pár začátečnických otázek prosím

Zdravím, Mint jsem nainstaloval před pár dny a měl bych pár otázek, budu vděčný za pomoc.

1) Jak je možné nastavit, aby se systém nezamykal při běžícím procesu. ( Například čtu něco na netu a automaticky se mi zamkne obrazovka, jako při nečinnosti. To stejné při sledování videa ve FF )

2) Lze regulovat otáčky ventilátoru v ntb ? Například když sleduji streamované video ve firefoxu, tak se větrák celou dobu točí na " plný pecky ". Při stejném procesu ve Win7 si vždycky přichladí a pak se vypne. V Mint se vypne teprve až když ukončím FF.

3) Je normální, že mi defaultně běží proces SSH Agent i když nejsem nikam přes SSH připojený ?

4) Asi třikrát za sebou se mi stalo, že mi systém úplně zamrzl a nešlo nic dělat. ( konkrétně při instalaci win7 ve VirtualBoxu ) V jednom případě se mi podařilo sestřelit proces v terminálu přes " kill PID", ale v ostatních jsem musel ntb vypnout " na tvrdo ". Je v Linuxu něco jako taskmanager, který vyvolám, když nereaguje systém a nemůžu ani do terminálu.

5 ) Lze nějak přenést nastavení IP tables ze starého systému (Fedora), abych to nemusel nastavovat celé znovu? Třeba vytvořit nějaký konfigurák ve Fedoře.

Doufám, že toho není moc, předem díky moc... :-)

Info:
Mint 17.1 Cinnamon 32bit
verze 2.4.8.
kernel myslím 3.13.0.37
železo: Dell E 6400

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#2 Příspěvek od Allconius »

Ahoj,

add1) asi bych nastavil ve spořiči obrazovky delší čas, já bych si to tak určitě nenastavil aby se to nezamčelo když něco běží, budeš třeba něco stahovat z netu a nezamče se ti pc :-(

add2) hmm, to je divné, mě to tak funguje (tzn. otáčky jsou závislé na teplotě), ale mám LM17.1 mate, zkus nainstalovat nové jádro (kernel) http://www.linux-mint-czech.cz/jak-nain ... nux-mintu/

add3) mám tomu rozumnět tak že u procesu ssh agent máš stav "Běží" i když nejsi nikam přes ssh připojený?

add4) většinou se používají zkratky, já mám třeba na zkratku ctrl+alt+x nastaven xkill a na ctrl+alt+s mate-system-monitor (ty máš cinnamon tak budeš mít jiný příkaz)

add5)

Kód: Vybrat vše

iptables-save >/some/file

Kód: Vybrat vše

iptables-restore </some/file
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#3 Příspěvek od DrShame »

4. Doplním jen, že pokud ti zamrzne systém vč. obrazu, ale stále se dá dostat do konzole tty (ctrl+alt+F1 nebo F2 ...), tak je pak docela užitečný manažer procesů htop. Pomocí něho se dají libovolné procesy přes konzoli vylistovat a poslat jim různé signály, třeba i na ukončení.

instalace:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install htop
A pokud je systém úplně tuhý, tak funguje kombinace kláves alt+printscreen+reisub (vyťukej jako slovo při držení těch prvních dvou kláves). Tato kombinace korektně uzavře systém souborů a provede restart. Akorát teď nevím, jestli funguje v Mintu implicitně, nebo je potřeba ji nejdříve nějak aktivovat.

zupak
Příspěvky: 3
Registrován: 19 dub 2015, 13:52

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#4 Příspěvek od zupak »

add 2 ) nový kernel zkusím nainstalovat

add 3 ) Proces SSH Agent je ve stavu " sleap ", takže je to asi ok. Jenom mě překvapilo, že je vůbec defaultně aktivní.

add 4 ) zkratka mi žádná nefunguje, ale to co píše DrShame by snad mělo šlapat. tedy pokud nebude system " tuhý " úplně.

add 5 ) mrknu na ty ip tables super :-)

Jediné co tedy zbývá je bod 1. Nastavit delší čas spořiče sice můžu, ale to system neumí poznat, že třeba beží video v prohlížeči, aby se neuspával ?

díky moc za rady :-)


EDIT:
Ten htop je super. Pro mě jako začátečníka určitě přehlednější než standardní top.

A zkratku jsem našel ctrl+alt+esc

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#5 Příspěvek od Allconius »

add3) jj je to služba, která běží na pozadí
add4) ty zkratky si musíš nejdřív nastavit: přes menu - volby - klávesové zkratky
v tom terminálu se dá použít i:

Kód: Vybrat vše

ps axf
vylistuje ti seznam spuštěných procesů a na začátku je číslo toho procesu a pak dáš jen kill a číslo procesu, např:

Kód: Vybrat vše

kill 1234
ještě se používá ctrl+alt+backspace to je restart aktuálního sezení (to nemusíš nastavovat to je už v defaultu), ale nejvíc používám ten xkill to je kill pro x window, zkus si to napsat v terminálu:

Kód: Vybrat vše

xkill
z kurzoru se ti stane křížek a na cokoli klikneš to se zavře :-)
add1) systém to umí poznat, že běží video, ale neumí poznat jestli někdo sedí na židli, když nehejbe myší a neťuká do kláves :-D
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#6 Příspěvek od stani »

Zdravím,

mám prosím také dotaz: chtěl jsem si vyzkoušet Mint, takže tedy instalace na flešku - pomocí LiLi USB creator + nejnovější LM 17.2 Cinnamon 64 bit tady z těch stránek. Instalace ani na jednom PC s W 7 se nezdařila, respektive ve složce VirtualBox žádné dvě ikonky Virtualize_This_Key.exe a VirtualBox.exe.
Takže znovu formát a zkusil jsem to na starším notebooku s WXP, tady se to kupodivu podařilo - ale nejde to tam spustit, neb notebok je 32 bit a toto je 64bitová verze.

Takže jdu zpátky k PC připojím, vše OK, ikonky tam pořád jsou :) , spustím, ale ouha - zahlásí to toto:

Kód: Vybrat vše

This kernel requires an x8-64 CPU, but only detected an i686 CPU.
Mám Pentium G3258 3,2 GHz.

Co nyní?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#7 Příspěvek od Allconius »

No moc tomu nerozumím :-) Stáhni si Unetbootin http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ ... netbootin/ pak LM17.2 ISO buď 64 nebo 32 záleží kam to budeš instalovat. Akorát jsem nepochopil zda si to chceš jen vyzkoušet nebo zda to chceš rovnou instalovat? Každopádně přes to USB by se ti měla spustit LIVE verze a teprve pak je možnost instalovat. Nechápu co myslíš tím "... respektive ve složce VirtualBox žádné dvě ikonky Virtualize_This_Key.exe a VirtualBox.exe."
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#8 Příspěvek od stani »

Takže ještě jednou :)

Pomocí VirtualBoxu jsem se Mint pokoušel naistalovat na flešku, ale na počítačích s W7 64 se to nepodařilo, respektive chybí ikonky VirtualBox a Virtualize_This_Key:
Obrázek

Takže jsem přešel k notebooku s WXP a tam jsem to úspěšně nainstaloval, ikonky se tam objevily.
A s tím už nainstalovaným Mint na flešce, jsem vrátil zpět k PC s W7 a zkusil to spustit, což se nepodařilo - zahlásilo to tu chybu o CPU.

Nyní jsem nově přišel k jinému PC s W7 64, a tady vše spustit lze, až do chyby:
Obrázek

Ano, Mint chci jen zatím vyzkoušet, ne instalovat.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#9 Příspěvek od milhouse »

Stáhni .ISO soubor Mintu, spusť VB, projdi průvodcem, vyber .ISO do virtuální cd-rom a spusť viruální PC. Naprosto jednoduché, přímočare.

Tegy Google:
virtualbox install ubuntu video
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Pár začátečnických otázek prosím ..

#10 Příspěvek od stani »

Takže hrátky s VirtualBoxem jsem vzdal, zkusil jsem to s Unetbootin (jak radil Allconius), boot přímo z USB flešky.

Překvapilo mě vcelku přívětivé a jednoduché prostředí Mintu, třeba jednoduše si zvětšit spodní lištu - ta jednoduchost, to je fakt paráda. Nebo po zapnutí tiskárny - tuto ihned identifikovalo.
Fakt, vcelku dobrý. :) Budu o tom uvažovat... ;)
Jediné co mi vadí, je Terminál. Nikdy jsem moc ve Windows příkazový řádek nepoužíval, to už jen z nouze a říkal si, když se bez něj může obejít Mac, proč ne Windows, ne? Ale tady je to hlavní nástroj, tak to jediné mě asi odrazuje...

Zkoušel jsem to jen narychlo, co se mě ale nepodařilo, bylo nastavení jazyka a regionu - ačkoli jsem zvolil "Czech", nic se nestalo, pořád v angličtině. Ani připojení k internetu, normálně jsem zadal vše, co bylo třeba: IP, Masku, Bránu, DNS. A nic. Jestli jsem něco přehlédl?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Zamčeno