Několik otázek [vyřešeno]

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cangalangaongolongo
Příspěvky: 4
Registrován: 09 čer 2015, 18:12
Kontaktovat uživatele:

Několik otázek [vyřešeno]

#1 Příspěvek od cangalangaongolongo »

Dobrý den přátelé,

jsem skutečný nováček, který začal Linux používat teprve před týdnem. Linux se učím poznávat systémem pokus - omyl, což znamená přeloženo do srozumitelné řeči lidské, že se mi podařilo nainstalovat jeden operační systém vedle druhého a při dalším experimentu jsem exceloval až tak, že jsem omylem kompletně smazal Windows 8.1 i se 60% svých dat. (40% jsem měl naštěstí zazálohovaných) Řekl bych, že to bylo Boží znamení :-D Nicméně chtěl bych se vás, kluci linuxový (ale i holky - samozřejmě), zeptat na něco, co mne skutečně velmi zajímá a to zdali je internetové bankovnictví v Linuxu bezpečné. Internetové bankovnictví využívám opravdu naplno se vším všudy a velmi často - mám proto jisté obavy. Vím, že Linux není tak náchylný na viry a další sajrajt, co napadá hlavně Windows, ale přesto všechno se chci zeptat, nakolik je používání internetového bankovnictví v Linuxu bezpečné? Děkuji za případnou vaši odpověď.

PS: Jinak instalace programů mimo repozitář je v porovnání s Windows doslova teror, noční můra a hrůza i beznaděj pro začínajícího Linuxáka. Jo a ještě nemohu rozběhnout tiskárnu Xerox Phaser 3010 - mám ji nainstalovanou, když dám test tisku, tak tlačí a tlačí ale vůbec nic nevytlačí. Úplně jako já, když mě celý týden trápí zácpa. Už jsem zkoušel skutečně velké množství ovladačů počínaje ovladači přímo od Xeroxu a končíc až u ovladačů od Samsungu. Po dvou dnech jsem už ale úplně v koncích. Zřejmě ji v Linuxu nerozchodím.
Zřím šťastnou cestu... Zřím šťastný návrat...

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Několik otázek

#2 Příspěvek od menom »

nakolik je používání internetového bankovnictví v Linuxu bezpečné?
Plati to iste ako u windows - mat podporovany operacny system, so vsetkymi aktualizaciami, najnovsiu verziu browsera.

Neinstalovat soft z pochybnych zdrojov.

Pouzivam internet banking uz niekolko rokov na linuxe a bez problemov.

Banky to maju vymakane - dvojite overovanie atd.....


.
.

admin

Re: Několik otázek

#3 Příspěvek od admin »

A instalování softu mimo repo rozhodně začátečníkovi nedoporučuji, vždy to skončí prohrou. A bankovnictví úplně v pohodě, jak píše menom, také používám už mnoho let naprosto bez problémů.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Několik otázek

#4 Příspěvek od Allconius »

používám internetové bankovnictví pouze na linuxu, mám na pc povolený i ssh zvenku a žádnej problém, a hlavně 99% problému zneužití je chyba uživatele a na OS nezáleží. Pokud už se někdo bude snažit o nějak tunel určitě si nevybere někoho s pár tisícovkama :-) Takže jde jen o to neříkat nikomu heslo, nepučovat mobil a nereagovat na podvodný stránky. Co se týká těch ovladačů tak to je problém výrobců, že dělaj ovladače jen pro ten trapnej windows, kterej už měl jít dávno do kytek :-) Přesně jak píšeš to nebyla náhoda, že se ti ty Widle smazaly. Čím dřív se toho zbavíš tím líp pro tebe. V linuxu tě nikdo nevydírá nějakou nesmyslnou licenční politikou, kupování každé prkotiny, vyplňování furt nějakých kódu a přeinstalace systému každého půlroku z důvodu nepoužitelnosti
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

vivalin
Příspěvky: 61
Registrován: 28 srp 2014, 10:39
Bydliště: Klatovy

Re: Několik otázek

#5 Příspěvek od vivalin »

Zda máš 64 bit. sys. musíš doinstalovat ia32-libs, jsou v repozitářích.
PC - HP linux Mint  MATE 20.2  (kernel 5.13.0-051300-generic)
ThinkPad L380  linux Mint  MATE 20.2  (kernel 5.4.0-84-generic)

Zamčeno