Linux Mint z pohledu laika

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
petr.býček
Příspěvky: 1
Registrován: 16 úno 2015, 20:45
Kontaktovat uživatele:

Linux Mint z pohledu laika

#1 Příspěvek od petr.býček »

Tak jsem se poprvé odvážil znovu vkročit do vod Linuxu a rovnou po hlavě do Mentolu.

-Jako první na mě vyskočila úvodní obrazovka, která je zaplněná pouze ikonami. Pěkné to sice je, ale od úvodní obrazovky bych čekal trochu větší "BOOM" efekt.
?Start Menu mě na jednu stranu nadchlo a na jednu stranu docela zaskočilo. Pravá část je naprosto skvěle řešená a přehledná, ale levá část obsahující ikony na zapnutí, vypnutí, atp. mi příjde zbytečná.
-- Ikony rychlého spuštění na liště sice krásně animují, ale chybí jim animace při řažení pořadí ikonek (asi 5x se mi nepodařilo dát ikonu na místo, které jsem chtěl) a ikonky nejsou při zvětšení spodní lišty ostré .. jsou rozmazané .. malé rozlišení ikon ?
+ Spodní lišta v částech notifikací a času je naprosto super .. praktické, rychlé včetně implementovaného kalendáře.
? Při otevření centra síťových služeb se mi otevřelo jen poloviční okno a abych viděl celou nabídku musel jsem okno zvětšit což mě docela zarazilo, že se neotevřelo tak jak by mělo.

Co se týče programové výbavy tak vím co je Wine i když sem začátečník ovšem některé aplikace bych z Mintu asi odebral, přesněji:

Transmission - rozhodně bych nahradil za Deluge nebo uTorrent .. Za cenu na první pohled horší přehlednosti, která ovšem dává mnohem více informací v hlavním okně než Transmission, který mi nepřišel ani jako torrent client, ale jako záložka stahování v chromu/mozille.

Mozillu bych automaticky měnil za Chrome, který je dnes populárnější a vždy mi přišel rychlejší jak na Windows (i bez cache na jiném disku) tak na Linuxu.

TomBoye bych uvítal spíše v liště jako stand alone program s jednoduchým spuštěním přes kliknutí na system tray ikonu .. No .. Poznámky tak moc nepoužívám a člověk co používá poznámky nonstop může využít TomBoye naplno.

-- Nechápu pointu Přehrávače Videa, když je v Mintu nainstalovaný VLC .. Myslím, že mít 2 App na Video zbytečné, když je VLC jeden z nejschopnějších programů.
- Analyzátor využití disku mi příjde docela nepřehledný, lepší řešení by bylo jednou stránkou místo překlikávání na každý disk zvlášť .. něco jako je Sledování systému.
?? Po rozkliknutí Správce nahrávání jsem byl v šoku proč to po mě chce FTP. Pod správcem nahrávání jsem si představoval nahrávání záznamu obrazovky nebo nahrávání zvuku.
? Po rozkliknutí Zpřístupnění na mě vyskočilo okno spíše s názvem Usnadnění.
+ Uvítal bych více možností využití aktivních rohů a nastavení nejen rohů, ale příkladem vrchní strany obrazovky na nastavení zvětšení okna, apod. Prostě dát na výběr z více možností .. jinak mi aktivní rohy nefungovaly najetím, ale pouze ikonou .. ovšem celý koncept aktivních rohů považuji za velice přínosný takže dávám +.
+ Funkce Scale je dokonalá a dle mého názoru by se skvěle hodila namísto mrkvísofťáckého Win Key+Tab (v Mintu je to nastavení Časová Osa v nastavení přepínání oken Alt+Tab) z W Vista .. Skvělá vychytávka v Mintu ^^ jen sem narazil na problém, že když sem se chtěl ze scale okna dostat na plochu musel sem se pídit do zmáčknout .. intuitivně jsem klikl a nic se nestalo.
- Desklety sou na pohled fajn, ale upřímně .. kdo je používá ?
++ Effekty má mind lepší než Windows .. Naprosto úchvatně vymyšlený effekt změny velikosti .. jak bych to řekl .. sidebump effektem .. Skvělé !
+/- V Motivech mě potěšilo rozsáhlé nastavení .. Ovšem mi chybí možnost hezčího kurzoru, protože ten default mi opravdu příjde jako z Windows 98.
++ Skvělé je nastavení preferovaných aplikací. Ve Wydlích je to hledání o nervy.


Pro upravení vzhledu Mintu bych implementoval do základu addon Opacify a přepracoval spodní lištu a hlavně bych udělal něco jako Aero, které má Windows. Okna jsou neprůhledná, vypadají zastarale a člověk si v systému připadá jako ve Windows XP.

Vím, že jde linux upravit na jakýkoliv vzhled bez výrazného snížení plynulosti, ale podávám recenzi na čistou instalaci Mintu tak to tak berte.

Konečné stanovisko pro mě zní následovně:
Mint je sice skvělý a svižný systém, ale stále pro mě není co se týče vzhledové stránky a přístupu user-friendly dostatečným lákadlem, abych přešel z Wydlí (které mě už pekelně štvou kvůli nikdy nekončícím problémům s registry, atp.). Hlavním důvodem, proč nechci přejít je zastaralá podoba Linuxu (ve všech základních distribucích) a nevím co je kamenem úrazu proč se nenajde dobrý grafik, který by dokázal udělat hezčí podobu příkladem Mintu.

A prosím neukamenujte mě. :lol:

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#2 Příspěvek od DrShame »

Stačí zvolit Mint s prostředím KDE. Tam se s efekty nešetřilo :)

admin

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#3 Příspěvek od admin »

Příteli, Linux je o svobodě, takže si každý může systém přizpůsobit tak, jak chce a jak umí. Plně tu platí přísloví "Někdo má rád holky, jiný zase vdolky", čili co se nelíbí Tobě, líbí se třeba někomu jinému a naopak. Zrovna tak jednotlivé programy. Brání Ti snad někdo, aby sis do systému nainstaloval to, co se Ti líbí? Ne, dej si tam co chceš a co se Ti líbí. Co je na tom neuser-friendly? Že to není v defaulním nastavení? Tak si to nastav. Chceš-li být ovce a mít stejný OS jako 95% těch, co si myslí, že umí s počítačem, zůstaň u widlí. Chceš-li si užívat výhod, co Linux nabízí, nainstaluj si ho. Ovšem nejprve bude potřeba si něco nastudovat a něco se naučit. Bez prvotní snahy ze strany uživatele to opravdu nejde. :)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#4 Příspěvek od juhele2014 »

petr.býček
:arrow: Souhlas se všema. Možnosti tuningu jsou značné, už sem tě chtěl upozornit na distro Netrunner 15 , které je hodně dobré http://distrowatch.com/?newsid=08813 , ale není třeba. Ze zvědavosti sem si stahnul a do USB flešky připravil linuxmint-17.1-kde-32bit.iso - a příjemně překvapilo. Možná je to to distro, které hledáš - vysoce funkční a zároveň efektní, stačí jen lehce popoladit. Nastavit 4 plochy a zároveň efekt desktop cube, a to se ti bude líbit ... Jen pomocí kolečka myši se otáčí plochy jak mlýnek na potoce, tohle sem u widlí neviděl :) K těm programům - je znát, že se přeci jen pohybuješ mezi PC krátce, zkušenějšího uživatele nezajímá nějaká pofidérní preferovaná aplikace, nenechá si systémem vnucovat něco, na co nemá náladu a co mu nevyhovuje. Takže, aby bylo jasno, a kdo tomu tozumí - :) - má JEDINĚ klávesnici QWERTY a používá soub. manažer Total Commander (nebo něco na styl NC). Jako hlavní browser používá JEDINĚ Firefox + plugin Adblock, ten je zcela zásadní. Nikdy nekupuje NIC v Alze ... To je vůbec nejhlavnější, doufám, žes to pochopil. :mrgreen: Zkrátka - pohodička, klídek, linux a nohy v teple ... ;)

Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#5 Příspěvek od Andreas »

juhele2014
Fakt jsi mě pobavil! :D (myslím v dobrém slova smyslu)

Souhlas..

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#6 Příspěvek od Allconius »

Teď mě napadlo takové přirovnání: že Wydle jsou jak drahá šlapka, vše sází jen na vzhled, ale žít se s tím nedá :-) Linux je prostě taková správná holka do nepohody, na první pohled nijak neoslní, ale kdo ji blíž pozná už by neměnil :-)
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

filipza
Příspěvky: 81
Registrován: 30 led 2013, 17:15
Bydliště: Žilina, SK

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#7 Příspěvek od filipza »

Vytesat do kamena

Odoslané z C5303 pomocou Tapatalku
Notebook: Lenovo Thinkpad Edge E531, CPU: Intel Core i5 3230, GPU: Intel HD4000, RAM: 5GB, SSD: 128GB + HDD: 500GB OS: LM 17.1 Cinnamon 64-bit
Netbook: Acer AOD270, CPU: Intel Atom N2600 (1,6 GHz), GPU: GMA 3600, RAM: 2GB, OS: Win7Starter & LM 13 XFCE

Luciger
Příspěvky: 38
Registrován: 08 led 2015, 18:13

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#8 Příspěvek od Luciger »

Allconius to vystihl dokonale :lol:
Registered Linux User #508428

lumeer
Příspěvky: 18
Registrován: 16 črc 2014, 10:54

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#9 Příspěvek od lumeer »

Je to pro mne nepochopitelné stanovisko, chtít od první instalace mít vše nastaveno podle svého subjektivního
mínění. Já osobně Mate děkuji za do očí nebijící barvy a střízlivé prostředí.

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Linux Mint z pohledu lajka

#10 Příspěvek od DrShame »

No jo, když si to člověk vyladí, tak to může vypadat naprosto úchvatně :)

Moje KDE:

Obrázek

Zamčeno