Jak jste přišli k Mintu?

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
michaelf1
Příspěvky: 60
Registrován: 21 lis 2012, 23:28

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#11 Příspěvek od michaelf1 »

Dobry den, ja som tiez zacinal s Ubuntu od 7.04 po 10.10. Nastupom Unity som hladal Linux, ktory by mi vyhovoval. Tak som skusil Fedoru 12 a 13, nakoniec ma kolega upozornil na Linux Mint, tak som skusil Linux Mint 11 a uz som ostal pri nom a momentalne si myslim, ze jeto asi najlepsi open medzi linuxmi.

Kagkouro
Příspěvky: 53
Registrován: 23 lis 2012, 11:37
Bydliště: Zdice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#12 Příspěvek od Kagkouro »

Jasně,stručně-před lety jsem měl Ubuntu,přestalo se mi líbit chování Canonicalu,plus tenkrát chystané Unity,a tak jsem se vydal na cesty napříč distry a testoval a testoval,až sem došel k Mintu,a u něj už zůstal navždy!
LMDE- stabilita na prvním místě!

Maky
Příspěvky: 145
Registrován: 21 lis 2012, 20:00

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#13 Příspěvek od Maky »

Jak vidím je to tu samý uprchlík z Ubuntu. Já se donedávna považoval za závisláka na Ubuntu.

Nicméně, můj příběh:

Jako snad každý jsem začínal na Win. Nejprve to byl 1.1.1 - hóódně starý, ale přece jen první Win, který jsem koupil i s 486 SX procesor. V té době už vyšla Win 95, pak jsem si koupil P I stroj a na ní Win 95 už běžela svižně, pak přišla 98, XP a u toho jsem skončil. Jelikož jsem začal psát povídky a odesílal jsem je přes modem (povídka o 30 NS trvalo poslat 10 min.) na jeden server, kde požadovali výrobní číslo z MS instal CD, to se mi moc nelíbilo. Taky mi Win stále padal. Nějak jsem se v tom stále vrtal. Znáte tu hlášku: NYNÍ MŮŽETE TENTO POČÍTAČ BEZPEČNĚ VYPNOUT? Tak jsem byl první v okolí, který tuto hlášku změnil, třeba na: TENTO KRÁM MŮŽETE BEZPEČNĚ VYHODIT, atd. Takže Win brzy padlo, pak nový instal atd. Nový instal a už dal jsem si předsevzetí, že se v něm už nebudu hrabat a budu poctivě psát povídky. Jenže MS Office mi neopravovalo chyby (musel bych si je koupit a na to jsem neměl), takže jsem hledal, co by tak bylo vhodné pro mne.
Zjistil jsem, že je fůra linuxů a tak jsem si pořídil zánovnější P4 a začal zkoušet Slax, Danix, ale po nějaké době mi to padalo, byli nestabilní. Tak jsem vyzkoušel Fedoru, ta mi vyhovvala, držela cca 3 měsíce, ale nějak se mi nelíbila. Tak jsem našel Mandrivu. No to bylo něco, ale vydržela jen půl roku. Už jsem z toho magořil, když přišel kamarád v roce 2006 a dal mi CD s Ubuntu. No to bylo něco! Instalace už v grafice, mohl jsem si nastavovat co jsem chtěl i psát.
Tehdy ona společnost, která mi zveřejňovala povídky, byla v šoku, když jsem jim řekl, že to píšu v Linuxu a řekla, že takový softvér neexistuje a přestali se se mnou bavit.
To mi nevadilo, konečně u nás začal jakž-takž fungovat net a Ubuntu šlapalo výtečně, takže jsem zkoušel nověší a novější verze, hrál jsem si s ním, tak jako v CF s efekty až do příchodu Unity.
Po první instalaci jsem byl z celého Unity nějaký zmatený, nevyhovovalo mi. Tak jako rodině. Nemohli jsme si na něj zvyknout. Takže jsem začal hledat, ale Ubunťácké srdíčko mi stále říkalo, to se naučíš, neházej flintu do žita! Tolik návodů jsi napsal, jsi moderátorem fóra, přece to nevzdáš. :evil:
Jednoho krásného dne přišel švára a donesl mi vypálený Linux Mint 13 ať si ho zkusím. Takže jsem si našel nějaké info a začal instalovat.
Maté mne překvapilo :?: hlavně OVLÁDACÍ CENTRUM :mrgreen: druhá horní lišta taky šla přidat :P takže jsem si ho přizpůsobil a vypadalo jako Gnome s Ubuntu. Celá rodina byla spokojená :D takže Linux Mint vyhrál a to hned napoprvé. Sice grafika nic moc, hlavně ovladače od nVidie, modré gzichty :mrgreen: na YouTube atd. Taky přes spořič běžely reklamy v otevřeném Firefoxu. Taky CF se mi podařilo rozběhat. Sice bez efektů ohně a válce, ale byl jsem spokojený. Než jsem si dohrál, byla tady další verze Mint 14. Takže jsem přešel na ni, hlavně kvůli ovladačům nVidie. Zkusil jsem i Cinnamon, ale tohle mi nevyhovovalo. Sice méně, než Unity, ale taky nic pro mne. Takže nyní jedu spokojeně na Linux Mint Mate 14 a vrním si spokojeností. I připojení je kvalitnější, jen se nemohu dohrabat nějaké informace jak doinstalovat již zmiňované efekty válec, oheň do Mintu. Tož to bych byl nejspokojenější člověk a srdíčko by už úplně tlouklo jen pro Mint.
Co já už všechno udělal, aby jsem ty efekty do CF dostal, ale stále nic. Tady musím dát klobou dolů, Mint je po mých 3 měsíčních pokusech v příkazové řádce, repozitářů stále stabilní a ještě nespadl, Ubuntu by se mi už začalo rozpadat. Takže tady dávám velké + Linux Mintu. Ještě přidám, že po instalaci už běží video, flash atd. Takže žádné poinstalační úpravy. Jen aktualizovat systém a pak doinstalovat češtinu, ale to je už samozřejmostí u každého systému. Mint se opravdu povedl.
Oh, opět jsem se rozepsal.

Doufám, že jsem nikoho neunudil k smrti :lol:
Kdo si s MINTem hraje, nezlobí.

Janez
Příspěvky: 39
Registrován: 20 led 2013, 22:45

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#14 Příspěvek od Janez »

Je to cca 2 roky zpátky, kdy jsem se poprvé "srazil" s něčím, co jsem do té doby neznal a nepotřeboval. V 16 letech s prvním rodinným počítačem, na kterém běžel WinXP jsem narazil na pojem Linux. Zvědavost mi nedala a tak jsem začal hledat a bádat a podle stránek distribucí a fór pro nováčky jsem zvolil Ubuntu. Nainstaloval jsem jej vedle Windows, jenže se něco pokazilo a já to neuměl spravit a navíc ani popsat někomu na fóru. Linux byl tedy "uložen k ledu".
Rok na to jsem si pořizoval repasovaný Lenovo G530 s Vistou v základu. Windows mi vyhovovali, ale podle toho, co se říkalo o Vistě, jsem se rozhodl bez váhání znovu sáhnout po Ubuntu. Jenže v tu dobu Ubuntu nasadilo Unity. Jako začátečník jsem byl nadšen evolucí, která byla oproti Microsoftu celkem znát. Na notebooku jsem prostřídal snad všechny hlavní distribuce: Ubuntu, OpenSuse, dlouho Fedora, chvíli dokonce BackTrack, Debian (asi 2 dny, zdál se mi složitý...) a nakonec jsem tam nainstaloval zpátky Visty a usoudil, že s aktualizacemi je použitelná. Linux tak šel podruhé k ledu, i když jsem jej měl ve formě VirtualBoxu stále na stolním počítači.
Teď mám nový stolní počítač, je na něm Windows 7 a pro mě je to primárně herní stroj. Nemusím se tam o nic starat a hry víceméně šlapou samy. Ale zároveň jsem vyměnil staré Lenovo za nové E330 bez OS. První volbou bylo nainstalovat warez windows, což se povedlo i s aktivací a já používal Win7, aniž bych povzdechl nad Linuxem. Jenže jak se plnil systém programy, přicházely problémy spojené s Windows a když mi zčernala plocha, řekl jsem "DOST". Začal jsem znovu hledat Ubuntu, ovšem vzhled se mi znelíbil a tak jsem se díval po alternativách a derivátech, až na mě zničehonic na Googlu vyskočil Linux Mint. Pro mě dost zajímavý název, konečně název, co si umím přeložit. Dočetl jsem se základní informace a nainstaloval ho místo Windows. Je pravda, že kvůli některým programům stále používám Win, ale nebýt těch 2-3 prográmků, co nefungují přes Wine, Windows by pro mne pravděpodobně ztratil svůj význam už dávno.

Řekl bych, že cesty Tučňáka jsou nevyzpytatelné :)
Linux Mint 16 Cinnamon
Lenovo ThinkPad Edge E330 (Pentium B970 Sandy Bridge, Intel HD Graphics, 8GB RAM)

weqe
Příspěvky: 23
Registrován: 13 bře 2013, 23:17

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#15 Příspěvek od weqe »

O Minte mi povedal kamos medzi recou ked sme sa bavili o verziach linuxov, nic moc len ze je celkom fajn nech ho skusim. Ked som si ho prvy krat nainstaloval tusim to bola osmicka bolo rozhodnute :) toto je to co som hladal.
Naposledy upravil(a) weqe dne 15 bře 2013, 00:54, celkem upraveno 2 x.

vrtule
Příspěvky: 2
Registrován: 14 bře 2013, 08:27

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#16 Příspěvek od vrtule »

Asi už se můžu považovat za fluktuantku...
Moje první zkušenost byla s Ubuntu, po příchodu Unity jsem šla o dům dál. Zkoušela jsem Kubuntu, ale KDE mi nesedlo. Debian byl zase moc "suchej". Fedora byla příjemná zkušenost a nebýt problémů se zvukem, asi bych ji měla doma ještě teď. Teď mi počítač obsluhuje Mageia...problém se zvukem v bledě modrém...navíc návody jsou často zpracované pro KDE jako výchozí prostředí pro Mandrivu a tedy i Magieu. Já preferuju Gnome.
Linux Mint jsem zamítla s tím, že jsem kdesi četla, že je zcela závislý na Ubuntu a to jsem nechtěla. Včera jsem ovšem zjistila, že existuje Linux Mint, který vychází z Debianu.
Chystám se ho tedy vyzkoušet. Jsem ovšem trochu zamotaná v tom, kde je rozdíl v Linux Mintu z Ubuntu a v Linux Mintu z Debianu. Jedná se mi především o návody... když pak budu něco googlit, bude se mi hůř lovit zda je to návod pro Mint nebo pro Mint :-). Nebo to můžu zkoušet všechno bez ohledu, o který Mint se jedná? :roll: Příručky a popisy budou asi zpracované víceméně pro Linux Mint z Ubuntu, že?
Vím, že otázka sem asi přímo nepatří, ale zakládat pro toto téma se mi opravdu nechtělo... ;)

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#17 Příspěvek od ulo »

vrtule píše:... jsem ovšem zjistila, že existuje Linux Mint, který vychází z Debianu.
Chystám se ho tedy vyzkoušet. Jsem ovšem trochu zamotaná v tom, kde je rozdíl v Linux Mintu z Ubuntu a v Linux Mintu z Debianu. Jedná se mi především o návody... když pak budu něco googlit, bude se mi hůř lovit zda je to návod pro Mint nebo pro Mint :-). Nebo to můžu zkoušet všechno bez ohledu, o který Mint se jedná? :roll: Příručky a popisy budou asi zpracované víceméně pro Linux Mint z Ubuntu, že?
Je super, že jsi se rozhodla pro Mint, držím palce a tak pro začátek tě odkážu na naší Wiki, kde je většina věcí popsána: http://wiki.linux-mint-czech.cz.
Rozdíly mezi LinuxMint a LinuxMint Debian jsou. V krátkosti to shrnu tak, že především v repositářích (LinuxMint má základ v Ubuntu, tedy lze použít i ubunťácké repositáře a LinuxMint Debian má základ v Debianu ve větvi testing, takže lze použít zase debianovské repositáře). Kombinace se ale nedoporučuje, což je popsáno i zde v malém shrnutí (v EN) ohledně LinuxMint Debian a pokud budeš mít další dotaz, klidně se ptej a neboj se založit téma - od toho tu fórum je ;-) http://www.linuxmint.com/download_lmde.php
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

vrtule
Příspěvky: 2
Registrován: 14 bře 2013, 08:27

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#18 Příspěvek od vrtule »

Díky za rychlou reakci.
To co jsi napsal je asi jediné co jsem pochopila. Jedná se mi spíš právě o wiki a návody na netu. Jelikož jsi mě odkázal na zdejší wiki, chápu tedy správně, že tyhle věci budou pro obě distribuce více-méně stejné?

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#19 Příspěvek od ulo »

Já jsem např. KDEčkář a návody jsou stejné pro KDE ať se jedná i o jinou distribuci Linuxu (prostě jde jen o graf. prostředí, ne o systém jako takový). Takže pokud se tebou nalezené návody budou týkat graf. prostředí Cinnamon (popř. MATE), tak předpokládám, že ano budou stejné. Dále by měly být návody stejné nebo hodně podobné i obecně k nastavování systému a balíčkovacím systémům (apt-get, dpkg apod.).
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

Ivan22
Příspěvky: 1
Registrován: 14 bře 2013, 01:11

Re: Jak jste přišli k Mintu?

#20 Příspěvek od Ivan22 »

no ani neviem ako... nainštaloval mi to brat asi najprv verziu 10. po tom čo som odfajčil za mesiac Ubuntu 7.04. A Linux Mint je asi prvý operačný systém čo sa mi používaním nepodarilo zničiť... A tak som maximalne spokojny dosť dlho, po aktualizácii Nadiou mi Mint normálne vyhovuje a mam ho radšej ako Windwos, ktorý na NB nezapínam a na hernom PC už hram iba TF2.

Zamčeno