Linux udoucna: Wayland-Mir, Deb-Snap

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Redmarx
Příspěvky: 32
Registrován: 13 říj 2015, 21:22

Linux udoucna: Wayland-Mir, Deb-Snap

#1 Příspěvek od Redmarx »

Ahoj,
tak vas tu po delsi odmlce zase zdravim a hned prichazim s dotazem na znalce.

Prechazim na Mint a docela by me zajimalo, jaky postoj maji vyvojari Mintu k situaci Wayland-Mir v novem grafickem serveru. Jestli proste nekdo mate informace, jak se k tomu stavi?

V mezidobi, kdy jsem se s Mintem rozloucil, jsem nejdrive zkousel Fedoru vcetne jejiho nepodelku Wayland a doufam, ze vyvojari Mintu o tom ani neuvazuji. Jaky je Mir od Ubuntu netusim, nezkousel jsem.

Dalsi vec, ktera me zajma je, ze Ubuntu by snad od pristiho LTS chtelo prejit na novy system balicku "snap". Bude je Mint nasledovat nebo se vic oddeli a zustane u "deb"?

---

Jinak teda pro zajemce o zkusenosti z ruznych jinych dister: Chtel jsem zkusit Fedoru, ale prirovnal bych to asi tak k Windows 10 v zakladu + bavili bychom se o Waylandu tak jako Windows 95, proste to furt pada a nic poradne nefunguje. Primer z linuxoveho sveta me nenapada, ten tvori RedHat prave v soucasnosti. :lol:

Pak jsem zkusil Manjaro linux, provozoval jsem na nem Cinnamon, ale tenhle tyden jsem konecne vypenil a udelal format. Kazdy novy rolling update prinasi nove a nove problemy, musite neustale neco downgradovat nebo cekat na opravy. Tento tyden s novym updatem mi z pocitace "zmizela" sitovka a tak jsem si rekl, ze nastal cas pro navrat k Mintu a instalnul jsem novy 18.1. :)

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Mint do budoucna: Wayland-Mir, Deb-Snap

#2 Příspěvek od vxmery »

nastal cas pro navrat k Mintu a instalnul jsem novy 18.1
To je návrat k systemd. Ak si zamýšlal návrat ku klasike Init, tak si šupni 17.3 (podpora do 2019) ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Redmarx
Příspěvky: 32
Registrován: 13 říj 2015, 21:22

Re: Mint do budoucna: Wayland-Mir, Deb-Snap

#3 Příspěvek od Redmarx »

Ahoj, diky za odpovedi.

Sel jsem na 18.1, Manjaro ma taky systemd a ano, z pocatku to byl vopruz, ale ono se to docela zacina stabilizovat. V podstate jako vsechno co dela Redhat, vypustil alfa verzi do sveta a oznacil ji za hotovou, tak lidi nadavali. Ted kdyz to teprve zacina fungovat, tak uz neni moc duvodu si stezovat, pokud to clovek pouziva jako desktop PC, samozrejme nemluvme o serverech, tam je Init porad jasnej, protoze je jednoduchej a server ma bejt v podstate jednoduchej. ;-)

Takze to chapu, ze nejak Mir a Wayland zatim neresi? Na jednu stranu dobry, na druhou u desktopu je to o grafice, aby NVidia i AMD neopustily X-ka se svyma binarkama. Jasne zustavaj open-source drivery, ale pouzitelne jen u Intel + ted v posledni dobe u AMD.

Zamčeno