ako si vybrat Mint

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: ako si vybrat Mint

#1 Příspěvek od exxp »

Na to Manjaro pořád někde narážím ...
Jako exXP jsem zkoušel v poslední době Lubuntu, Mint Xfce a Mint Mate
Lubuntu je rychlý, uvidí se jak to bude s LXQt - to může být zajímavý ...
Mate jsem zkoušel jenom Live - připadalo mně skoro stejný jako Xfce - asi tam bude hlavně rozdíl jaké tam jsou výchozí aplikace.
Škoda že není někde nějaký podrobný přehled - Cinnamon vs. Mate vs. Xfce ...

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: ako si vybrat Mint

#2 Příspěvek od vxmery »

Škoda že není někde nějaký podrobný přehled - Cinnamon vs. Mate vs. Xfce ...
Zadaj do gúglu presne čo si napísal:

Kód: Vybrat vše

Cinnamon vs. Mate vs. Xfce
a uvidíš, že tých prehladov je plný kýbel :mrgreen:
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: ako si vybrat Mint

#3 Příspěvek od exxp »

Nějaká tabulka jako:

...........................Cinnamon..................Mate...................Xfce
______________________________________________________________
Správce souborů
______________________________________________________________
Prohlížeč internetu
______________________________________________________________
...
______________________________________________________________



Možná až bude čas, tak něco sesbírám po internetu ... + třeba nějaký benchmarky kolik je obsazené RAM apod...
Naposledy upravil(a) exxp dne 01 srp 2017, 10:50, celkem upraveno 2 x.

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: ako si vybrat Mint

#4 Příspěvek od exxp »

Btw. - jaký je vůbec důvod používat Cinnamon nebo Mate, když se to chová jako takové pomalejší Xfce?

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: ako si vybrat Mint

#5 Příspěvek od exxp »

MX16 se tu často zmiňuje ...
Na Mintu mně vadilo, že křížek na zavření okna není úplně v rohu. Jinak jsem tam nenašel nějaké rozdíly oproti Xfce - za tu chvíli co jsem to zkoušel z flešky

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: ako si vybrat Mint

#6 Příspěvek od vxmery »

MX16 se tu často zmiňuje ...
Pretože je to výborné distro pre BFU založené na Debiane.
Máš na výber aj distro aj GUI. Mint sa snaží každé GUI vyladiť tak aby vyzerali podobne, iné distrá napr. Ubuntu sa veľmi líšia. Ubuntu Mate a napr. Kubuntu sa nepodobajú v ničom.
Je to čiste na tebe čo si vyberieš, čo sa ti bude najviac páčiť, hodiť atď. To je sloboda Linuxu.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: ako si vybrat Mint

#7 Příspěvek od exxp »

... chtěl jsem napsat, "Na Mate (ne Mintu) mně vadilo, že křížek na zavření okna není úplně v rohu"

Právě ta podobnost v Mintu - na první pohled mně není moc jasný, jaký je rozdíl mezi Mate a Xfce. Co jsem četl různé recenze, tak se hodně chválí Xfce (mně taky celkem vyhovuje, takže bych asi zůstal u něj), jinak něco rychlejšího bych taky chtěl vyzkoušet - v Ubuntu jsem vždy skončil u Lubuntu - tam bude zajímavé pozorovat ten vývoj ohledně LXQt - už jsou "next alfa" ...
MX16 nebo Manjaro - jak jsou na tom rychlostně ve srovnání s Mintem? Tam ovšem bude nějaký odlišný systém než je .deb, tak nevím jestli bych tam nainstaloval ovladač pro Wifi ...

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: ako si vybrat Mint

#8 Příspěvek od vxmery »

jaký je rozdíl mezi Mate a Xfce
Čo sa týka rýchlosti Xfce je chlp rýchlešie ako MATE. Čo sa týka softu, môžeš si to pozrieť TU a TU.
tam bude zajímavé pozorovat ten vývoj ohledně LXQt
Existuje aj Mint s LXQt, je to však komunitná záležitosť.
MX16 nebo Manjaro - jak jsou na tom rychlostně ve srovnání s Mintem?
Urob si LiveUSB a vyskúšaj sám v Live session. Preto Linux ponúka fíčuru Live, aby si každý mohol urobiť názor sám. MX je na Debiae ako som už spomínal, Mandžárko je na Archu (rolling distro). Obe distrá sú pekne odladené a obe urobili v poslednej dobe veľký skok vpred v obľúbenosti u BFU. Viac informácií o jednotlivých distrách nájdeš TU.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: ako si vybrat Mint

#9 Příspěvek od exxp »

Tedy bylíček ve smyslu, že je už zkompilovaný a že se může i stáhnout třeba ve Windows a pak nainstalovat v Linuxu - tedy bez připojení k internetu ...

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: ako si vybrat Mint

#10 Příspěvek od exxp »

Tady bych to instaloval na Intel Core2duo E7500, GMA x4500, 4GB DDR3 ... vlastně ani nevím jestli vybrat 32 bit nebo 64 bit verzi - co jsem četl tak na Windowsech při této konfiguraci doporučují spíš 32 bit, na Linuxech asi spíš 64 bit.
Co se týká té subjektivní rychlosti typicky = start systému, spuštění prohlížeče internetu, rychlost a plynulost zobrazování stránek
Asi by mně stačilo něco jednoduchýho - nepoužívám nějaký speciální software, ani nehraju hry - takže prostě něco kde se dá spustit řekněme Pale Moon (kvůli doplňkům - Firegestures, Grab&Drag; usercontent.css, apod.) + f.lux + nějaký pdf prohlížeč + např. VLC
Mělo by to umožňovat nastavit čitelné fonty, neagresivní motiv, základní nastavení jako např. zástupce na polchu pro vypnutí systému apod.
Víceméně se dá říct, že hledám rychlé odlehčené distro pro běh prohlížeče internetu ...

Zamčeno