init vs systemd

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

init vs systemd

#1 Příspěvek od gusto1 »

Od vydania mint 17 fungujem na nom (s pravidelnymi aktualizaciami). Teraz sa mi vsak v dostupnych aktualizaciach objavil aj "systemd". Viem ze zo systemd boli problemy. Spominam si ze davnejsie som testoval, chcel som si nasadit na desktop (myslim debian) a tam bol systemd.
Pouzivam v PC aj DVB kartu a po prebudeni PC sa mi nikdy nenacital modul DVB karty, cize bolo potrebne restart PC, alebo modul nacitat rucne.
Takze mam na to skript, ktory pred uspatim modul (rmmod) odoberie a po prebudeni (modprobe) modul nacita.
Viem, ze pri systemd taketo riesenie nefungovalo a nevedel som si rady, preto som ostal pri init.
Neviem vsak aka je situacia teraz a ci sa to nahodou uz neda riesit. ono mozno ze sa to da/dalo riesit aj vtedy, ale nemal som o tom znalost.
Pouzivate systemd ?
Funguje vam vsetko ako pri init ?

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: init vs systemd

#2 Příspěvek od vxmery »

Na produkčnom stroji mám 17.3 Cinnamon 64b asi 3 roky bez problémov (Uefi + Secure Boot, init). Žiadny systemd mi upgrade zatiaľ neponúkal. Na skúšobnom stroji Mám 18.3 MATE 64b (Uefi + Secure Boot, systemd) a zatiaľ tiež bez problému. DVB kartu nepoužívam. Osvedčilo sa však také pravidlo, že ak ti všetko chodí, zaspievaj si s Beatles Let It Be :D
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: init vs systemd

#3 Příspěvek od menom »

gusto1 píše: 07 úno 2018, 09:57 Od vydania mint 17 fungujem na nom (s pravidelnymi aktualizaciami). Teraz sa mi vsak v dostupnych aktualizaciach objavil aj "systemd". Viem ze zo systemd boli problemy. Spominam si ze davnejsie som testoval, chcel som si nasadit na desktop (myslim debian) a tam bol systemd.
Na jednom notebooku mam debian so systemd, vadi mi akurat caste cvakanie (parkovanie hlavicky) na klasickom disku.
Po uprave /etc/hdparm.conf apm=254 , este nastavim v programe Disky / Nastavenia jednotky / Pohotovostny rezim
na maximalnu hodnotu 5 hodin 30 minut, potvrdim OK.
Ked bezi daky program co pozaduje urcity vykon, tak je dobre, disk necvaka.
Notebook je na kabli, v pripade, ze sa program ukonci, prejde do idle a zacne cvakat.
Takze bezi s vykonom a nasledne idle.
Za 1 den dokaze nacvakat okolo 100-vky.
Da sa to kontrolovat napriklad cez Disky / Udaje SMART a samokontroly /
V tabulke je to atribut cislo 193 - Pocet cyklov odstavenia do parkovacej zony.

Takze kto ma SSD , alebo mu nevadi ze sa klasicky HD dozije cca 1/2 zivotnosti, nech ma distro so systemd.
Toto mam overene na notebookoch nie na klasickom desktope.

.
.

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: init vs systemd

#4 Příspěvek od menom »

gusto1 píše: 07 úno 2018, 09:57 Pouzivam v PC aj DVB kartu a po prebudeni PC sa mi nikdy nenacital modul DVB karty, cize bolo potrebne restart PC, alebo modul nacitat rucne.
Takze mam na to skript, ktory pred uspatim modul (rmmod) odoberie a po prebudeni (modprobe) modul nacita.
Viem, ze pri systemd taketo riesenie nefungovalo a nevedel som si rady, preto som ostal pri init.
Neviem vsak aka je situacia teraz a ci sa to nahodou uz neda riesit. ono mozno ze sa to da/dalo riesit aj vtedy, ale nemal som o tom znalost.
Aby si ten skript mohol pozivat na distre so systemd, musel by si vytvorit vlastny Unit.

Tu je to popisane:
https://linuxos.sk/blog/central-nexus/d ... ha-sluzba/

.
.

gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: init vs systemd

#5 Příspěvek od gusto1 »

Asi nebudem pokusat a ostanem u init :)

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: init vs systemd

#6 Příspěvek od menom »

.

Este aj tu je daco k teme systemd:

https://linuxos.sk/blog/central-nexus/d ... it-subory/

.
.

Zamčeno