Linux Mint 15 a 16, x64 a nestabilita [vyřešeno]

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
forinti
Příspěvky: 6
Registrován: 11 pro 2013, 20:32

Linux Mint 15 a 16, x64 a nestabilita [vyřešeno]

#1 Příspěvek od forinti »

Ahoj, rozhodl jsem se, že přejdu na Linux, a Mint se mi opravdu hodně zalíbil, především prostředí Cinnamon a nerad bych hned zkoušel "štěstí s jinou distribucí". Narazil jsem ale na problém, a tak Vás prosím o pomoc. Kdysi jsem na ozkoušení nainstaloval na externí disk Mint 14 x64 Mate a do teď funguje krásně. Problém nastal když jsem se pokusil plně přejít na Mint a nainstaloval jsem Mint15 x64 Cinnamon. Pravidelně mi z ničeho nic zamrzal a na nic nereagoval. Další problém se oběvil s programem EiskaltDC++ (a ostatními programy DC++), kdy při hashování souborů dojde k zatuhnutí systému (nemohu hýbat myší) např. na 10 s, a poté systém na krátkou chvíli začne zase reagovat, např. 1 s a podaří se mi pohnut myší, případně na něco kliknu, a poté opět zatuhne atd...
Nainstaloval jsem tedy Linux Mint 16 x64 Cinnamon a opět to samé, systém sice zatím nespadl, ale při hashování je systém naprosto nepoužitelný.
Naopak pokud použiji již zmíněný Mint 14 x64 na externím disku, nebo 32-bit Mint 16 x86, tak vše funguje.
Ano, nutně musím mít x64 systém, ačkoliv vím, že s x86 nemám problém ;)

Děkuji.

Příkládám nějaké výpisy, snad pomohou:

Kód: Vybrat vše

inxi -F
System:    Host: origin Kernel: 3.11.0-12-generic x86_64 (64 bit) Desktop: Gnome Distro: Linux Mint 16 Petra
Machine:   Mobo: ASUSTeK model: K53SV version: 1.0 Bios: American Megatrends version: K53SV.320 date: 11/11/2011
CPU:       Dual core Intel Core i5-2430M CPU (-HT-MCP-) cache: 3072 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) 
           Clock Speeds: 1: 800.00 MHz 2: 800.00 MHz 3: 800.00 MHz 4: 800.00 MHz
Graphics:  Card-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller 
           Card-2: NVIDIA GF108M [GeForce GT 540M] 
           X.Org: 1.14.3 drivers: (unloaded: fbdev,vesa) FAILED: nouveau,intel Resolution: 1366x768@60.0hz, 1920x1080@60.0hz, 1024x768@60.0hz 
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Sandybridge Mobile GLX Version: 3.0 Mesa 9.2.1
Audio:     Card: Intel 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller driver: snd_hda_intel
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.11.0-12-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169 
           IF: eth0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: 54:04:a6:38:f3:17
           Card-2: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] driver: iwlwifi 
           IF: wlan0 state: down mac: ac:72:89:69:a9:97
Drives:    HDD Total Size: 1284.3GB (42.0% used) 1: id: /dev/sda model: M4 size: 128.0GB 
           2: id: /dev/sdb model: WDC_WD6400BPVT size: 640.1GB 3: id: /dev/sdc model: External size: 500.1GB 
           4: id: /dev/sdd model: xD/SD/M.S. size: 16.0GB 
Partition: ID: / size: 39G used: 4.0G (11%) fs: ext4 
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 57.0C mobo: N/A gpu: 52.0 
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A 
Info:      Processes: 200 Uptime: 31 min Memory: 571.1/3862.8MB Client: Shell inxi: 1.8.4 
Přílohy
syslog.txt
(315.38 KiB) Staženo 145 x
dmesg.txt
(68.18 KiB) Staženo 131 x

admin

Re: Mint 15 a 16, x64 - nestabilita

#2 Příspěvek od admin »

Ahoj, v první řadě bych udělal test paměti, kdysi mi to dělalo něco podobného a byl vadný jeden modul. Pokud to bude v pořádku, zkusil bych jiný ovladač GK, pak jiný kernel a musí to šlapat - hw konfigurace musí Cinnamon v pohodě utáhnout.
Mimochodem - správné rozhodnutí přejít na svobodný software :-)

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: Mint 15 a 16, x64 - nestabilita

#3 Příspěvek od KOLEGA »

Tak tohle je fakt luxusní žádost o pomoc, tohle by se mělo TESAT!
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

forinti
Příspěvky: 6
Registrován: 11 pro 2013, 20:32

Re: Mint 15 a 16, x64 - nestabilita

#4 Příspěvek od forinti »

Ahoj, děkuji za odpověď. Včera jsem si s tím do noci hrál, ale už to začínám vzdávat a asi na těch 5 měsíců, než skončí podpora zkusím Mint 14 :D.
Zkusil jsem:
  • Nový kernel 3.11.6, problém přetrval a přidalo se k tomu zamrzání systému. -> reinstall

    Zakázal jsem jsem nouveau driver. inxi -G přestal vypisovat FAILED: nouveau,intel, ale četl jsem, že výpis FAILED je stejně jen bug :). Jinak problém zůstal.

    Dál jsem nainstaloval NVIDIA 331.20 driver přímo ze stránek nvidia.com. To způsobilo, že Cinnamon se neustále restartuje, prý by musel být nainstalován Bumblebee pro technologii optimus. Problém oři hashování v DC++ stále přetrvával.

    Bohužel Bumblebee se mi nedaří zprovoznit, protože Mint 16 nemá v repositářích virtualgl. Jak je to možné?
Dál už si nevím rady... Ale zajímavé je, že při hashování v DC++ dojde k zatuhnutí vždy přesně v okamžiku, kdy pohnu s myší, a prvních cca 15 s se problém neobjeví vůbec. Ani mi nejde o to DC++, ono by se to nahashovalo, ale spíše se bojím co by mohlo přijít v budoucnu, když vím, že po čerstvé instalaci se to chová takto prapodivně. Alespoň že Mint 16 narozdíl od 15 sám od sebe nemrzne. Nějaké nápady? Díky


UPDATE: Tak ted jsem pro zmenu na Mint 16 x64 Mate. Svete div se problem je skoro pryc :) Nejake lehke trahani gui pri hashovani je, ale zdaleka ne to co se deje v Cinnamonu. Vidim to tedy asi na problem s Cinnamonem, jen tedy nechapu proc to na x86 chodi uplne perfektne... Celkove se mi Cinnamon zda dost zabugovany, predevsim applety. Mate je na druhou stranu krasne stabilni a uzasne rychly, ale neni to ono :)
Naposledy upravil(a) forinti dne 12 pro 2013, 19:19, celkem upraveno 1 x.

admin

Re: Mint 15 a 16, x64 - nestabilita

#5 Příspěvek od admin »

Zkus downgradovat kernel na takový, v kterém ti to na LM 14 jede....

forinti
Příspěvky: 6
Registrován: 11 pro 2013, 20:32

Re: Mint 15 a 16, x64 - nestabilita

#6 Příspěvek od forinti »

Downgrade kernelu se mi podařil, ale výsledek byl katastrofický, ani myš nefungovala :)
Poté jsem si řekl, že Mate dekstop vlastně také není špatný, a spolu s Compizem je přímo výborný! Má to ovšem malý háček, na Mint 16 x64 Mate nefunguje Wine pokud jsou používány 2 monitory, při jednom monitoru to funguje... --> Nainstaloval jsem Mint 14 x64 Mate, kde se zase zasekávalo mintmenu --> reinstalace systému a teď je to prozatím v pořádku.

Říkám si zda mi to za to vlastně stojí, když zrovna Linux funguje, tak funguje nádherně, ale mám pak hrůzu, že někde provedu drobnou změnu a přestane fungovat polovina systému. Windows pro změnu fungují nádherně po čisté instalaci, ale po půl roce jsou téměř nepoužitelné, protože složka windows má 25 GB a paměť po naběhnutí systému zabírá 1.5 GB...
Na druhou stranu, Windows sice fungují mizerně, ale fungují stále nahledě na to jaké všechny čuňárny s nimi provádím :) To je jen můj pohled na věc jako, nováčka Linuxu.

Asi bych to tedy uzavřel s tím, že řešením je používat starší distribuci :)

admin

Re: Mint 15 a 16, x64 - nestabilita

#7 Příspěvek od admin »

Opravdu laický pohled, kdybys viděl ta zvěrstva, co jsem s Mintem prováděl za roky co jej používám, nestačil by ses divit..... To kdybych dělal s widlema, tak by se BOSD pomněla...
Je to však Tvůj názor a neberu Ti ho, jen s ním nesouhlasím. Linux, potažmo Mint, jsem instaloval nesčetněkrát a vždy byl podstatně stabilnější než widle, proto na něj nedám dopustit.

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Mint 15 a 16, x64 - nestabilita

#8 Příspěvek od segfault »

Na linuxu je nejlepší to, že když si pamatuješ, co jsi udělal, tak není problém to přes live vrátit, jelikož veškerá konfigurace je v txt souborech. A nakopírování původních souborů je triviální operace.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Zamčeno