Kdo mi nainstaluje Mint (vyřešeno) Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#21 Příspěvek od bombik »

Tak beru vše zpět, je to jinak!!!
Náhodou jsem zahlídl, jak ikona wifi problikla, a v nastavení sítě byla vidět síla signálu 20%, ale hned to zmizelo. Jsem v obýváku přes jednu zeď od routeru, vzdušnou čarou 3 metry, a když jsem měl widle, vždycky byl signál perfektní. Vzal jsem teda ntb přímo k routeru a signál byl 85% a wifi běžela. To znamená, že problém byl odstraněn už včera dle návodu redhawka (díky), ale je slabý příjem.
Dá se to nějak napravit? Přece jen router bych stěhovat nechtěl, je uprostřed bytu kvůli dosahu do všech místností. Zkusím i pohledat v jiných vláknech, myslím, že jsem někde viděl podobný problém.

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#22 Příspěvek od West »

https://subinsb.com/install-realtek-d72 ... ver-linux/
Hľadaj parameter ant_sel, ktorý treba podsunúť ovládaču wifi. Inak povedané treba kartu prepnúť na anténu so silnejším signálom.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#23 Příspěvek od Ventero1 »

V Ubu-based linuxu je to uplne bezne, ze maji tytez wifikarty treba i o 50 az 70% nizsi vykon, nez ve Win. Da se ten parametr uplatnovat obecene na jakoukoliv kartu?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#24 Příspěvek od West »

Neviem či je to dotaz na mňa, ale pokúsim sa odpovedať. Ako funguje ten-ktorý hardware je hodne závislé od ovládača. S open source ovládačmi je to bohužial v Linuxe stále diametrálne odlišné ako na Windowse kde sa vývojárom dostáva plná podpora kompletnej dokumentácie a často aj laboratória so špecializovanými a drahými merákmi. Kompletná dokumentácia môže byť veľmi drahá vec, ktorú komunita len tak ľahko nezaplatí. Ceľkom kľudne môže stáť aj 20 tisíc US$. O labáku sa nemá ani význam zmieňovať.
Parameter platí len pre určité ovládače kariet v ktorých je naprogramovaná obslužna rutina a je to skôr výnimka ako samozrejmosť. Neviem presne ako fungujú jednostreamové karty s BT, ale dá sa predpokladať, že ak je aktívna wifi a súčasne aj BT, tak si tie veci nemôžu len tak prepínať antény kedy sa im zachce. Ďakujeme týmto programátorom, že umožnili aspoň možnosť manuálneho prepnutia.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#25 Příspěvek od Ventero1 »

Aha - takze tohle je nejspis relevantni pouze, kdyz se jedna o hybridku ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#26 Příspěvek od bombik »

@West
Tak jsem dle Tvého odkazu zkusil přepínat ty antény příkazem
sudo modprobe rtl8723de ant_sel=1, případně sel=2,
a při jedničce signál nemám a při dvojce někdy střídavě 14%, 20%, ale většinou žádný signál, takže dvojka je na tom líp, ale na to, že jsem 3 metry od routeru, to je i tak nepoužitelná bída.
Musím teda říct, že jestli je pravda to, co píšeš v příspěvku nade mnou o slabším signálu wifi karet u linuxu a nedokážu to nějak zlepšit, tak to je pro mě velké zklamání. Mělo by to být na všech linuxových serverech velkým písmem s vykřičníky na začátku všech informačních článků pro nováčky, protože tohle dělá z notebooku těžko použitelnou věc.
Nevím, jak dál, myslíte někdo, že se ještě dá něco zkusit? Třeba nechat vyměnit síťovou kartu za nějakou prověřenou? Díky.

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#27 Příspěvek od West »

@bombik
Na tie percentá signálu sa nedá moc spoľahnúť. Karta poskytuje ovládaču signál vždy v jednotkách dBm a ten to potom konvertuje na percentá. Bohužial neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by hovorilo koľko dBm je 100% signálu, preto môže vznikať nejednoznačnosť pri zobrazení. Chcelo by to mať možnosť sa zobraziť priamo hodnoty dBm. Malo by to ísť príkazom 'iw', alebo starším príkazom iwconfig, prípadne aj pomocou programu wavemon. Všetky tieto príkazy a programy ukazujú správne zvyčajne po pripojení na AP/router. Pred pripojením vo fáze tzv.skenovania sietí sa hodnoty signálu môžu trochu, ale nie výrazne meniť.

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#28 Příspěvek od West »

Ešte môžem spomenúť zaujímavosť, že nieje celkom jedno, či zobrazovaná hodnota je priemerovaná, alebo okamžitá. Okamžité hodnoty sa menia výraznejšie ako tie priemerované. To všetko súvisí s tým ako je naprogramovaný ovládač.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#29 Příspěvek od bombik »

Ten nápad s PclinuxOS jsem po troše googlení zavrhl, a o víkendu ještě vyzkouším to změření síly wifi signálu, ale na celé věci to podle mě nemůže nic změnit.
Jak mě ještě včera drželo nadšení, že se vše v dobré obrátilo a dokážu Mint používat, tak teď jsem zdrcený.
Notebook, který v podstatě nemá wifi je přece nesmysl, to je naprosto zásadní věc. I kdybych přesunutím routeru vyřešil tento problém doma, tak to neřeší můj problém kdekoli mimo domov. O widle jsem se instalací linuxu dobrovolně připravil a jsem v pejru.
I tak ale všem díky za snahu a pomoc. Bombík.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#30 Příspěvek od bombik »

Díky za odpověď. O MX jsem nikdy neslyšel, trochu jsem teď pogooglil a asi to zkusím. Akorát se bojím, že když tam narazím na nějaký problém, že nebude nikde k dispozici komunita podobná té tady na Mintu, kde by někdo poradil.
Pokud nepohnu s tou wifi u Mintu, vyzkouším to.

Zamčeno