Kdo mi nainstaluje Mint (vyřešeno) Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#61 Příspěvek od bombik »

No ale preinstalaci woken jsem asi o zaruku prisel, obavam se.

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#62 Příspěvek od West »

Vyzerá to tak, že bude v tom ovládači chyba. Celkom dobrá karta je USB Asus N14. Funguje aj na Mint19.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#63 Příspěvek od Ventero1 »

Je celkem jasne, ze to bude driverem. Asi to skutecne resit usb donglem a zkouset, jestli to nepujde lepe s novejsim jadrem ci zda se casem neobjevi novy optimalizovanejsi ovl.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#64 Příspěvek od bombik »

Tak jsem pochopil, že s linuxem (jakýmkoliv) jsem nahranej, a dalo mi moc přemáhání, abych to napsal takto jemně. Díky všem za rady, ale končím se snahou tu wifi zprovoznit, mám jen jedny nervy.
Instalační CD jsem nedostal, ale před všemi hokus pokusy jsem si od W10 udělal záchranné DVD a taky bitovou kopii systému, myslíte, že bych to v nouzi dokázal použít pro obnovu těch widlí? Myslím tím když už jsem na hdd komplet instaloval jiné OS?
Pokud by to šlo, tak až bych pak udělal dualboot (hezky znovu od začátku - "pes jitrničku sežral....") s tím, že holt wifi u linuxu nepůjde, ale aspoň ve W10 bude plnit svoji funkci, když to bude potřeba. Ntb plní úlohu rodinného stroje, takže potřebuju, aby fungoval, a ne abych musel každému vysvětlovat, proč nejde to nebo ono, ale že na tom makám.
Díky.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#65 Příspěvek od bombik »

Díky, taky jsem se už díval, taková velikost by se ještě na ntb snesla, ale některé byly větší, třeba ten cos mi postoval, a to by pro přenášení hrozilo zalomením.
Jen jestli by pro to byly linuxové drivery, když nejsou funkční ani pro vestavěné síťovky, viz celé toto vlákno...(vtip), mám strach, že při mém štěstí koupím takový, který nerozchodím. Nebo je to nějak ověřitelné předem? Asi moc ne.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#66 Příspěvek od takyradejianonymne »

Jak to že ne?
Máš toho na internetu docela dost a jen si zadej do vyhledavače něco jako kompatibilita a hardware a linux a k pro Linux ověřeným komponentám se doklikáš a ještě jinde si opět ověříš a třeba i dle distribucí.
Nehledě na značku "čehosi" a vznosně se tvářící tak zákazník nakonec sobě koupí takového právě notebooka, který je někdy ale porůznu splácaninou a aby to bylo v něčem levnější a zákazník se nachytal, je tam předinstalované Windows ale ovladače Linuxu potom žel spláčí nad tímhle "experimentem" nebo ovladač pro Linux od výrobce vůbec chybí.
Takže na rovinu třeba napsat a jako fakt, že nejlepší je už na začátku si kupovat věci které s Linuxem a co kdyby jednou tak počítají. To je právě si možno na internetu předem ověřit. Protože to prověřili ti před tebou nebo výrobce uvádí (u komponent) že komponenta je i pro Linux.
Ty jsi se rozhodl zkusit Linux až dodatečně a už hned na začátku máš v příspěvku/odpovědi přece napsané, že to bude asi u tebe oříšek: no protože už jsou tak některé tyto věci vlastně výrobci a různé jejich kombinace tj. co dokážou oni stvořit už profláknuté. A hlavou zeď obvykle neprorazíš, že.
S tím, že na některém "stroji" ten Linux asi nepojedu už jsem se dříve také smířil a vím co to je, o to více jsem si dal pozor když jsem dával dohromady/kupoval jeho následovníky 8-)

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#67 Příspěvek od Livan »

Ještě než to s tím linuxem definitívně vzdáš, vyzkoušej MX Linux, ten má v sobě hodně driverú, které jiné distribuce nemají a máš vysokou pravděpodobnost, že Ti to pojede. Za vyzkoušení nic nedáš.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#68 Příspěvek od Ventero1 »

No ono je to v tomto pripade tak, ze ta sitovka je jeste pomerne nova a drivery se jeste nedochytaly a nedaly do jadra. V distru vydanem za rok uz muze byt situace lepsi. A investice 200,- do donglu neni tolik. Zkusis a kdyz nepujde, tak vymenis ve lhute za jiny.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#69 Příspěvek od RadekD »

Jen na okraj: pokud se rozhodneš vrátit Win, mělo by ti to záchranné DVD stačit, ale doporučuji v tom případě kompletně smazat disk, včetně oddílů. Widle si je udělají nové. Ke smazání použij bootovatelnou flashku třeba s Mintem a na ní je Gparted. Nejde to udělat z systému spuštěného z disku.
Pokud jde o záruku, pokud změníš OS a nefunguje, servis ti nainstaluje zpět ten původní a pokud v něm vše funguje, zaplatíš reinstalaci, pokud je HW problém, neplatíš nic. Záruka na zbytek normálně běží dál. Je to totéž, jako když chytíš vir, který ti zlikviduje OS.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#70 Příspěvek od bombik »

Díky za rady, ještě zkusím ten MX linux a případně tu usb wifi kartu.

@takyradejianonymne: nemysli si, že jsem se nesnažil zjistit vhodnost k instalaci linuxu, ale v segmentu 17" ntb jsem se ničeho nedobral, když ta typová označení se všude liší v písmenkách. Nebo Ty mi můžeš dát odkaz, kde se to dá najít pro ten můj typ HP-17-bs025nc ? Je snad někde dokonce psáno, že HP ("značka čehosi") je v tomto celkově na houby? Tak proč to není na linuxových stránkách někde odkazováno na seznam vhodného či naopak nevhodného hw? Nařknout mě z neschopnosti je jednodušší, což?
Že to bude oříšek, jsem zjistil až po instalaci, na stránkách Mintu ani jiných dister jsem žádná varování nečetl. Navíc teď v anglických fórech vidím problémy s touto síťovou kartou už od r.2017, jaktože po dvou letech pořád přetrvávají u Mintu verze 2019? Lze někomu z okruhu známých s čistým svědomím doporučit linux? Podle mě je to jenom pro IT znalce až experty. BFU je v p..... A to jsem ještě nezkusil připojit multifunkční tiskárnu, věřím, že taky nepůjde bez dlouhého zkoumání, protože když jsem měl vloni ubuntu, tiskárnu jsem nerozchodil.
Promiň, už dva týdny se s tím bezvýsledně drbu a přitom mám za zády Vás, kteří o tom něco víte, a z bezmocnosti se přestávám ovládat.

Zamčeno