Kdo mi nainstaluje Mint (vyřešeno) Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#41 Příspěvek od West »

Keď už si pripojený na svoju sieť, tak príkaz iwconfig vypíše toto:

Kód: Vybrat vše

wlp3s0    IEEE 802.11  ESSID:"MujO2Internet_3F82D0"  
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: 74:B5:7E:3F:82:D0   
          Bit Rate=135 Mb/s   Tx-Power=20 dBm   
          Retry short limit:7   RTS thr=2347 B   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=55/70  Signal level=-55 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0
Ak ešte niesi na router pripojený, tak príkaz iwconfig vypíše toto:

Kód: Vybrat vše

wlp3s0    IEEE 802.11  ESSID:off/any  
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Tx-Power=20 dBm   
          Retry short limit:7   RTS thr=2347 B   Fragment thr:off
          Power Management:off
Dobre sa na tie výpisy pozri a zapamätaj si, ktorý je ktorý. Keď si pripojený tak je tam údaj o signáli platnný pre tvoje wifi. Ak bol počítač kúsok od routra keď si ten príkaz použil, tak tých -55 dBm je naozaj málo. Malo by tam byť minimálne o 20 dB viac. Môžeš vidieť na tom obrázku, že ja tam mám -53 dBm a to na vzdialenosť asi 4m cez tri steny.
Bolo by vhodné dať najprv aktualizovať systém a udržiavať ho aktualizovaný, tak ako na Windows. Ak to nepomôže tak až potom sa rozhodnúť či prejdeš na ié distro, alebo budeš ďalej skúmať prečo to ukazuje tak málo. Preskúmaj či máš na routri nastavený vysielaci výkon na maximum.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#42 Příspěvek od bombik »

@munu: díky za radu, ten multiboot jsem neznal, vyzkouším, už jsem si nějaké obrazy stáhnul a myslel jsem, že je budu muset buď rozbalit a vypálit na dvd anebo na usb skrz nějaký ten Rufus, ale takhle to bude skvělý.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#43 Příspěvek od bombik »

Systém už jsem aktualizoval, ale nepomohlo to. S tím nastavením routeru na maximum nevím, ale jak už jsem psal, nějakým obejitím problému doma bych si nepomohl kamkoliv bych se s ntb hnul mimo dům, takže to ani nechci zkoušet. Vyzkouším přes flešku jiná distra, abych viděl co a jak, už jsem skoro rozhodnutý, nevidím jinou možnost.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#44 Příspěvek od bombik »

Tak jsem včera večer vyzkoušel na flešce Ubuntu Mate 18.04, Xubuntu 18.04 a PCLinuxOS, a ani s jedním z nich to wifi vůbec nevidělo a nebyla nikde ve správci, stál jsem s ntb vždy přímo vedle routeru. Nemám žádný hw vypínač wifi, spouštění Hledání dostupných připojení nic nenacházelo.
Nemůže to být tím, že při klasické instalaci se dá zaškrtnout ta volba instalace ovladačů třetích stran, kdežto při spuštění z flešky k tomu nedojde? Že bych zkusil např. to Ubuntu Mate nainstalovat kompletně, abych teda věděl, jestli to je tím.
Anebo mám i při běhu z flešky použít návod na instalaci ovladače, který mi sem dával Redhawk:

Kód: Vybrat vše

navod na spojazdnenie cez terminal.
vklada sa ctrl+shift+v
instalacia git

Kód: Vybrat vše

sudo apt update
sudo apt full-upgrade
sudo add-apt-repository ppa:git-core/ppa
sudo apt update
sudo apt install git

nasledne odporucam

Kód: Vybrat vše

sudo reboot

je to prevencia, pri minte clovek nevie...

nasledne cez terminal instalacia wifi ovladaca, riadok za riadkom:

Kód: Vybrat vše

git clone -b extended --single-branch https://github.com/lwfinger/rtlwifi_new.git
sudo dkms add rtlwifi_new
sudo dkms install rtlwifi-new/0.6

restartovat PC, odpojit kabel a otestovat

na 90% to pomoze, ak by bol problem je mozne odskusat inu verziu ovladaca: 
Tam během těch restartů přece naběhne OS z flešky znovu, aniž by si něco pamatoval, ne?

kamowski

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#45 Příspěvek od kamowski »

bombik píše: 03 čer 2019, 06:21 ...Nemám žádný hw vypínač wifi, ...
tvoja wifi karta je predsa combo, spojená s bluetooth, takže, ak máš vypínač na bluetooth, tak ten je aj na wifi
---
edit:
mohla by to byť klávesa s lietadlom
podľa príručky ;)
tak spusť mint (alebo iné distro) z flashky, live, a pohraj sa s tým tlačidlom
---
edit2:
je dosť možné, že inštalačné médium sa ti vytvorilo s chybami a preto sa ti nedarí inštalácia, skúsil by som si urobiť tú flashku znova
a niekedy aj tak inštalácia neprebehne celkom korektne na prvý šup a treba ju opakovať
inštalácia os fakt nie je jednoduchá, aj keď sa tvorcovia snažia zjednodušiť to na minimum

kamowski

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#46 Příspěvek od kamowski »

bombik píše: 03 čer 2019, 06:21 ... Nemůže to být tím, že při klasické instalaci se dá zaškrtnout ta volba instalace ovladačů třetích stran, kdežto při spuštění z flešky k tomu nedojde? Že bych zkusil např. to Ubuntu Mate nainstalovat kompletně, abych teda věděl, jestli to je tím. ...
nie, pri live sa ti načítajú aj tie neslobodné
ale pri inštalácii musíš povedať, že ich naozaj chceš
to je taká hra na "dobrý, zlý a škaredý" :D alebo "o červenej karkulke a licenciách"

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#47 Příspěvek od Ventero1 »

Je temer jiste, ze kdyz si musel instalovat driver, tak ho na skoro stejnem OS budes muset instalovat znovu. Jde o to, ze ten jiny system muze byt lepe odladen a nebude dochazet k takove ztrate. Flashku si muzes udelat s tzv persistenci, ale u tohodle zrovna nevim nevim, jestli by pomohlo a stejne bude jistejsi i z jinych duvodu zkouset holt instalace. Tam pak doinstalujes v pripade, ze nepomuze zatrzeni 3rd part, ten driver stejne jako predtim a jen porovnas, zda doslo ke zvyseni zisku.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#48 Příspěvek od bombik »

Aha, tak přece jen budu muset udělat celkovou instalaci jednotlivých dister, byť jen na zkoušku ,a do něj pak vždycky ten ovladač. Nu což, zkusím to, za to nic nedám. Začnu Ubuntu Mate, pak zkusím Xubuntu, a nakonec PcLinuxOs, v tomto pořadí se mi zdají uživatelsky srozumitelné, protože pořád musím myslet na to, že ten komp bude používat manželka. V tom posledně jmenovaném jsem nebyl ani schopný najít tlačítko vypínání, až mě to samotného pobavilo, musel jsem stisknout to hw, ale byl jsem už dost ospalý.
A jinak s tím tlačítkem letadla jsem si samozřejmě hrál, tím to nebude. Přece to tlačítko wifi vypíná, ale jen když má co, to znamená že ve správci sítí má být ta dostupná wlan vidět, a já jsem neviděl nikdy nic.

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#49 Příspěvek od West »

Ak budeš do tých ďaľších systémov inštalovať rovnaký ovládač, môže to dopadnúť rovnako. Ak je problém už s hodnotou v jednotkách dBm je dosť pravdepodobné, že je to chyba ovládača.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#50 Příspěvek od bombik »

No a co teda s tím, dá se něco dělat? Díky.

Zamčeno