Povedený přechod z W10 na LM19.2

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Povedený přechod z W10 na LM19.2

#1 Příspěvek od bombik »

Ahojte všichni, nic nepotřebuju, jen se chci podělit o radost a zkušenost s mým nynějším přechodem na Mint a dát naději mně podobným začátečníkům, že to jde.
Po své špatné zkušenosti s instalací linuxu na notebook HP, kdy mi nic nešlo, jsem se nakonec vzpamatoval a zkusil to jinak.
Před týdnem jsem si koupil pasivně chlazené mini pc Zotac mini, do něj SSD 500GB, 8GB RAM a hurá nainstalovat Mint 19.2. Všechno se zdařilo na první dobrou a rovnou to šlape. Potřebuji ho jako hlavní domácí pc, abychom mohli připojit TV, tisknout, upravit fotky, surfovat, no klasika. Je to nehlučné, směšně malé a obsahuje to vše co chci.
Všechno se mi zatím podařilo nainstalovat a případně nastavit jen prostřednictvím grafického rozhraní, bez jediného vstupu do terminálu, i když časem se mu třeba nevyhnu. Proto to vlastně píšu, aby bylo vidět, že i tato pro BFU vysněná cesta existuje.
Zdravím všechny tvůrce Mintu a díky jim!

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Povedený přechod z W10 na LM19.2

#2 Příspěvek od juhele2014 »

No tak vida, že to jde ... Fajn. Je to zpráva i pro ostatní čtenáře, nováčky, že to jde. O jaký Zotac se jedná? Resp. kde se to dá koupit, co to stojí, co je tam za mint ? Jestli ti teda nebude vadit dát do placu podrobnější info, aby minťáci věděli, kam a po čem se podívat ... a tak.

Ať se daří ... ;)

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Povedený přechod z W10 na LM19.2

#3 Příspěvek od bombik »

Ahoj, je to Mini počítač ZOTAC ZBOX CI327 Nano, měli to u zeleného skřeta za 5099.-, můj požadavek byl hlavně pasivní chlazení a dva výstupy na monitor, jinak mi to bylo vcelku jedno. Na zahraničních fórech jsem viděl, že tam linux frčí, tak jsem to vzal. Hezky to vypadá a je to plné konektorů, rozměry nějakých 13x13x6 cm. Procesor ntel Celeron N3450 Apollo Lake 1.1 MHz
Do toho od tsbohemia paměť Kingston 8GB 1600MHz DDR3L CL11 1.35V SODIMM za 886.- a ssd harddisk KINGSTON A400 480GB (SA400S37/480G) za 1362.-, dle návodu jsem je pak osadil dovnitř pc.
Linux Mint 19.2 Cinnamon jsem stáhl, udělal kontrolní součet, rozbalil iso na flashku, instalaci v podstatě odklikal automatickou.
Po instalaci jsem si jen doinstaloval Darktable na fotky a Crusader na správu souborů, jinak zatím nic nepotřebuji.
Vypíná se to téměř okamžitě, start trvá asi půl minuty, ale při probuzení z uspání je to jen nějaké 2 - 3 vteřiny, neuvěřitelné. Nenašel jsem jak dát na plochu nebo lištu nějaké tlačítko pro uspání do paměti, abych se pro uspání nemusel proklikávat přes menu, ale vzal jsem si jinou klávesnici, která má hw tlačítko uspání, takže to je jedním stiskem. Probuzení taky přes klávesnici jakýmkoliv tlačítkem, takže vypnutí a zapnutí je dílem okamžiku, fakt jsem málem uronil kroupu, že to je vůbec možné.
Vím, že to není žádné dělo, ale nehraju hry ani nestříhám video, takže mi to bohatě stačí.
Držím palce ostatním.

kamowski

Re: Povedený přechod z W10 na LM19.2

#4 Příspěvek od kamowski »

ďakujem ti za tento príspevok
ak sem zablúdi niekto neznalý, vidí, že sa tu rieši všetko možné a povie si, nie, toto nechcem, s tým sú len starosti
ale fórum je hlavne o tom, o riešení problémov
že 98% inštalácií prebieha presne tak, ako si to popísal, je zrejme ťažko uveriteľné, kým ...
kým niekto nenapíše aj takýto príspevok :)
takže fajn, vďaka :)

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Povedený přechod z W10 na LM19.2

#5 Příspěvek od Livan »

bombik píše: 28 říj 2019, 09:26 Po své špatné zkušenosti s instalací linuxu na notebook HP, kdy mi nic nešlo, jsem se nakonec vzpamatoval a zkusil to jinak.
Je mi divné, že se ti nepodařilo nainstalovat Linux na ten HP notebook. Za poslední rok - dva jsem instaloval Linux na cca 8 počítačú, přitom byl mezi nimi i notebook od HP. Na všech se mi to podařilo nakonec nainstalovat, je pravda, že jeden starý acer odolával ale nakonec se podvolil MX Linuxu. LM19 tam nainstalovat nešel, protože už neměl drivery na tak starý stroj. Dokonce se mi to podařilo Linux nainstalovat i na notebook, který měl v popisu napsáno, že je bez OS ale dá se tam nainstalovat jen Windows. Možná, pokud bys na tom notebooku HP zkusil MX Linux, uspěl bys.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Povedený přechod z W10 na LM19.2

#6 Příspěvek od takyradejianonymne »

Livan: prosím tebe už s tím opět nezačínej :roll:
bylo zde na to celé vlákno a téměř jsme se tady kvůli tomu pohádali protože rozčarování bombika bylo tehdy viditelné a já ho chápu, najdi si to tady někde ale já se k tom nechci vracet a hledat to,
bombikovi přeji ať mu to tak vydrží a vzkazuji, že i já se poslední dobou poohlížím nějak tímto směrem, spíše ovšem že bych si to z komponent sestavil sám a což ovšem generuje nějaká ta další rizika.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Povedený přechod z W10 na LM19.2

#7 Příspěvek od bombik »

Ahoj, právě jsem to sem chtěl napsat, že jsem to tu někdy letos v červnu řešil a bohužel neúspěšně, ale že bych se o tom tady teď už nerad šířil, aby tohle vlákno zůstalo v pozitivním duchu.
Chyba byla jistě na mojí straně, úplně jsem se do toho zamotal, už jen tím, že jsem si vymyslel náhradu rodinného pc 17" notebookem, který bude možno brát i na cesty, takové to googlení výletů na dovči a tak, ale byl to nesmysl. Někde jsem předtím četl, že 17" ntb je úplně k ničemu věc, já jsem to ignoroval, a dobře mi tak. Fakt je to nepoužitelné, a to hlavně kvůli pozorovacím úhlům, nejde s tím upravit žádná fotka bez neustálého kontrolování histagramu jestli je to tmavé nebo ne, protože na monitoru to nepoznáš. Pohneš hlavou a vidíš jinou fotku než předtím.
Takže změna koncepce na hlavní domácí desktop (vyřešeno k naprosté spokojenosti) a do budoucna nějaký malý 14" ntb na přenášení. Narozky mám v březnu, tak do té doby můžu vybírat a přemýšlet taky nad operačním systémem... :D

ok1ufc
Příspěvky: 15
Registrován: 14 úno 2019, 16:44

Re: Povedený přechod z W10 na LM19.2

#8 Příspěvek od ok1ufc »

Bombíku, tak to blahopřeji a mám radost z té jednoduchosti instalace. Jak už zde napsal někdo přede mnou, považuji za užitečné napsat také informace o tom, že Linux Mint funguje, nejenom, že se tu řeší jen problémy. Přidám se rovněž s jedním postřehem. Podobně jsem řešil opravu počítače, který jde v obýváku trvale a používá ho celá rodina. Odešel HW, konkrétně grafický čip, ventilátor už byl také mechanicky vyjetý, jednalo se o Lenovo Q180. No, šetřil jsem ještě víc, než ty a koupil cestou z práce Intel NUC asi za 3000,- Kč a RAM 8G. Když jsem to přinesl domů, tak jsem osadil RAM a vyzkoušel osadit SSD 500 G Crucial z původního PC. Jaké bylo moje překvapení, když se vše rozběhlo k plné spokojenosti a vše fungovalo, jako dříve. No, už jsem data nezálohoval, upgrade z původního LM18.3 bude muset chvíli počkat. LM19.2 rovněž používám na dalších strojích. K úplné spokojenosti. Vyzkoušel jsem upgrade i čistou instalaci. Klíčenka Live mi dokonce zachránila jednu instalaci Windows 10, které se nerozběhly po aktualizaci na build 1903, nástroje MS bootování jednoduše neopravily a natvrdo mi nabízely jen čistou instalaci. V LM19.2 Live je dodáván Boot Repair, který si s opravou Windows poradil. Od té doby tam je Grub zavaděč. Linux Mint 19.2 preferuji pro práci s radioamatérskou stanicí. Např. při příjmu WSJT-X dekóduje rychleji než Windows, vždy spolehlivě, a v praxi se mi vše jeví jako kdybych měl rádio s vyšší citlivostí, protože přijímám více stanic (což je hloupost, je to jen zdánlivý pocit, když Windows něco nestihnou, tak je těch stanic méně).

Uživatelský avatar
pavel56jh
Příspěvky: 110
Registrován: 01 lis 2016, 21:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Povedený přechod z W10 na LM19.2

#9 Příspěvek od pavel56jh »

S tím noťasem to musela být smůla. Po návratu z skoro ročního "odpočinku" v nemocnici jsem nebyl schopnej se dostat do pracovny, tak jsem za poslední volnej peníz koupil repasovanej HP8570p rozšířenej na 16GB RAM, dovnitř šuplíkovej 250 SSD, vše jelo na první dobrou včetně obávaných hot-key, pozorovací úhly OK, vidím vše správně i z boku. Akorát jsem podcenil grafiku ATI, v dalším životě si ulehčím život s nvidií. Terminál jsem teda použil akorát pro pár PPA + dopatlání pár věcí které se mi zdály potřebné + síťové tiskárny se scannerem.
HP EliteBook 8570p i5,16GB RAM, 256 SSD, Mint Cinnamon 18.3

Zamčeno