Kopírování instalací

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Kopírování instalací

#21 Příspěvek od klocek »

[/quote]
vetsina problemu je vyresitelna cistou instalaci.
Pri 19.3 se to doporucuje protoze je tam spousta novinek a odstrani se tim i historie.
Instalace a doladeni cca 1-2 hodky
[/quote]

Jenže já jsem si ty problémy na 19.1. velmi pracně odladil a teď mi systém jede. Chci tento. Nechci novou instalaci a znovu odlazovat. Proto chci klonovat.

Instalace nového OS je opravdu záležitost chvíle. Snad i nainstalování programů. Ale to už je docela pracné, neboť si musím ty programy vypsat, které používám. Nevím totiž, které jsou po instalaci OS ihned k dispozici. Nastavení Pidgina, abych mohl kecat přes messenger je obtížné. Milion hesel uložených ve FF lze přetáhnout účtem u FF, ale vím já, jak se ten účet ovládá, jak to použiju jednou za X let? Nevím. Jasně, někde se to ukládá do složky, která by se dala zkopírovat. Ale nevím, která to je. Může mi to tu někdo napsat, ale to je jen jeden program. A to se už dostáváme daleko za časový limit 1-2h...

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Kopírování instalací

#22 Příspěvek od menom »

.
klocek píše:Jenže já jsem si ty problémy na 19.1. velmi pracně odladil a teď mi systém jede. Chci tento. Nechci novou instalaci a znovu odlazovat. Proto chci klonovat.
Ked je tvoj problem tak specialni,
odpoved ti dal Ventero1 v prispevku c.4 - Clonezilla
klocek píše:Clonezilla je vcelku jasná jak facka, ale nefungovala mi.
Velice podrobny navod k pouziti:
https://www.linuxexpres.cz/praxe/clonez ... ku-v-praxi

.
.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Kopírování instalací

#23 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: kamowski
Hlásím - úspěšné klonování SSD provedeno. Přesně dle příkazu:

Kód: Vybrat vše

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb

sem to pustil, a doběhlo to asi za půl hodiny. Teda, příkaz status=progress nějak neprošel, ale to neva. Na konci to vypadalo
takto:
kafe.jpg
Celou akci jsem provedl z flešky LM 17.3 cinnamon, ale to je vcelku nepodstatný. Jako
zdrojový disk byl 120GB Patriot, cílový 120GB Apacer. Po akci je nutné dát na kšandu SATA ten správný disk a v biosu ho nastavit
jako první v pořadí butování. Celou akci zvládne i taková BFU lama, jako sem já ... ;)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kopírování instalací

#24 Příspěvek od Ventero1 »

Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Kopírování instalací

#25 Příspěvek od klocek »

no, musím oživit náš pokec o klonování.

Ta klonovaná instalace se spouští asi 5min. Sice vše funguje, ale OS se načítá přes 5min. Myslel jsem, že může být v kelu samotný HDD. Tak jsem udělal klon na jiný HDD. A tady se mi nedaří vůbec udělat spustitelný disk.

Protože tento druhý HDD má 160GB, chtěl jsem ho rozdělit na dva oddíly a mít dualboot s W7.
Rozdělení proběhlo přes usb-live a gparted v pořádku.
Restartoval jsem a udělal klon linuxu na požadovaný oddíl. Proběhlo to v pořádku a složky se zkopírovaly.

Pak jsem chtěl spustit systém z toho disku(160GB), ale chybí tam zavaděč. Tak jsem přes usb-live a repair-boot chtěl opravit groob, ale hází mi to hlášku, že na ten disk nelze zavaděč zavést. Při sudo fdisk -l se mi nezobrazuje hvězdička s bootem na tomto HDD

Zkusil jsem taky příkaz sudo grub-install(někde tu na stránkách je na to návod). Ani jeden postup mi nenahraje zavaděč na ten HDD, kde provedu klon.

Máte někdo prosím nápad, jak toto vyřešit?
děkuji

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kopírování instalací

#26 Příspěvek od Ventero1 »

Udej presne jak jsi klonoval - postup a cokoliv si vzpomenes k tomu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Kopírování instalací

#27 Příspěvek od klocek »

Z Live MInt 19.1 Mate jsem GPartedem rozdělil HDD na 2 oddíly. První 40GB s ext4 a 110GB s NTFS pro W7.
Pak jsem zadal dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 (původní HDD je rozdělen na 2 oddíly. Původní oddíl je menší než ten druhý).
Vše se zklonovalo.

Chtěl jsem SDB spustit, ale hlásilo mi to, že ...DISK FAILURE... PLEASE INSERT HDD WITH OS (nebo tak nějak).


Pak jsem zadal dle tohoto návodu opravu zavaděče. https://www.linux-mint-czech.cz/2015/09 ... i-windows/

Nainstaloval jsem repair-groob. Zadal jsem v něm místo, kde se má instalovat grub jako sdb a primárně že se má načítat sdb1. Vyjelo mi to nějakou zprávu, že se operace nezdařila.

Zkusil jsem i jiný postup a to https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=42267.0
sudo mount /dev/sdb1 /mnt
sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sdb
V článku se v reakcích píše, že je potřeba dát pomlčky do příkazu, což jsem udělal. Opět mi to vyhodilo hlášku, že takto nelze.

Clonezilla je jednoduchá, tam se jen vyberou oddíly, ale také se nezdařilo.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Kopírování instalací

#28 Příspěvek od klocek »

Udělal jsem náhradní řešení. Nainstaloval jsem novou instalaci na SDB1 a nainstaloval jsem přes Synaptic programy, které používám. Udělal jsem aktualizaci.
Pak jsem zkopíroval Home z SDA1 do SDB1. To ovšem změní práva na sdb1 v Home na root. A pak načítá OS asi 7minut. Děs. Pak mě napadlo změnit práva pomocí chown a čtení a zápis pomocí chmod. Jenže to nezměnilo práva a vlastnictví u všech složek a souborů. Tak jsem udělal fintu fň. Nabutoval jsem do SDA1 a zkopíroval jsem Home na SDB1 z SDB1(tedy kopie kopie). V Home (kopie) už jsou práva a vlastnictví změněné na mé. Home(root) jsem smazal Home (kopie) jsem přejmenoval na Home. Restart a OS najel stejnou rychlostí, jako sda1. Doinstaloval jsem FB pro pidgina a vše už funguje jak klon.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kopírování instalací

#29 Příspěvek od Ventero1 »

Ztracim se v tom - nijak se nezdarilo instalovat zavadec, ale zaroven ti klon bootuje a nacita se OS?

Podle predchoziho prispevku se zdarilo, jen je problem s delkou nacitani. Predpokladam, ze v pripade Linuxu. Pak je dobre spustit boot s umazanim parametru "quiet splash" a sledovat na cem se to sekne - predpoklad je (vzhledem k povaze veci), ze na nejakem zaznamu v fstab.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kopírování instalací

#30 Příspěvek od Ventero1 »

A nebo na vlastnictvi ...
Pouzil jsi u chown parametry pro rekurzi a vynuceni (doufam, ze existuje)?
Tak hlavne, ze jsi su poradil - palec hore za bojovnost a vynalezavost ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno