Zamrznutí počítače

Dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint obecně
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#51 Příspěvek od takyradejianonymne » 10 úno 2020, 15:59

procesor.JPG
grafika.JPG
... takový ještě dodatek k zamyšlení pro ostatní případné čtenáře na téma rozhodování co se starším počítačem alias vykopávkou :P když se objeví někde možné úzké místo. Příklad. Je hlouběji navíc do kapsy. Když příkladem pokulhává grafika.

To Intel Pentium G620 má pro procesor CPU Mark benchmark 2285 a pro grafiku HD 2000 tak 3D benchmark pouze 213 a viz obě tabulky nahoře.
Po mé první a zatím poslední zkušenosti s Intel já, co se týče procesorů, tak dávám více než 20 let šanci konkurenci tj. AMD.
Zvědavě jsem se proto podíval co současného(!?) a zcela cenově na spodku je nabízeno a s také integrovanou grafikou: AMD Athlon 3000G a o něco málo starší a levnější Athlon 200G, interní grafika je tam stejná Radeon Vega 3, cenově jako nové jsou pod 1500 Kč ( tj. asi 1400 Kč a 1200 a jak kde) a ten starší prý nerozbalený na Bazoš za právě co to píšu 900 Kč.
Intel Pentium G620 (starší počítač) má a jako už použitý procesor toto dnes (i morální) ocenění v bazáááru že za 130 až 150 Kč.

Rozšíření staršího počítače o grafickou kartu a pokud bude nová (novější jádro) Geforce GTX 1030 (s 3D benchmarkem 2322) bude stát asi 2000 Kč a možné komplikace se starým monitorem stranou, rizikovější bazarové provedení asi 1500 Kč. Se starším výběhovým jádrem karta GeForce GT 730 (3D benchmark je 922) má bazarovou cenu asi 900 Kč, jako novou se ji dnes nevyplatí kupovat protože cena se může blížit té GTX 1030 s výkonem už dvojnásobným a přitom o polovic je úsporná, nehledě na další pokročilé vlastnosti dle popisu.

Z výše uvedených tabulek je zřejmé, že dnes při koupi těch nejnižších (nejlevnějších) procesorů AMD s interní grafikou za cenu pod 1500 Kč dostanu proti starému Pentiu G620 více než dvojnásobný výkon procesoru a pětinásobný výkon interní grafiky, tj. na úrovni asi té karty Geforce GT730. Navíc, u grafiky Radeon (procesory AMD) mám v Linuxu přece jen větší naději na vyšší výkon a v případě použití uzavřeného (firemního) ovladače (bude se více blížit výkonu ve Windows) než pro tu grafiku Intel a je to můj názor.

Proto a také, pokud bych rozšiřoval starší počítač s Pentiem G620, tak alespoň o tu výkonnější kartu GerForce GTX 1030 (3D benchmark je 2322) a s tím, že ten starší počítač nebude věčný (základní deska, procesor, paměti) a že tu kartu potom použiji i do nové skládanky, dneska třeba s těmi nejlevnějšími procesory AMD (cena kolem 1000 Kč). A grafiku budu mít o něco výkonnější (asi 2x) než je ta případná interní.
Disky, klávesnici, myš, případnou mechaniku DVD, zdroj, skříň atd. atp., monitor, tak použiji ze starého počítače, náklad budu asi mít s novou základní deskou a s paměťmi protože to bude o generace (kvůli novějšímu procesoru) výš než ve starém počítači. Píšu to z pohledu toho, že mám hlouběji do kapsy a novější hry nehraju takže si tak nějak zatím vystačím :lol:

Ještě jinak: než kupovat prý repasovaný starý počítač tak raději si nechat poskládat počítač nový a z generačně současných součástek tj. komponent, i když cenově jaksi hodně vespod!

Uživatelský avatar
alojz
Vezír Mintu
Příspěvky: 548
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Zamrznutí počítače

#52 Příspěvek od alojz » 10 úno 2020, 16:27

než kupovat prý repasovaný starý počítač tak raději si nechat poskládat počítač nový a z generačně současných součástek tj. komponent, i když cenově jaksi hodně vespod!
...suhlasim,tiez som dal poskladat...vyslo to okolo 500 káčées...vyhrada bola len,ze tam musi byt ryzen...a maksimalna spokojnost...
AMD Ryzen 5 2400G Raven Ridge
AMD A9-9425 Stoney Ridge :roll:

juhele2014
Guru Mintu
Příspěvky: 2254
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Zamrznutí počítače

#53 Příspěvek od juhele2014 » 10 úno 2020, 16:54

:arrow: takyradejianonymne & spol

Koukám, že se nudíš ... ;) Ne, vážně, mám nápad. Co založit vlákno v hardweru s názvem "Levné PC pro linux (na bázi AMD)" , nebo tak nějak, a vypsat vhodné komponenty pro současný linux desktop. Aby to nebylo moc drahý, co já vim do 4 - 5 - 6 - tisíc kč, takovou
"linux socka plechovku", jak na podobný téma psal Ježek :) Kšeftů, kde se to dá objednat, je mnoho, ale zelenýho trpajzlíka bych vynechal, z osobních důvodů, je to hnus.

Pánové, co vy na to? Je to blbej nápad, nebo dobrej nápad? Měli bysme jít tomu štěstíčku trochu naproti, ne ... ? Vono se to samo neudělá ... :mrgreen:

takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#54 Příspěvek od takyradejianonymne » 10 úno 2020, 18:01

juhele2014: sedím doma přece kvůli probíhající vichřici :lol: :shock:
A tak jsem se (jednou za čas) právě podíval na internet a na e-schopy, mám také starší počítač. Také budu jednou řešit co dál. Ten čas se asi blíží.
Ale pořád jako to hlavní jsem měl na mysli onu základní otázku na začátku co dala Ramonka: má-li čekat další zamrznutí počítače a co tedy dělat?

Ta nerovnováha konfigurace jejího staršího počítače a v neprospěch dnešních nároků na grafiku je viditelná. Já plně souhlasím s tím že i tak (viz Ventero1 a jeho zkušenost) by měla video na youtube ona přehrávat, ovšem nikoli aby měla ona spuštěné 2 webové prohlížeče, v jednom měla jako normálka 50 karet (a i více?) a ve druhém to video a k tomu spuštěné další programy. Plus k tomu to, že jak jsem přes palec zjistil, tak ta 4GB paměť (část si nárokuje ta grafika) může být už potom hraniční, nehledě na to že právě proto tam potom ty kolizní stavy mohou nastat, další otázka je jak je nastavený BIOS a pro tu interní grafiku.

Když jsem si navíc přečetl to že monitor má nikoli širokoúhlý ale formát klasiku 1280 x 1024 a představil si v něm (zopáknu to) smysluplnou :!: aktivní :!: práci s těmi 50 otevřenými kartami prohlížeče :?: a k tomu ještě sledování v dalším oknu (u druhého prohlížeče) toho youtube videa :?: a další programy :?: ... a k tomu přidám zvláštní způsob její komunikace a už v téma před tím k antiviru ... tak podtrženo sečteno se mi to jeví hodně podivné až ... no neskutečné. Je Ramonka vůbec reálná Ramonka? :roll: Ale stejně jsem jí tu můj názor napsal. A šmytec 8-)

*** Tvůj návrh na založení vlákna vidím jako jistě důvodný, obávám se však že cokoli tam kdo napíše tak už za 1 měsíc to přestane platit. Nemyslím zcela platit ale už to nebude ono. Každý jsme navíc jiný s představami svých současných a budoucích potřeb a také máme různě hluboko do kapsy.
Já příkladem navíc vím, že abych byl co nejméně závislý tak jsem musel se smířit s tím že pořídím sobě 2 různé šroubováčky, budu ochoten něco naštudýrovat a třeba ten počítač si i sestavit sám. Nebo v něm tu komponentu vyměnit. To ale každý nechce (jo má to rizika) nebo toho není schopný.
:arrow: Sláva, v poslední době vím a v mém dosahu asi necelých 20 km o podnikateli, s dílničkou, který za několik jen málo stováků (jak píše alojz) ten počítač i na počkání sesadí, i do přinesené bedny a s ještě někde použitelnými starými komponentami. Už jednou jsem toho já využil u staršího počítače který jsme si dříve sám sestavil (výměna základní desky s procesorem a paměťmi) a neztrácel jsem tím čas, především ten základ byl od něho a jím odzkoušený. Ale výměny ostatního a rozšíření si dělám už sám. To by měla být možná ta nejlepší cesta i pro Ramonku a pokud chce šetřit!

juhele2014
Guru Mintu
Příspěvky: 2254
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Zamrznutí počítače

#55 Příspěvek od juhele2014 » 11 úno 2020, 18:12

Koukám, že Ramonka nám někde zamrzla, nebo jí vzal vítr ... ;)

Odpovědět