Zamrznutí počítače

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#11 Příspěvek od takyradejianonymne »

Livan píše: 31 led 2020, 09:47 ... Doma používám Manjaro s Firefoxem a notebookem s 2GB RAM a ještě se mi nestalo, že by se to chovalo takto. Spíš si myslím, že za to múže problém s rychlostí internetu, nebo nízký výkon procesoru, či nefungující akcelerace videa (špatný driver).
Ano, s tím plně souhlasím, někde se to kouslo kvůli úzkému hrdlu, pokud tam je alespoň 2 GB tak by to pořád ještě mělo být v pohodě utáhnutelné a za předpokladu, že je tam také v pořádku nastavený swap.

Žel žel žel jak jsem se letem světem díval dle uvedeného sporého výpisu (možná jsem měl ale vlčí mlhu?) tak dle dohledatelných popisů "počítač" už tehdy v době svého zrodu byl levnou kancelářskou spotřebkou tudíž s mizerným výkonem integrované grafiky ... a to je obávám se ta podstata problému protože dnes navíc to je už také vykopávka! :shock:

Pokud tedy vyloučíme možné pomalé/problémové připojení k internetu tak se dostáváme na téma tady na webu už tolikrát omleté a i v několika zdejších článcích.
Cestu tady vidím v pořízení vhodné (i starší) grafické karty, která by odlehčila procesoru protože s také O.K. grafickým ovladačem (nejlépe od nVidia?).

Nebo na počítač ještě před tím zkusit dát takové Lubuntu ještě s LXDE a pokud je s ním to "jeho" poslední (s LXDE a ne nově s LXQt) distro dosud podporované.
Představy Ramonky a případných dalších, že jim řádově na 7 let staré desce kancelářského počítače a s mizernou grafikou pojede současný Linux, tím myslím se současným desktopem, to když jim na tom dosud přece jelo Windows 7 nebo XP :roll: , tak je velmi zcestné! :shock: Tomu tak odpovídá to Lubuntu.
*** Také by se Ramonka měla přiznat, viz její stopa jinde na tomto fóru, jestli už si také nainstalovala nějakého toho antivira, že? :shock:

kamowski

Re: Zamrznutí počítače

#12 Příspěvek od kamowski »

horstfuchs píše: 31 led 2020, 22:48
Ventero1 píše: 31 led 2020, 21:39 Nene - Boze, co ji to radis?! - ne takhle obecne :)
Pokud je to vypis, tak kopirovat a hodit do prispevku jako kod. Pokud je to fotka, ktera neni ukrutne velika - nahrat primo do prispevku.
Paklize je fotka prilis velka nebo vypis ukrutne dlouhy pak to hodit nekam vedle na nejaky postimage, pastebin, ctrlv apod. - ale jen na proverene bezpecne sluzby ...
to hlaseni muze mit 10-15 stran A4
mint tam ma taky tlacitko to pastebin.
Oni vedi proc. muj log z padu Darktable mel 850kB jak cisty text
obaja máte pravdu a aj keď toto vlákno je o inom ...
viewtopic.php?f=30&t=2695

kamowski

Re: Zamrznutí počítače

#13 Příspěvek od kamowski »

takyradejianonymne píše: 01 úno 2020, 09:59 ...*** Také by se Ramonka měla přiznat, viz její stopa jinde na tomto fóru, jestli už si také nainstalovala nějakého toho antivira, že? :shock:
dobrá otázka ;)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zamrznutí počítače

#14 Příspěvek od Ventero1 »

Jestli mela spustene 2 prohlizece soucasne a prehravala stream, tak se to temer jiste stalo kvuli nedostatku ram, pricemz slaba grafika v tom take hraje roli ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#15 Příspěvek od takyradejianonymne »

Stará slabá interní a jen kancelářská grafika a na kancelářském počítači si obvykle z té paměti ukousne pro sebe, to jsem si já také uvědomil a až dodatečně potom co jsem tu psal minule. Dodatečně přidaná grafická karta má už svoji vlastní paměť.

Další potíž bývá že ta grafika neakceleruje, ono také záleží i na samotném tom kterém webovém prohlížeči a navíc v čase tj. jak jdou jeho aktualizace nebo se mění podmínky na webu tak se to mění, já mám dnes už také relativně slabý starší počítač a tak vidím propastný rozdíl mezi svobodným a u mne nepoužitelným ovladačem (kartu mám nVidia) a tím firemním uzavřeným, pro sledování youtube mám navíc to rozšíření/doplněk h264ify.

Ramonka tady jinde (u téma antiviru) psala ve smyslu že to má (také) pro internet banking a což je ano ono kancelářské využití a s jedním spuštěným prohlížečem a bez nějakého sledování videa k tomu, že, to jí popisované využití s následkem zatuhnutí bylo už ale přes čáru.

A myslím, že je asi zbytečné proto tam to Lubuntu vůbec zkoušet co jsem původně napsal, zlepšení by bylo asi nedostatečné ... je třeba zkusit tu grafickou kartu. Já mám ještě pouze 1 jádrový procesor AMD Sempron 140 ale grafickou kartu mám slušnou nVidia a sleduji youtube nebo živou TV v HD kvalitě na 1920 x 1080 a bez trhání ... ovšem za předpokladu, že ta karta opravdu akceleruje a významně tím procesoru ulehčuje.

Výstraha pro Ramonku: pokud by zkoušela přidat do počítače grafickou kartu tak je třeba před oddeklováním bedny ... vytáhnout šňůru ze zásuvky!

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zamrznutí počítače

#16 Příspěvek od Ventero1 »

Tak jsme se nechali nekam zavest. Nevim proc, mel jsem za to, ze ma nejaky uplne slaby procak a jen 2GB RAM - asi jsem zamenil s jinym vlaknem mozna i nekde jinde.
PC uvedeny v inxi se 4GB RAM je napsosto dostatecny pro provoz Mate 64bit. Takze mozna slo jen o shodu okolnosti, ze v tech dvou prohlizecich bylo mimo toho streamu spusteno jeste kdovikolik zalozek a nektere byvaji dost preplacane a maji slozite a spatne skripty. Pravdepodobne uz se to neopakuje - neozyva se - tak bych resil jen jeji otazku - tj. jak to resit nejlepe priste. A tady asi nejlepe tak, ze:
Zmacknout a drzet klavesu ALT, k tomu zmacknout a drzet klavesu SYSRQ (vetsinou s PrtScr) a k tomu pomalu zadat sekvenci "r, e, i, s, u, b"
Vice zde:
https://www.root.cz/clanky/sysrq-klaves ... -problemu/
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Zamrznutí počítače

#17 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Ventero1
8-)
Vyzkoušeno naostro, funguje. Mačkám Alt + SysRq + reisub, a je to dole ... To se bude celé řadě čtenářů tohoto fora dosti hodit. :lol:

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#18 Příspěvek od takyradejianonymne »

Díval jsem se především na popis té základní desky H61M-DS2V (Gigabyte?) a od toho na procesor a dovozeno na tu integrovanou grafiku a to je klíčové :shock: :shock: :shock:
Intel Pentium G620 má tímto dole popis z tehdejší(!) letmo nalezené nabídky prodejce CZC asi před 9 lety:
" ... Jedná se o zástupce nižší třídy procesorů a je určen pro širokou veřejnost a zejména pro kancelářské uplatnění, kde není kladen důraz na extrémní výkon především z pohledu grafické karty. Naopak v těchto segmentech trhu zaujme nízkou spotřebou a dostatečným výkonem pro běžnou kancelářskou práci. ..."

a co je podstatné, z nabídky prodejce jsem zjistil že tam je tato interní grafika:
"Specialitou procesoru je výše zmíněné integrované grafické jádro Intel GMA HD 2000 ..."

to je ale po mých osobních zkušenostech na prohlížení dnešních příkladem youtube nebo TV živě (hraní her stranou) nedostatečné!
Proč nedostatečné? Protože na webu nalezený ten nejběžnější orientační benchmark G3D Mark ukazuje a ve srovnání třeba s mojí grafickou kartou GeForce GT 730 velmi výraznou dýchavičnost:
Intel GMA HD 2000 ................. 213 :roll: :(
GeForce GT 730 .................... 922

a jak jsem v jiném vstupu už napsal tak s 1 jádrovým procesorem jsem s grafikou (youtube a živá TV v HD kvalitě a celoobrazovkový režim) na hraně a musím hlídat aby byla zapnutá akcelerace té grafiky a měl jsem firemní ovladač a ne ten linuxový svobodný,
před tím jsem měl grafickou kartu Radeon a už nevím teď přesně jak dál a ta měla benchmark právě kolem těch asi 200, internet banking bych na tom v pohodě udělal pořád ale ... prohlížení dnešních(!) webových stránek a navíc se spuštěnými několika prohlížeči najednou a do toho další věci ... tak sice nějak a někdy jo ... ale s brzy sekáním až zatuhnutím ... a to že nereaguje potom klávesnice moc dobře znám.

Závěr: procesor jako takový ano postačí ale třeba přidat grafickou kartu a opakuji to už, když ji budu vybírat třeba na Aukro nebo Bazos nebo novou tak pokaždé se musím podívat na benchmark!
Jo, a také kolik zvláště nějaká stará karta žere a jaký je v bedně zdroj, ono u kancl počítače to žádný zázrak nebude ale běžně by to problém být neměl a pokud to nebude už opravdu nadupaná karta pro hraní her, zase i když tehdy nadupané ale dnes staré karty tak navíc a žel neumí to co ty novější až nové, takže raději novější 8-)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zamrznutí počítače

#19 Příspěvek od Ventero1 »

To opravdu neni treba - to jsou me bezne pocitace 4GB RAM s Intel HD2000 a HD3000 a provozuji na nich povetsinou Xubuntu, ale i Ubuntu Mate a takove problemy nemam. Tedy nezkousim na tom prehravat v prohlizeci 2k ci 4k videa ...
To je opravdu na bezne domaci uziti dostacujici PC - ale jak jsem psal - nevime, co v tech dvou browserech mela vse otevrene ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#20 Příspěvek od takyradejianonymne »

My ale přece víme co tam měla ona spuštěné:
Ramonka píše: 31 led 2020, 14:41 ... Spuštěné jsem měla dva webové prohlížeče - Chrom a Mozillu a dva textové editory; přehrávač vlastně žádný nejel, zvuk šel z videa a na youtube.
a o tom jsem tady přece napsal a odpovídal :P Takže pokud Ramonka bude používat počítač jako kancelářský (na internet banking) bude spokojená. Pokud bude chtít počítač multimediální tak na to je ta interní grafika slabá.
V jednom prohlížeči měla spuštěný internet banking a ve druhém si k tomu pouštěla písničky z youtube no a než jí přišel z banky nějaký ten ověřovací kód na mobil tak měla ještě k tomu rozepsané 2 dopisy a ve 2 textových editorech. To mně na kancelářský počítač moc nepřipadá. Takže pro příště už bude ona vědět, že vše raději postupně: tedy nejdřív práce (internet banking) a teprve potom zábava (youtube) :lol:

Průšvih je, že na totémž železe a kdyby tam měla Windows XP nebo teď ještě to Windows 7 tak takové problémy (s tím na co je asi zvyklá) mít možná nebude. S Windows 10 už by to asi bylo ale podobné jako narazila nyní v Linuxu s Mintem a v něm Mate.
Tady mám odzkoušeno že Xfce, MATE je už na starším počítači se slabou grafikou také někdy moc a raději jít proto do ještě lehčího LXDE, i se všemi mouchami u toho. Tím myslím to, že na 95% toho času co na počítači dělám tak to Xfce a Mate i tak je dobré, ale když se v těch 5% a třeba jednou za 14 dnů tzv. zapomenu tak se to začne zadrhávat nebo se to kousne. To se stalo u Ramonky.

*** A ještě jedna věc. Jak jsem tady odkazoval na ty benchmarky a pro grafiku. Ona to je kapitola sama pro sebe a na dlouho. Předpokládám že zveřejněné výsledky testů jsou většinově prováděny na Windows a s ovladači pro Windows. To znamená, nechci polemizovat, že ta interní grafika a pod Linuxem je na tom ve skutečnosti ještě hůř než jsem tady už uvedl. Pro kancelářský počítač a 2D to (tolik) nevadí ale u 3D ano.

Zamčeno