Zamrznutí počítače

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Ramonka
Příspěvky: 36
Registrován: 17 led 2020, 19:49

Re: Zamrznutí počítače

#31 Příspěvek od Ramonka »

Ventero1 píše: 02 úno 2020, 21:39 Bohuzel - nevim proc - terminal nepodporuje klavesove zkratky, ale lze text oznacit mysi a pravym tlacitkem zvolit kopirovat. Pak ho sem vlozis do kodu, paklize bude mit rozumnou delku, nebo z nej udelas textak a ten sem prilozis jako prilohu. Kdyz bide velikost uolne ukrrutna, tak nekam na uloziste ...
No vida, jde to. Tak příště...

Ramonka
Příspěvky: 36
Registrován: 17 led 2020, 19:49

Re: Zamrznutí počítače

#32 Příspěvek od Ramonka »

juhele2014 píše: 02 úno 2020, 10:08 :arrow: Ventero1
8-)
Vyzkoušeno naostro, funguje. Mačkám Alt + SysRq + reisub, a je to dole ... To se bude celé řadě čtenářů tohoto fora dosti hodit. :lol:

Ještě poddotaz: Je jedno, který Alt? Kdyby to měl být levý, tak bych potřebovala ještě třetí ruku...

Ramonka
Příspěvky: 36
Registrován: 17 led 2020, 19:49

Re: Zamrznutí počítače

#33 Příspěvek od Ramonka »

takyradejianonymne píše: 02 úno 2020, 14:21 My ale přece víme co tam měla ona spuštěné:
Ramonka píše: 31 led 2020, 14:41 ... Spuštěné jsem měla dva webové prohlížeče - Chrom a Mozillu a dva textové editory; přehrávač vlastně žádný nejel, zvuk šel z videa a na youtube.
a o tom jsem tady přece napsal a odpovídal :P Takže pokud Ramonka bude používat počítač jako kancelářský (na internet banking) bude spokojená. Pokud bude chtít počítač multimediální tak na to je ta interní grafika slabá.
V jednom prohlížeči měla spuštěný internet banking a ve druhém si k tomu pouštěla písničky z youtube no a než jí přišel z banky nějaký ten ověřovací kód na mobil tak měla ještě k tomu rozepsané 2 dopisy a ve 2 textových editorech. To mně na kancelářský počítač moc nepřipadá. Takže pro příště už bude ona vědět, že vše raději postupně: tedy nejdřív práce (internet banking) a teprve potom zábava (youtube) :lol:

Průšvih je, že na totémž železe a kdyby tam měla Windows XP nebo teď ještě to Windows 7 tak takové problémy (s tím na co je asi zvyklá) mít možná nebude. S Windows 10 už by to asi bylo ale podobné jako narazila nyní v Linuxu s Mintem a v něm Mate.
Tady mám odzkoušeno že Xfce, MATE je už na starším počítači se slabou grafikou také někdy moc a raději jít proto do ještě lehčího LXDE, i se všemi mouchami u toho. Tím myslím to, že na 95% toho času co na počítači dělám tak to Xfce a Mate i tak je dobré, ale když se v těch 5% a třeba jednou za 14 dnů tzv. zapomenu tak se to začne zadrhávat nebo se to kousne. To se stalo u Ramonky.

*** A ještě jedna věc. Jak jsem tady odkazoval na ty benchmarky a pro grafiku. Ona to je kapitola sama pro sebe a na dlouho. Předpokládám že zveřejněné výsledky testů jsou většinově prováděny na Windows a s ovladači pro Windows. To znamená, nechci polemizovat, že ta interní grafika a pod Linuxem je na tom ve skutečnosti ještě hůř než jsem tady už uvedl. Pro kancelářský počítač a 2D to (tolik) nevadí ale u 3D ano.

Vy jste srandisti, ve Win jsem měla v prohlížeči běžně otevřených 50 záložek, nejspíš i víc, k tomu třeba puštěný PS, hudbu na youtube, nějaký texťák a ještě program na pořádání obrázků. A jelo všechno. No, bylo mně jasný, že s linuxem nastanou krušné časy, ale že až tak...

Nejde o internetové bankovnictví, tím se neživím, ale nějaký editační program on-line používám a to potřebuju nutně. Něco k tomu puštěného (youtube třeba) potřebuju taky nutně, abych u toho neusnula.

Takhle co tu píšete o benchmarku grafických karet mi vůbec nic neřekne. Lepší by byl odkaz na nějakou konkrétní, co asi. Bych se mrkla ... a tím by to nejspíš skončilo. :lol:

Ramonka
Příspěvky: 36
Registrován: 17 led 2020, 19:49

Re: Zamrznutí počítače

#34 Příspěvek od Ramonka »

horstfuchs píše: 02 úno 2020, 22:54
Ramonka píše: 02 úno 2020, 21:49
1. Proč je linux tak náročný na RAM, když nedělám nic moc extra???
Ve Win 7 jsem měla puštěno i více programů a bez problémů. Teda občas jsem musela něco ukončit, ale ne vytažením PC ze zásuvky.

2. A ano, byl tam asi špatný nějaký... drive nebo co, který jsem pak instalovala.
To mě taky štve, že systém po mně pořád chce něco aktualizovat, a když to neudělám, padá. Když to udělám, tak za chvíli budu mít paměť totálně zasekanou...

3. Ne, ještě jsem Sophos neinstalovala. Akorát jsem zapnula Firewall. Obávám se, že pak už si video při práci sotva pustím. A vůbec, váhám, jestli spíš nezvolit to rozšíření SE Linux, jak tu někdo psal, ale ani k tomu jsem se ještě nedokopala.
1. Holka to neni linuxem, to je konkretni distribuci a prohlizecem.
ja mam 2GB ram, 12 oken +2 inkognito (3 gmaili) a v jednom mi jede youtube, nebo mi jede spotify.
jo jenomze nemam linux mint, redhawk delal testy, mint a ubuntu skoncilo hodne zle....
2*
Linux Mint 19.2 xfce (odpočítané za využívanie prostriedkov, testy a wifi)
Ubuntu Mate 18.04.3 (odpočítané za využívanie prostriedkov a testy)
2. jak mas nastavenej swappines?
status v terminalu

Kód: Vybrat vše

cat /proc/sys/vm/swappiness
kdyz mas ssd tak swappiness na 1, kdyz mas 4GB ram a hdd tak 10
zmenu provedes

Kód: Vybrat vše

sudo xed /etc/sysctl.conf 
najdi vm.swappiness = a tu prepis
3. daj na radu, nedelej to. firwall jo, no nezahravej si s selinuxem nebo s av.... aneb hrej si, ale mej zalohu

Swappines - vyhodilo mi to č. 60.

Po zadání dalšího příkazu se mi otevřelo zvláštní okno, kde jsem ale vm.swappiness nenašla:

#
# /etc/sysctl.conf - Configuration file for setting system variables
# See /etc/sysctl.d/ for additional system variables.
# See sysctl.conf (5) for information.
#

#kernel.domainname = example.com

# Uncomment the following to stop low-level messages on console
#kernel.printk = 3 4 1 3

##############################################################3
# Functions previously found in netbase
#

# Uncomment the next two lines to enable Spoof protection (reverse-path filter)
# Turn on Source Address Verification in all interfaces to
# prevent some spoofing attacks
#net.ipv4.conf.default.rp_filter=1
#net.ipv4.conf.all.rp_filter=1

# Uncomment the next line to enable TCP/IP SYN cookies
# See http://lwn.net/Articles/277146/
# Note: This may impact IPv6 TCP sessions too
#net.ipv4.tcp_syncookies=1

# Uncomment the next line to enable packet forwarding for IPv4
#net.ipv4.ip_forward=1

# Uncomment the next line to enable packet forwarding for IPv6
# Enabling this option disables Stateless Address Autoconfiguration
# based on Router Advertisements for this host
#net.ipv6.conf.all.forwarding=1


###################################################################
# Additional settings - these settings can improve the network
# security of the host and prevent against some network attacks
# including spoofing attacks and man in the middle attacks through
# redirection. Some network environments, however, require that these
# settings are disabled so review and enable them as needed.
#
# Do not accept ICMP redirects (prevent MITM attacks)
#net.ipv4.conf.all.accept_redirects = 0
#net.ipv6.conf.all.accept_redirects = 0
# _or_
# Accept ICMP redirects only for gateways listed in our default
# gateway list (enabled by default)
# net.ipv4.conf.all.secure_redirects = 1
#
# Do not send ICMP redirects (we are not a router)
#net.ipv4.conf.all.send_redirects = 0
#
# Do not accept IP source route packets (we are not a router)
#net.ipv4.conf.all.accept_source_route = 0
#net.ipv6.conf.all.accept_source_route = 0
#
# Log Martian Packets
#net.ipv4.conf.all.log_martians = 1
#

###################################################################
# Magic system request Key
# 0=disable, 1=enable all
# Debian kernels have this set to 0 (disable the key)
# See https://www.kernel.org/doc/Documentation/sysrq.txt
# for what other values do
#kernel.sysrq=1

###################################################################
# Protected links
#
# Protects against creating or following links under certain conditions
# Debian kernels have both set to 1 (restricted)
# See https://www.kernel.org/doc/Documentation/sysctl/fs.txt
#fs.protected_hardlinks=0
#fs.protected_symlinks=0

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#35 Příspěvek od takyradejianonymne »

Už je toho tady popsaných 5 stránek a tak … prosím zabrzděte! Přece kdyby každý příchozí do Linuxu jako Ramonka měl problémy a výhrady a nářky a stesky jako Ramonka, tak nejen tady toto fórum by narostlo limitně nekonečno a skončilo by to třeskem ve formě imploze, tj. že od Linuxu by nakonec utekl každý a jedno jaká distribuce.

Její počítač nikdo nemáme před sebou. Ať Ramonka proto udělá přece tu jednoduchou zkoušku, že? Tedy v podstatě jakoby zopakuje to, co ona napsala na začátku:
:arrow: Ať si v Chrome/Chromium spustí nějaké novější video na youtube, tedy to které už nabízí rozlišení 720p HD nebo 1080p HD … a přepne se do začátku alespoň na to 720p HD, video třeba namátkou toto a ať nehledá:
https://www.youtube.com/watch?v=5y3FjhKboHU
… a trhá se to netrhá? A co zvuk?
:arrow: To není vše. Ať uchopí myší okno se spuštěným Chrome a tam tím spuštěným tj. hrajícím video a smýká jím po obrazovce, co obraz? A co zvuk?
:arrow: To ještě pořád není vše! Ať spuštěné video na youtube a v tom HD rozlišení přepne do celoobrazovkového režimu. Co obraz? A co zvuk?

:arrow: Stále ještě není konec. Ať výše uvedené postupy zopakuje v Chrome s aktivovaným rozšířením h264ify, no je pozorovatelný rozdíl? Lepčíííí, horší?
:arrow: A aby toho nebylo málo, tak ať potom přistoupí k tomu že celé si to zopákne tím že navíc ke spuštěnému video si pustí tu další práci, třeba další stránky a ať startuje LibreOffice apod., trhá se to? A co zvuk?

Tyto zkoušky ať provede nejlépe s nějakou navíc utilitkou (třeba ji má v panýlku?) která sleduje využití procesoru (CPU) a obsazení paměti.
A teď pozor ke srovnání a u mne a který má jen 1 jádrový procesor AMD Sempron 140, mám 4 GB paměti a prostředí mám na rozdíl od MATE uváděno to náročnější KDE5 … tak spuštěné výše uvedené video a v 720p HD mně jede hladce, k tomu mám otevřené další karty a mj. co tady právě píšu a k tomu to kopíruji z původního textu z otevřeného LibreOffice a mám spuštěné sledování využití CPU a obsazení paměti,
tak potom využití CPU se mně ustálí z na začátku krátkých 90 až 100% na asi 50% a méně (až 30%), tedy grafická karta akceleruje a ulehčuje tomu pouze 1 jádrovému procesoru, no a využití paměti mám asi "pouze" 1,1 GB z celkem 4 GB a jak je tedy zřejmé, tak nějaký swap vůbec nepotřebuju!

no ale mám a dle papírového srovnání a i také já mám starší počítač ... tak více než 4 x výkonnější grafiku než má Ramonka!
Tím za sebe mám také na mysli, dle dosavadních informací a které jsem si tu přečetl a je to žel na dálku, tak bez znalosti výsledků zkoušky a kterou jsem nahoře uvedl tak za sebe nemohu pokračovat v hledání příčin dál, bylo by to jen tápání a píšu na rovinu že asi i ztráta času.
:arrow: Ramonka by možná měla zvážit i tu eventualitu, že pokud tam dosud měla Windows 7 tak že přejde na Windows 10 a nedávno jsem někde zahlédl že stále je cesta jak se k tomu dostat zdarma. O to ji totiž také asi jde a to dost.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Zamrznutí počítače

#36 Příspěvek od juhele2014 »

Když už je tady, tak nepřecházet. To se srovná během chvíle. ;)

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#37 Příspěvek od takyradejianonymne »

Až teď jsem si od Ramonky podrobněji přečetl i to, že jsem prý srandista :oops: :evil:
Jako srandista, když mne Ramonka tady (jen příkladem a jsou další její perly) vážně přesvědčuje o tom že když na staré vykopávce přece loni měnila disk a přidala teď někdy nový další a tak že má proto počítač nový, tak musím žel prohlásit že mně to od ní zní jako dost už chucpe, tedy přes čáru nehorázné :shock:

Ramonka vyžaduje odpovědí jen ty které se jí líbí a na to, co se jí nelíbí, tak vrší dál hromady omezujících podmínek a především jejích nesmyslů a tak si nejlépe asi poradí sama? Nebo ať ten počítač (jako východisko její situace) rychle ona čapne a zanese ho ke známému, kamarádovi atp. a ten ať jí a nejlépe zdarma, že, ze starého kancelářského počítače udělá nový multimediální, ať s Windows 10 nebo s Linuxem a tady s vhodnou distribucí a prostředím.

Nebo ať jede dál pod Windows 7, ono se asi zase v nejbližší době nic hrozného nebude dít, nějakého externího antivira tam jistě má, no a mezi tím získá ona čas že něco si našetří a buď si koupí něco nového a opravdu více současného z krámu nebo ať si to nechá (možná ještě lépe?) od známého, kamaráda atp. poskládat z komponent: něco se třeba využije (bedna, zdroj, ty disky?) z toho starého co má už teď doma. V tomto smyslu už tady radu také dostala.

:arrow: Nemyslím to zle a zase tolik moc vůči Ramonce osobně, ale je to už kolikáté tady téma kdy buď je to stará vykopávka nebo něco nového ale pořízeného nešťastně tj. že k tomu někde chybí pro Linux pořádné ovladače. Web je přitom plný varování, jen se to a žel před nákupem neověřilo. Následuje obvykle neplodná diskuze a která končí uražením se tazatele a pohádáním.
Také z toho nadšený nejsem, nelíbí se mně to. Vysvětlovat Ramonce dál a dál proč jí něco běžně šlo pod Windows 7 nebo XP a teď mohou být potíže s Windows 10 nebo v současném Linuxu ... je proto už zbytečné. Jen dovětek, že právě proto vykopávky končí ve sběrném dvoře nebo je firma prodá budoucímu nešťastníkovi zaměstnanci nebo ... ten někdo už poučený tomu ten život ještě prodlouží ... ale nebude to zdarma a ztratí se na tom hodně času, takže je to práce nevděčná :evil:

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Zamrznutí počítače

#38 Příspěvek od juhele2014 »

mohla mať 2-3 roky pokoj. Pánové, vy jste se úplně pomátli. A co viry, ha ! Těch je plnej internet. A ještě k tomu ta corona, to je další level. Nic. Už je tady. Tak tady budem tlachat o nesmrtelnosti chrousta, a tim to vadne. Přece se nechcete nudit na nějaký trapný diskuzi na živě nebo na ihnusu? Zde je živo, tady dostane každej jedinec ty správný rady do života. Zdarma, to bych rád zdůraznil ... A co si z nich odnese, to je jeho věc. Aspoň každej pochopí, že linux neni žádná sranda, ale je to pořádná šichta, a dá to zabrat ... ;)

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Zamrznutí počítače

#39 Příspěvek od takyradejianonymne »

Po ránu (druhý den) vidím, že Ramonka sem výsledek jednoduché empirické zkoušky tj. jak u ní s youtube video - nenapsala! :shock: :roll:
Tak mne zatím zvědavě napadlo (srovnání se mnou a mám také starší počítač) jak je to ve srovnání benchmarků (pro Ramonku to je hodnocení výkonu komponenty nebo celého počítače) navíc co se týče procesorů. Chachá, výsledek je (tj. já 1 jádro AMD a ona 2 jádro Intel) překvapivě tento:
compare.JPG
To cha, chááá píšu záměrně proto, že já mám ještě větší dá se napsat starobu tedy mám 3 krát méně proto výkonný (dle testu) a starší procesor, ale mám (viz můj dřívější vstup) asi 4,5 krát výkonnější grafiku a to přes palec! Než má ona!

Přitom (opakuji tady) dá se předpokládat že testy benchmarků byly prováděny pod Windows a tedy s ovladači u komponent pro Windows(!) a přitom já u sebe vím, že když (jsem já vím na hraně a u rozlišení v youtube 1080p už to je u mne problém) použiji pro moji grafiku nVidia svobodný linuxový(!) ovladač ... tak to je místy těžko použitelné vlastně nepoužitelné! - tj. trhání obrazu a kolaps zvuku a pokud opravdu mám více stránek otevřených nebo mám spuštěné další aplikace - tak směr i až to zatuhnutí.

Já jsem si navíc empiricky už ověřil, podloženo i některými názory z diskuzí na téma jak zvýšit výkon staršího počítače, tak nemá moc smyslu honit se do staré patice na staré základní desce s jiným výkonnějším ale už také starým procesorem nebo dávat tam (přetaktovávat na vyšší rychlost) a zbytečně rozšiřovat hlavní paměť ... ale je třeba se zaměřit na grafiku!
Případ záměny původního HDD novým řádově rychlejším SSD je jiný případ, to úzké místo směrem ke grafice to tolik přímo neřeší. Jo, když budu mít na SSD swap (já ho tak mám) tak tomu v zátěži při zahlcení paměti asi dost pomůžu a beru to.

Takže za mne a pokud není někde počítač už načatý (má Ramonka na přívodní šňůře ochranu proti přepětí?) je zde dost velký potenciál z kancl počítače ten trochu multimediální udělat :P Otázkou jsou ty náklady na grafickou kartu a riziko kompatibility.
*** Poznámka a ten počítač nemáme před sebou: popisované zatuhnutí může mít na svědomí třeba i nedostatečné chlazení a při zvýšení výkonu což Ramonka působila, tj. někde se může zastavovat větráček a třeba na procesoru, že, počítač může být někde a postupně načatý, to pokud nemá ochranu proti přepětí a mám s tím žel dost nemilých zkušeností a projevy jsou velmi potom záludné, a načatý může být někde třeba nějaký řadič a bude to postupovat (i zatuhávat) dál a častěji a jestli Windows nebo Linux tak s tím vůbec potom přímo nesouvisí.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Zamrznutí počítače

#40 Příspěvek od alojz »

...glmark2...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Zamčeno