Aký Mint na starý notebook?

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
BlueDwarF
Příspěvky: 20
Registrován: 27 bře 2020, 17:16

Re: Aký Mint na starý notebook?

#11 Příspěvek od BlueDwarF »

alojz píše: 28 bře 2020, 10:07 ...moj nazor k starym notbukom som uz pisal,vyhodit...janko na stary šrot nainstaluje linuks,a nebude spokojny...ale nepredbiehajme udalosti,ešte nepozname jeho ciele s linuksom,očakavania...atakdalej...... :o :o :o
Mne je ľúto vyhodiť starý notebook :) viem akceptovať limity zariadenia a Linux ma láka. Mne by stačilo aj keby som z toho vedel už len púšťať filmy cez kábel na telku. Tiež by ma zaujímalo to čo som tu čítal o požiadavkách/nárokoch niektorých internetových stránkach ale ak by to zvládlo aspoň dačo, bolo by to lepšie ako vyhodiť.
Napríklad na druhom PC mám nainštalovaný nejaký Mint (už netuším akú verziu). Chcel som aby to bol počítač pre moju mamu čo si ide občas prečítať niečo na internete (teda by to malo zvládať stránky, pdf otvoriť, a ešte hrá hru guličky :) ). Nefunguje :). Padá na modrú obrazovku ale s Windows sa už strašne zadýchaval a tiež padal. Ak zistím prečo padá a odstránim to, tak tam bude Linux. Jediné čo ma na tom Linuxe sklamalo a čo by som potreboval zmeniť/odstrániť je, aby nevyžadoval heslo. Pre moju mamu zadávať heslo po každom zaspatí PC robí problém. Ale toto budem riešiť až keď PC nebude padať na modrú obrazovku.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2790
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aký Mint na starý notebook?

#12 Příspěvek od Ventero1 »

S tím heslem by to neměl být problém - to bývá nastavitelné.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

BlueDwarF
Příspěvky: 20
Registrován: 27 bře 2020, 17:16

Re: Aký Mint na starý notebook?

#13 Příspěvek od BlueDwarF »

zeleno píše: 01 dub 2020, 18:20 No, možno padá práve pre to uspávanie, ja to mám na pc tak, že sa neuspáva, len po 4 -roch hodinách nečinnosti sa vypne obrazovka.
Keď zapnem pc, tak vypnem až večer. :D
Ja som skôr nevypínal pc nikdy, len zaspával. :) A raz za týždeň alebo mesiac som ho reštartoval lebo už nevládal. Ale potom začal padať a myslel som, že má zlú pamäť ale výmena pamäte mu nepomohla, tak budem musieť niečo viac popátrať, čo by mu vedelo pomôcť alebo ho budem musieť vyradiť.

BlueDwarF
Příspěvky: 20
Registrován: 27 bře 2020, 17:16

Re: Aký Mint na starý notebook?

#14 Příspěvek od BlueDwarF »

Ventero1 píše: 01 dub 2020, 18:38 S tím heslem by to neměl být problém - to bývá nastavitelné.
Viem že keď som ho inštaloval, tak si pýtal heslo pre admina a bola tam voľba či má byť účet chránený heslo (alebo niečo také) a dal som nie. A potom si vypýtal druhé heslo a od vtedy pri zaspaní alebo zapnutí vždy pýtal heslo. Viem že Mandriva mi tak chodila ale tento Mint som nevedel tak spustiť. Ale verím, že ak by nepadal PC, tak by som tu od niekoho dostal dobrú radu ako sa toho zbaviť. Len teraz to riešiť je zbytočné.

BlueDwarF
Příspěvky: 20
Registrován: 27 bře 2020, 17:16

Re: Aký Mint na starý notebook?

#15 Příspěvek od BlueDwarF »

Ale skúsme o tých nárokoch internetu. Vôbec netuším čo za nároky môže mať internet na hardware. Ja som si myslel, že väčšina úloh sa koná na serveri a až pri FB som si všimol, že nejako moc maká PC. A teda som predpokladal, že určité úlohy ponecháva na PC. Ten môj počítač je tiež staršieho dáta ale ak si dobre pamätám tak by sa mala dať RAM rozšíriť na 4 alebo 8 GB. Aká tam je grafická teraz netuším a ani či ešte na ten slot sa nejaké iné dajú kúpiť ale určite by rozšírenie RAM a po prípade nová grafika vyšli lacnejšie ako nový PC. Len neviem či grafika a RAM sú všetky nároky internetu alebo si internet vyžaduje aj výkonnejší procesor. Viete poradiť?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2790
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aký Mint na starý notebook?

#16 Příspěvek od Ventero1 »

Internet si dnes vyžaduje enormně výkonnější všechno - zvláště některé náročné a "vyvedené" stránky. Každopádně do noťasu tu grafiku lepší nedostaneš a je to tedy bezpředmětné. O zbytku jsem se zmínil. Každopádně některé stránky budou neúnosně pomalé a upgrade CPU by pomohl. Upgrade RAM alespoň na 2GB je téměř nutnost
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Aký Mint na starý notebook?

#17 Příspěvek od alojz »

...alebooo janko si da poskladat pécé,lacnejsie vyjde...a bude s linuksom nadmieru spokojny,medzitym doriesi mensie nedorozumenia s linuksom...poznamanam,že pri linukse je odporucané nevypinat,to spomalenie by som hladal inde...asitolko na dnes...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Aký Mint na starý notebook?

#18 Příspěvek od RadekD »

Pokud jde o heslo po uspání, je to první, co vypínám. Určitě to najdeš někde u Spořič obrazovky -> Uzamknout počítač, pokud je uspán a Uzamknout počítač po spuštění spořiče obrazovky. Jak se to jmenuje u jednotlivých dister nevím, toto je pro Cinnamon, ale ta možnost je všude. Možná i ve správě napájení....
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

BlueDwarF
Příspěvky: 20
Registrován: 27 bře 2020, 17:16

Re: Aký Mint na starý notebook?

#19 Příspěvek od BlueDwarF »

Janko zistil, že notebook asi nerozbehá. :)
Problém je, že teraz aj nejako zle reaguje aj na spustenie. Zrejme by momentálne vyžadoval viac ako len tú RAM. Je naozaj starý a ak nemá plniť aspoň základné veci je zbytočné doň vrážať. Mám druhý starší notebook (oproti tomuto je ale ešte mladík) ktorý mám u rodičov a zatiaľ ho používa mama na internet. Zvyšok stolu zaberá PC ktoré mi z nejakých príčin padá a budem musieť rozchodiť to. A potom zložím sám sebe nejakú malú krabičku. Kedysi som Linux nemohol mať ako jediný OP kvôli programom ako AutoCAD a podobne. Ale v terajšej dobe používam PC viac menej už len na internet, filmy a občas nejaké dokumenty vo formátoch Word, excel, pdf. Myslím, že toto všetko by mal Linux bez väčších problémov zvládať.
Teda neviem či mám zrušiť toto vlákno ale notebook je už mimo.
Ale stále by mi pomohlo rozbehať ten domáci PC ktorý padá len by ma zaujímalo či to má väčšiu šancu bezproblémového internetu. Ide o zostavu kde by mala byť takáto základná doska ASUS P5K Deluxe https://www.czc.cz/asus-p5k-deluxe-wifi ... 64/produkt. Tam by sa malo dať 8 GB RAM a možno aj iná grafická karta vrátane procesoru. A ak by to padalo kvôli grafickej karte, aké GK nemajú problém s Linuxom? (aj keď nerád čítam medzi riadkami, to je vlastnosť žien, ale mám pocit ako keby s Nvidia bol problém s ovládačmi)
Má význam sa stým PC zaoberať? Je to ešte vhodné na záchranu?

BlueDwarF
Příspěvky: 20
Registrován: 27 bře 2020, 17:16

Re: Aký Mint na starý notebook?

#20 Příspěvek od BlueDwarF »

A inak, ďakujem zatiaľ všetkým za rady. Som rád, že aspoň tu fungujú diskusie formou rozumných rád a nie hlúpych poznámok ako poväčšine na FB.

Zamčeno