Aký Mint na starý notebook?

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aký Mint na starý notebook?

#21 Příspěvek od labeent »

BlueDwarF píše: 02 dub 2020, 15:39 Janko zistil, že notebook asi nerozbehá. :)
Problém je, že teraz aj nejako zle reaguje aj na spustenie. Zrejme by momentálne vyžadoval viac ako len tú RAM. Je naozaj starý a ak nemá plniť aspoň základné veci je zbytočné doň vrážať. Mám druhý starší notebook (oproti tomuto je ale ešte mladík) ktorý mám u rodičov a zatiaľ ho používa mama na internet. Zvyšok stolu zaberá PC ktoré mi z nejakých príčin padá a budem musieť rozchodiť to. A potom zložím sám sebe nejakú malú krabičku. Kedysi som Linux nemohol mať ako jediný OP kvôli programom ako AutoCAD a podobne. Ale v terajšej dobe používam PC viac menej už len na internet, filmy a občas nejaké dokumenty vo formátoch Word, excel, pdf. Myslím, že toto všetko by mal Linux bez väčších problémov zvládať.
Teda neviem či mám zrušiť toto vlákno ale notebook je už mimo.
Ale stále by mi pomohlo rozbehať ten domáci PC ktorý padá len by ma zaujímalo či to má väčšiu šancu bezproblémového internetu. Ide o zostavu kde by mala byť takáto základná doska ASUS P5K Deluxe https://www.czc.cz/asus-p5k-deluxe-wifi ... 64/produkt. Tam by sa malo dať 8 GB RAM a možno aj iná grafická karta vrátane procesoru. A ak by to padalo kvôli grafickej karte, aké GK nemajú problém s Linuxom? (aj keď nerád čítam medzi riadkami, to je vlastnosť žien, ale mám pocit ako keby s Nvidia bol problém s ovládačmi)
Má význam sa stým PC zaoberať? Je to ešte vhodné na záchranu?
Ahoj,
je to hlavně o penězích. Starší Intel není problém. Navýšit paměť klidně také. Vrazit do pc jinou grafiku - to už je nutno otestovat. Dnešní moderní grafiky mají jinou verzi PCI-E a není jisté, že to ve starším slotu pojede nebo pojede dobře.

Jako první kontrola BIOSu a případný flash na nejnovější verzi.
Poté:
Zkusil bych si buď vyvolat Grub (pokud nemáš dualboot tak mačkáním Shift po restartu pc) a tam bych vybral test paměti. To bych udělal jako první po flashi BIOSu. Asi na to budeš muset koukat, protože pokud Ti to padá, tak abys viděl, jestli to před pádem vyhodilo nějaké chyby RAM. Pak bych určitě zkouknul, jak je na tom pc s chlazením. Nejprve procesor, ten už si za ty léta zaslouží přepastovat, pak možná i grafika. U té grafiky už to není tak jednoduché, pozor aby sis ji nezničil.
A teprve pak bych řešil další.

Pokud nemáš ani slušný procesor, ani paměť a aspoň trochu GK, tak se vykašli na upgrady a postav si něco nového, nebo kup ze shopů nějaký solidní repas. Doporučuji Dell, bývá Linux very friendly. Upgrade všech těchle věcí už by něco stál a furt upgraduješ starý komp. To už je právě lepší třeba použitý o dvě generace novější I5 - I7.
Pokud stavba, tak dnes se hodně cena/výkon vyplatí AMD (já, jako Intelák se to nestydím přiznat). Konkrétně na dlouhá léta by mohl stačit AMD Ryzen 9 3900X. Ale za výkon něco zaplatíš.
Nebo si přečti tenhle příspěvek, to by Tě mohlo také nasměrovat ...

Kód: Vybrat vše

https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=18&t=6871&p=34876&hilit=RYZEN+9#p34876
Jo a měl jsem ATI AMD dlouho a zklamalo mě právě AMD a konec ovladačů (jinak by mi ty GK stále vyhovovaly - měl jsem Crossfire). Nvidia naopak dlouho podporuje své karty. Takže vše OK.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aký Mint na starý notebook?

#22 Příspěvek od Ventero1 »

Dell OptiPlex 390 i3-2120, Intel HD2000, 4GB RAM, 250GB HDD - repase - kontrola HW - perfektní stav, aktivován W10. S LM a Ubuntu funguje výborně. Můžu mít hned za 1700,- - koupil jsem si podobný stroj a jsem hodně spokojený.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Aký Mint na starý notebook?

#23 Příspěvek od alojz »

...este je tu podstatna otazka-kolko janko chce investovat,aby mohol naplno vychutnavat prednosti a eleganciu linuksu... :shock: :shock: :shock:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

BlueDwarF
Příspěvky: 20
Registrován: 27 bře 2020, 17:16

Re: Aký Mint na starý notebook?

#24 Příspěvek od BlueDwarF »

Vopred by som chcel všetkým poďakovať za pomoc.
Určite budem musieť zmeniť BIOS nakoľko tento som nikdy nemenil. Ešte som to nikdy nerobil ale určite to bude v manuály a hádam to dačo spraví. Taktiež som niekde čítal že občas pomôže vybrať batériu zo základnej dosky ale toho sa tak trochu bojím (mám pocit že bez batérie zmizne celí BIOS a že v rámci úspor nie je na pamäti ROM ale na RAM). Máte niekto skúsenosti s vyberaním batérie a či by to mohlo niečo spraviť?
Tiež som pozeral, že aj keď sa nové GPU dávajú stále do slotu PCIe x 16, tak už teraz je nejaká 4.0 alebo 3.0 generácia. Určite by som hľadal čo najstaršiu grafiku len teraz neviem či generácia 1.0 je tá pôvodná alebo už aj to je vyššia generácia ako boli pôvodné PCIe x 16 sloty. Máte o tom niekto prehľad?
Tiež ďakujem za radu stým Grub a kontrolu pamäti. Určite ju spravím ale myslím že môj posledný pokus opravy toho PC bol v kúpe dvoch nových RAM. Viem že aj nové môžu byť poškodené ale skôr predpokladám, že tam bude niečo s grafikou. Už je jednoducho stará a dochádzajú možnosti čo sa tam dá meniť. :) Zdroj som tiež menil a potom mi vlastne ostáva už len HDD alebo grafika. To chladenie a kontrola pasty ma ani nenapadla a veru na to sa tiež pozriem. Je pravda, že už je to starý stroj a možno kúpa dobrého repasu by bola jednoduchšia (možno to aj tak skončí) ale zatiaľ je mi ľúto všetko to vyhodiť. Pobojujem a uvidíme.
A teraz k tomu druhému bodu koľko chce janko investovať. :)
Janko je jak malí chlapec, najradšej by zložil PC s čo najlepšími komponentami tak aby do toho roky nemusel siahať ale po pravde by zložil niečo čo nikdy nevyužije. :) Vec sa má tak, že ak by som doma rozbehal PC, tak by mama mala na čom chodiť na internet alebo hrať guličky. :) Ja by som mohol zobrať ten notebook ktorý používa teraz a mať ho aspoň zatiaľ ako nejaký pracovný. A ak by som mal niečo skladať, tak by to mala byť PC zostava do bytu ktorý je tak malý, že nemám ani pracovný stôl. Teda by to mala byť viac menej zostava k telke. A tu my vzniká veľa nových otázok. Nakoľko už som dlho PC neskladal, potešili by dobré rady.
Chcel by som poskladať malý PC ktorý by fungoval s telkou alebo monitorom. Tu je hneď prvá otázka, neviem čo je lepšie. Viem, že maximálne čo sa mi do obývačky zmestí je buď 55´´ monitor alebo telka. Teda buď by občas telka fungovala ako monitor alebo by monitor občas fungoval ako telka. Cenovo sú podobné ale parametre sú pre mňa neporovnateľné. Telka mi teraz funguje cez HDMI vstup zo setoboxu od UPC. Monitory majú tiež vstupy HDMI. A moderné telky majú kopu funkcií ktoré by som nepotreboval lebo sú všetky smart. Čo by ste poradili, odporučili. Zamerať sa na telku alebo nejaký monitor?
Chcel by som aby zostava bola čo najmenšia a teda by som prijal niečo Micro ATX alebo Mini ITX formát základnej dosky a čo najmenšiu elegantnú skrinku. Len potom vzniká problém s uchladením výkonného procesora. Tiež majú tieto malé dosky menej rozširujúcich slotov ale po pravde som ich ja nikdy nevyužil. Moja stará zostava má SATA rozhranie a nemám na tom nič zapojené a ani hard disk som nikdy nemal veľký. Teda ide skôr o dobrú dosku s jednou dobrou grafickou kartou a diskom ktorý by bohate stačil do 1TB. Len ako som si mohol všimnúť, teraz už existujú disky na M.2 slot ktoré sú veľmi rýchle. Dokáže ísť na tom operačný systém? Stačilo by mi mať operačný systém na M.2 slote s kapacitu 16 alebo 32 GB a plus jeden nejaký SATA slote, nejaký SSD do 1T? Máte stým nejaké skúsenosti? Ak by som mal malú kapacitu tak by som spravil nejaké NAS úložisko. Taktiež mávajú formáty Mini ITX len dva sloty na RAM, budem to niekedy banovať ak by som išiel do takého formátu? A aký procesor by bol na to vhodný? Malé skrinky majú totiž málo miesta na chladiče a taký procesor AMD Ryzen 9 3900X má TDP 105W. Teda nie len cena a výkon toho procesoru hrajú úlohu ale aj to či by som to vedel uchladiť. A nakoniec to vlastne všetko zosúladiť aby procesor nebol na slabej základnej doske a teda nevyužitý a naopak slabý procesor na zbytočne drahej ZD a tiež nie zbytočne drahú GPU ktorá by sa nedala využiť lebo by ju nedokázal využiť procesor so ZD.
Viete mi niekto poradiť? A samozrejme by to všetko malo bežať na Linuxe a teda malo by to biť kompatibilné s Linuxom a jeho ovládačmi. :)
Vopred všetkým ďakujem za názor.

BlueDwarF
Příspěvky: 20
Registrován: 27 bře 2020, 17:16

Re: Aký Mint na starý notebook?

#25 Příspěvek od BlueDwarF »

zeleno píše: 06 dub 2020, 15:34 Na tvojom mieste by som to riešil kúpou niečoho takéhoto https://pc.bazos.sk/inzerat/109876258/asus-a55v.php
Linux na tom pôjde minimálne 4 roky a dal by som dualboot s Win7.
Ak je ten mamin lepší, tak výmena. Za tie peniaze nezložíš nič lepšie.
Ten mamin notebook (teda ten čo používa teraz) asi nebude lepší, je to tiež kúpený jazdený Dell alebo HP ale zatial funguje bez problémov. Tiež mi kamarát naznačoval, že by vedel nejaký z práce 2 ročný vybaviť, tak keby bola možnosť, tak zoberiem ten. Ale ak nebude, tak možno len spracem to staré PC zo stolu a nechám tam mame ten notebook. Len monitor a zdroj sa stávajú odpadom aj keď sú funkčné a to je škoda a preto ešte skúsim prezrieť ten PC.
Len stále zvažujem nejakú tú zostavu do bytu k telke/monitoru.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Aký Mint na starý notebook?

#26 Příspěvek od alojz »

...pan zeleno...zaujimal by mna,ze tu w7-ku z akeho dovodu si navrhol v duale???...janka to tiez zaujima,predsa tu riesime jeho vytuzeny linuks...vopred dakujeme za odpoved...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Aký Mint na starý notebook?

#27 Příspěvek od vxmery »

aby mal dotyčný odkiaľ písať o rady, keď mu linux po pár upgradoch nenabehne
To je každého osobné rozhodnutie, či si dá dualboot alebo nie. Ako vieš, W7 už nie sú podporované, takže budú otravovať modrou obrazovkou. Takisto je možné dualboot povedzme LMx + LMy, keď jeden vytuhne, mám záložný. Mne za tie roky po aktualizáciách LM nevytuhol. Distro upgrade ale robím vždy ako čistú inštaláciu - a mám pokoj :D
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Aký Mint na starý notebook?

#28 Příspěvek od Livan »

vxmery píše: 07 dub 2020, 13:57 Takisto je možné dualboot povedzme LMx + LMy, keď jeden vytuhne, mám záložný. Mne za tie roky po aktualizáciách LM nevytuhol. Distro upgrade ale robím vždy ako čistú inštaláciu - a mám pokoj :D
Ako ďalšiu logickú možnosť mám neustále v pohotovosti livko s Linuxom, ktoré spustím v prípade problémov a viem z neho problém riešiť. Nemusím kvôli tomu mať dualboot. Obľubujem livko s Manjarom, tam sa dá pri štarte vybrať aj slovenská klávesnica, aby som nemusel písať, ako pomätenec bez diakritiky.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Aký Mint na starý notebook?

#29 Příspěvek od alojz »

...na začiatkoch tiez som mal dual...prísne...no aleee linuks sa nekazil,ani nepadaval,win som ani nepoužival,a teraz na kazdom kompe mam len linuks,a som spokojny...pritom este dodam,ze ako vela cestujem velmi nemam cas,ani prostriedky na reinstall...potrebujem stabilny OS......

ps.že som mal v notbuku démon,to neni chyba OS... :evil: :evil: :evil:
Naposledy upravil(a) alojz dne 07 dub 2020, 16:33, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Aký Mint na starý notebook?

#30 Příspěvek od vxmery »

Ako ďalšiu logickú možnosť mám neustále v pohotovosti livko s Linuxom
Jasná správa, Livko nesmie chýbať. Tiež ma prár krát vytiahlo z prúseru, keď som zašiel v experimentovaní za hranice bfu. Vďaka za doplnenie ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Zamčeno