Aký Mint na starý notebook?

Dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint obecně
Zpráva
Autor
zeleno

Re: Aký Mint na starý notebook?

#31 Příspěvek od zeleno » 07 dub 2020, 10:58

pán alojz, navrhoval som to preto, aby mal dotyčný odkiaľ písať o rady, keď mu linux po pár upgradoch nenabehne.... :P
Win7 mám na disku 6 rokov bez akéhokoľvek problému, za ten čas mi rôzne linuxy vykapali x-krát. ;) ....asi toľko na vysvetlenie....

vxmery
Poradce Mintu

#32 Příspěvek od vxmery » 07 dub 2020, 13:57

aby mal dotyčný odkiaľ písať o rady, keď mu linux po pár upgradoch nenabehne
To je každého osobné rozhodnutie, či si dá dualboot alebo nie. Ako vieš, W7 už nie sú podporované, takže budú otravovať modrou obrazovkou. Takisto je možné dualboot povedzme LMx + LMy, keď jeden vytuhne, mám záložný. Mne za tie roky po aktualizáciách LM nevytuhol. Distro upgrade ale robím vždy ako čistú inštaláciu - a mám pokoj :D
Linux Mint 19.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Livan

#33 Příspěvek od Livan » 07 dub 2020, 15:00

vxmery píše:
07 dub 2020, 13:57
Takisto je možné dualboot povedzme LMx + LMy, keď jeden vytuhne, mám záložný. Mne za tie roky po aktualizáciách LM nevytuhol. Distro upgrade ale robím vždy ako čistú inštaláciu - a mám pokoj :D
Ako ďalšiu logickú možnosť mám neustále v pohotovosti livko s Linuxom, ktoré spustím v prípade problémov a viem z neho problém riešiť. Nemusím kvôli tomu mať dualboot. Obľubujem livko s Manjarom, tam sa dá pri štarte vybrať aj slovenská klávesnica, aby som nemusel písať, ako pomätenec bez diakritiky.

alojz
Poradce Mintu

#34 Příspěvek od alojz » 07 dub 2020, 15:25

...na začiatkoch tiez som mal dual...prísne...no aleee linuks sa nekazil,ani nepadaval,win som ani nepoužival,a teraz na kazdom kompe mam len linuks,a som spokojny...pritom este dodam,ze ako vela cestujem velmi nemam cas,ani prostriedky na reinstall...potrebujem stabilny OS......

ps.že som mal v notbuku démon,to neni chyba OS... :evil: :evil: :evil:
Naposledy upravil(a) alojz dne 07 dub 2020, 16:33, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 5 2400G Raven Ridge
AMD A9-9425 Stoney Ridge :roll:

vxmery
Poradce Mintu

#35 Příspěvek od vxmery » 07 dub 2020, 15:33

Ako ďalšiu logickú možnosť mám neustále v pohotovosti livko s Linuxom
Jasná správa, Livko nesmie chýbať. Tiež ma prár krát vytiahlo z prúseru, keď som zašiel v experimentovaní za hranice bfu. Vďaka za doplnenie ;)
Linux Mint 19.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Ventero1
Velkovezír Mintu

#36 Příspěvek od Ventero1 » 07 dub 2020, 18:14

No a hlavně zálohy - timeshift nebo něco takového je opravdu surné, pokud někdo má důležitou práci a hodně aplikací a nastavení.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

stani
Poradce Mintu

#37 Příspěvek od stani » 09 dub 2020, 09:04

vxmery píše:
07 dub 2020, 13:57
Ako vieš, W7 už nie sú podporované, takže budú otravovať modrou obrazovkou.
Jo jo... a až bude komunismus, budou nalévat všem rum zdarma....

BlueDwarF: doporučuji Lubuntu (píšu o něm zde), nyní v dubnu má vyjít nová LTS verze.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci.

BlueDwarF

#38 Příspěvek od BlueDwarF » 09 dub 2020, 16:23

Chlapci, trošku ste ma vyľakali. :) Teda stými pádmi OS. :)
Som vtom amatér ale pokladám Linux za stabilný OS, aj keď máva problémy s ovládačmi na najnovšie komponenty (čo je zapríčinené jeho nekomerčnosťou a teda potrebným časom kým niekto z rodiny Linux napíše potrebný ovládač). Ale ak už niečo funguje, tak by to malo byť stabilné (teda sa tomu vychytajú muchy) nakoľko sa komponenty zas až tak často v PC nemenia.
Musím si ešte o OS veľa doštudovať a o Linux ani nehovorím ale zaujímali by ma nejaké dobré knihy alebo odporúčania na stránky kde sa dá o tom dozvedieť čo najviac.
Tiež by som chcel poradiť v súvislosti s tým, že občas aj ten Linux zlyhá, ako riešite zálohy? Aký spôsobom rozdeľujete diskový priestor a prečo? Moja predstava je o tom, že na jeden disk dám len softvér a ostatné disky fungujú ako ukladací priestor pre dáta. To z dôvodu, že ak na iných diskoch nie je softvér tak vždy by mali byť na nich dáta prístupné aj keď sa bude musieť znovu inštalovať OS. Je to zlá predstava? Aký veľký disk by mi mal stačiť na softvér?
Vopred ďakujem za podnety.

juhele2014
Guru Mintu

#39 Příspěvek od juhele2014 » 09 dub 2020, 17:20

na jeden disk dám len softvér a ostatné disky fungujú ako ukladací priestor pre dáta. To je správná myšlenka. Systémový disk např. 128GB SSD, datový 1TB. Pro začátek. Nadšenci a stahovači těch terabajtů mají mnohonásobně více.

Ventero1
Velkovezír Mintu

#40 Příspěvek od Ventero1 » 09 dub 2020, 18:22

Nejde o stabilitu jako takovou. Jde o zasahy. Muze se pokazit nejakou aktualizaci - to procento vuci destruktivnim updatum ve Win10 je mizive - a hlavne sam si tam clovek muze neco pokazit svymi neuvazenymi zasahy ci experimenty. Mit data jinde, nez na systemovem disku ci aspon oddilu je zaklad, mit zalohu osobnich dat je rozumne - jsou-li dulezita, tak nutne. No a paklize ma clovek zvlaste uzpusobeny OS, jako hodne aplikaci, mnoho nastaveni atd, tak je dobre mit i zalohu celeho systemu k rychlejsimu navratu, nez je nova instalace. A na to jsou aplikace jako Timeshift, Aptik apod.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět