Aký Mint na starý notebook?

Dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint obecně
Zpráva
Autor
alojz
Poradce Mintu

Re: Aký Mint na starý notebook?

#41 Příspěvek od alojz » 09 dub 2020, 21:20

...a hlavne aby janko necital clanky typu-co nezadat do terminalu-totiz alojz precital davnejsie taky clanocek,a co cert nechcel,zadal do terminalu......

...systemback tiez treba pripomenut!!!...ja osobne inu appku ani neviem pouzivat...
AMD Ryzen 5 2400G Raven Ridge
AMD A9-9425 Stoney Ridge :roll:

labeent
Poradce Mintu

#42 Příspěvek od labeent » 09 dub 2020, 22:57

zeleno píše:
06 dub 2020, 15:34
Na tvojom mieste by som to riešil kúpou niečoho takéhoto https://pc.bazos.sk/inzerat/109876258/asus-a55v.php
Linux na tom pôjde minimálne 4 roky a dal by som dualboot s Win7.
Ak je ten mamin lepší, tak výmena. Za tie peniaze nezložíš nič lepšie.
To opravdu radši nějaký ten SFF od Dellu. Starý notebook a dvoujádro, už bych do toho nešel.
Obrázek

labeent
Poradce Mintu

#43 Příspěvek od labeent » 09 dub 2020, 23:17

Jinak pokud stavět a něco výkonného, tak ne úplně mini. Viz ten AMD zmiňovaný. Deska od Asus, Gigabyte, Asrock. Ze zkušenosti nedoporučuji MSI - velmi dobré, ale nevydrží. Desku vybírat podle toho, co chceš. Formulla od Asusu je fajn, ale ne každý ji využije, wi-fi na desktopu může být zbytečná (stejně je kabel rychlejší a spolehlivější) atd. Co se týče slotů záleží na Tobě, co tam chceš dát. Já míval někdy i pět slotů málo, dnes mi stačí asi dva. Také pozor na to, jak jsou dnes dělané grafiky, tak vedle ní hned do dalšího slotu často nic nedáš.

Já musím říct, že neřeším velikost, stejně to dám do značkového big toweru, co mám, ale spíš to, že nové desky nemají výbavu, co ty staré. Mám více disků, takže potřebuji pár SATA konektorů, k tomu nějaké PCI-E, alespoň jedno PCI atd. Také bych uvítal USB3 a to, aby to podporovalo moji interní čtečku karet + usb 2 a usb 3 rozšíření (přímo v té čtečce). Takže podle toho třeba vybírám já.

Grafiku zase záleží, co od toho budeš čekat. Třeba by ti ze začátku stačila i vestavěná. Ale určitě nemá smysl kupovat nějakou moc starou.

Jinak TV na pc je možno připojit, dá se s tím pracovat. Je občas nutno přenastavit rozlišení a zvětšování na monitoru. Funguje mi na to dobře Nvidia karta, AMD jsem taky rozběhl, ale jak už to nejede na nesvobodném ovladači, tak to bylo trochu horší. Veškerá tato nastavení jsem musel udělat ručně, ve Windows si to o.s. aktivoval sám, což je dobré, ale pokud by to nevyhovovalo, tak pakárna hledat, jak tu funkci vypnout.
I když se s tím dá pracovat, nesrovnávej to s monitorem. Ten má smysl tak kolem 24 - 27" max. A k tomu odpovídající vzdálenost. Pokud budeš chtít používat tu telku, předpokládej použití bezdrátového setu (myš + klávesnice) a toho, že to občas nebude tak komfortní. Třeba občas se budeš muset zvednout a jít blíž. Nebude to prostě jako běžné koukání na telku. Tím myslím hlavně internet apod. Filmy zase budou úplně v pohodě.
Obrázek

Ventero1
Velkovezír Mintu

#44 Příspěvek od Ventero1 » 09 dub 2020, 23:29

Jojo. MSI jednak prikrmujou voltaz - takovej malej defaultni OC - tedy vyssi teploty a v kombinaci se supackejma elektrolytickejma kondikama je to opravdu spotrebni zalezitost ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

BlueDwarF

#45 Příspěvek od BlueDwarF » 28 dub 2020, 18:06

Tak po dlhom čase som tu znovu. :-)
Krátke zreferovanie toho ako dopadlo to čo som riešil doteraz. Starý notebook je kaput. Ten určite nebudem už nijako spúšťať. Starý stolný PC má pravdepodobne niečo so základnou doskou. Vôbec nereaguje na spustenie a môj brat zhodnotil (zatiaľ bez merania), že zrejme odišli nejaké kondenzátory a že dosť možné, že tie pády mali za následok tiež (nestabilné napájanie). Možno namiesto toho PC, zložím niečo iné ale to neskôr.

Zložil som si pre seba iný PC (mini) a chcel by som vás poprosiť o odporúčanie nejakého dobrého stabilného Linuxu. Zatiaľ jeho najslabšia časť je procesor AMD Ryzen 5 2400G (teda s grafickým jadrom). RAM je dostatočnej kapacity, len nemám skúsenosti stým, že tento procesor podporuje len 3200 MHz a táto RAM zvláda 3600 MHz (predpokladám že sa dá nadstaviť v BIOS na 3200 s lepšou latenciou). Základná doska je Asus s chipsetom X570. Zatiaľ by som tam chcel dostať nejaký dobrý stabilný Linux s ktorým by som vedel pozerať filmy, fotky, internet občas nejaké pdf, Word, excel. Časom by som možno upravoval videá a fotky z športovej kamery.
(AMD Ryzen 5 2400G som vybral preto, že na to pozeranie filmov a internet by to zatiaľ mohlo stačiť a nemusím teda zatiaľ riešiť akú GPU, časom potom vymením za výkonnejší procesor a nejakú vhodnú GPU)

V skratke, výkon by mal byť dostatočný na akýkoľvek Linux tak ak viete poradiť niečo vhodného, vopred ďakujem.

alojz
Poradce Mintu

#46 Příspěvek od alojz » 28 dub 2020, 19:18

...ja mam ten ryzen,a som spokojny.zvlada aj narocnejsie hry...na pozeranie filmov staci aj intel atom,celeron...atakdalej......ešte v zatvorke uvediem,ze ked kupujem nieco,tak najprv nekupim premna nevyhovujuci,s myslienkou,ze potom kupim ajtak lepsi......hned kupim to co chcem...to plati aj na auta......na šecko...... :shock: :shock: :shock:

pées.-prišlo na moje slová...... :lol: :lol: :lol:
AMD Ryzen 5 2400G Raven Ridge
AMD A9-9425 Stoney Ridge :roll:

Ventero1
Velkovezír Mintu

#47 Příspěvek od Ventero1 » 28 dub 2020, 23:22

Tenhle PC už zvládne v pohodě vše, co dnes je. Záleží tedy na tom, co budeš chtít dělat a jaké máš nároky na grafické vyvedení a funkce.
Můj osobní favorit je xfce, které Mint defaultně podporuje - je rychlé, vyvedené, spolehlivé, intuitivní, dobře nastavitelné a pokud chce člověk i více grafických prvků, tak spolu s Compiz si téměř nezadá ani s KDE - osobně dávám přednost Xubuntu 18.04, přijde mi o dost svižnější. Pak je také dobrá varianta poslední 18-ková verze MX (To už je postavené na Antix, bez sysemd) - 19.1 je nevím proč strašně pomalé. Popř. ještě Manjaro - též s xfce.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

labeent
Poradce Mintu

#48 Příspěvek od labeent » 01 kvě 2020, 01:27

Pokuď si plánuješ hrát s médii tak proč ne Ubuntu studio. Teď to zkouším, je to na XFCE, ale já už tam mám Cinnamon.
Jinak Mint Cinnamon by tam jel určitě OK.
Obrázek

snl
Poradce Mintu

#49 Příspěvek od snl » 04 kvě 2020, 15:02

V zásadě vybírat to co je nejrychlejší ("nejlehčí"), protože i na středně výkonném stroji vždy potěší, když je odezva systému okamžitá.

Ventero1
Velkovezír Mintu

#50 Příspěvek od Ventero1 » 04 kvě 2020, 16:42

A zrovna Cinnamon je opravdu nehospodarny.

Odpovědět