Kodování češtiny

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
p.pirko
Příspěvky: 7
Registrován: 22 bře 2020, 19:18

Kodování češtiny

#1 Příspěvek od p.pirko »

Ahoj, začínám s Linuxem a zkusil jsem ho dát na starší NTB DELL. S problémy s wifi už mi tu kolegoé pomohli, a tak mám vedle sebe 2x 19.3 Xfce. 1x 32 bit a 1x 64 bit a obě jedou bez větších problémů. Problém je v tom, že když si chci pustit film ze sdíleného disku, tak mám problém s tím, že ani jedna instalace nepozná kodování titulků a hází mi tam paznaky. Totéž mi dělá Calibre. Knihy, které Windows, nebo Android přečtou bez problémů, tak tady mám opět paznaky. Je mi jasné, že nejde o problém Linuxu, ale o můj a proto prosím o radu, jak to napravit. Netuším co bych měl nainstalovat, aby programy poznaly správné kodování češtiny.
Díky

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Kodování češtiny

#2 Příspěvek od labeent »

Přesně, jak píše Zeleno.
Windows používá nesmyslné rozdělení kódování, u nás Win 1250. Oproti tomu Linux používá univerzální kódování UTF-8.

Co se týče titulků, buď můžeš přenastavit přehrávač v menu - Titulky - kódování nebo ještě lépe je otevřít titulky v titulkovém editoru (najdeš jich pár v Synapticu zadáním subtitle) a tam ty titulky ve win formátu přeuložíš do UTF-8. Má to pak výhodu, že to funguje i v chytrých zařízeních (TV, BD playery apod.).

Jeden editor je například popsán zde, ale stačil by Ti i jednodušší ...

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2015/04/titulkovy-editor/
Obrázek

p.pirko
Příspěvky: 7
Registrován: 22 bře 2020, 19:18

Re: Kodování češtiny

#3 Příspěvek od p.pirko »

Díky za radu, vyzkouším

Zamčeno