Zväčšenie pamäte

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
mathiaskooo
Příspěvky: 1
Registrován: 17 kvě 2020, 11:07

Zväčšenie pamäte

#1 Příspěvek od mathiaskooo »

Dobrý deň, čo Linuxu týka som úplný začiatočník. Keďže mám starší notebook, chcel som vyskúšať niečo iné ako Windows. Vo win 10 mi stačí v chrome otvoriť 5 kariet a počítač fučí ako keby mal na pláne odletieť. Mám notebook ASUS K55A, 2GBram, 500GB pamäť

Prejdime k samotnému problému, inštaloval som si Linux popri Windows keďže môj PC to zvládal super. Lenže pri inštalácii sa m to pýtalo niečo na pamäť, a automaticky sa tam nastavilo 10,9GB. Keď som teraz na Linuxe tak mi to stále píše, že plná pamäť. A moja otázka znie... Ako môžem zväčšiť tu pamäť, poprípade ako odinštalujem a znova nainštalujem Linux.

Verzia: Linux Mint XFCE 64bit - najnovšia
Dúfam, že to je zrozumiteľné a za každú odpoveď Ďakujem :D

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Zväčšenie pamäte

#2 Příspěvek od alojz »

...tieto ašusy nemaju nahodov 4 giga ram...daj vypis inxi -F...PRED POMLCKOU JE MEDZERA... :o :o :o
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Zväčšenie pamäte

#3 Příspěvek od snl »

JJ, hoď to na flešku a znovu přeinstaluj - to je nejrychlejší způsob a pořádně čti, co ti instalátor píše.

Nejdřív promaž Windows (Vyčistění disku - to by mělo stačit, i když je to až absurně nepraktický program - holt odněkud ty data ten Bigbradr čerpat musí :lol: - chce to proklikat - je tam více voleb jak bludiště - dělá se to navíckrát...)

Pak jdi do správce systému a ve správě disků si zmenši /uprav oddíly tak, abys tam měl nějaký pořádný kus volného místa na ty Linuxy - řekněme nějakých 30 GB by mohlo stačit.

Vytvoř si Rufusem lajvko USB fleš, nabootuj do něj, a spusť instalaci.

Tam se ti ukáže nějaká ta možnost rozdělení disků, kde si v tom volném místě vytvoř 2 oddíly: 1) ext4 2) swap - ten stačí > velikost RAM, pro pířpadno hibernaci

Pak už instaluješ - do toho ext4 dáš ten Linux (dáš tam přípojný bod /) a vybereš swap - jak jinak - ten oddíl swap

No a dál už je to blbuvzdorný - necháš si vytvořit nějaký ten grub do MBR - vpodstatě jedeš výchozí volby...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zväčšenie pamäte

#4 Příspěvek od labeent »

snl píše: 18 kvě 2020, 16:50 JJ, hoď to na flešku a znovu přeinstaluj - to je nejrychlejší způsob a pořádně čti, co ti instalátor píše.

Pak jdi do správce systému a ve správě disků si zmenši /uprav oddíly tak, abys tam měl nějaký pořádný kus volného místa na ty Linuxy - řekněme nějakých 30 GB by mohlo stačit
To je právě špatně.
Naučte nováčky instalovat Mint správným způsobem. Tedy rozdělení na tři oddíly. Základ pro Linux alespoň 15 -20GB - to je /. Poté alespoň 15 - 20GB pro Vaše data - to je /Home. A pak odkládací prostor ve velikosti cca 1.5 násobku RAM, tedy u 2GB RAM je to 3GB prostor. To je SWAP.
Obrázek
Pak je možné lehce přeinstalovávat systém bez ztráty dat, což se používá obzvláště u přeinstalace na vyšší řadu - což nás čeká u přechodu na LM 20.
Pokud je někdo začátečník, tak by si měl před instalací pročíst základní seriál, jak na to :

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-03/
Bez toho by se do instalace neměl vůbec pouštět. Pak se neustále řeší, jak někomu pomoci a nejlepší je, když si to přeinstaluje stejně blbě, jen má novou instalaci. Nemá smysl opravovat něco, co je špatně. Je lépe to udělat dobře.

Tahle rada a toto konstatování nebyla proti nikomu a nikoho neshazuje. Jen je to rada, jak to SPRÁVNĚ dělat.
Obrázek

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Zväčšenie pamäte

#5 Příspěvek od juhele2014 »

což nás čeká u přechodu na LM 20
..
Mě přechod na LM 20 nečeká ... :D

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Zväčšenie pamäte

#6 Příspěvek od snl »

OK, OK - ovšem on bude mít počítám zatím dual-boot, kdy "svoje data" by rád viděl i pod M$W?, a čím víc oddílů tím sice víc adidas, ale typicky pokud má SSD, tak to rádo tak 25 % volného místa, pokud má HDD, tak tam zas je to otázka fragmentace - a logicky, čím víc oddílů, tím se to hůř udržuje...

Stejně počítám, že při tom reinstalu na novější řadu si to zformátuje a přeinstaluje celý, maximálně si někam uloží bokem ty dva nebo tři konfigurační soubory, co si za tu dobu pořídí :D, případně uloží bokem profil Firefoxu a to je celý. A data na NTFS oddíle mu zůstanou netknutý...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zväčšenie pamäte

#7 Příspěvek od labeent »

mathiaskooo píše: 17 kvě 2020, 11:32 Dobrý deň, čo Linuxu týka som úplný začiatočník. Keďže mám starší notebook, chcel som vyskúšať niečo iné ako Windows. Vo win 10 mi stačí v chrome otvoriť 5 kariet a počítač fučí ako keby mal na pláne odletieť. Mám notebook ASUS K55A, 2GBram, 500GB pamäť

Prejdime k samotnému problému, inštaloval som si Linux popri Windows keďže môj PC to zvládal super. Lenže pri inštalácii sa m to pýtalo niečo na pamäť, a automaticky sa tam nastavilo 10,9GB. Keď som teraz na Linuxe tak mi to stále píše, že plná pamäť. A moja otázka znie... Ako môžem zväčšiť tu pamäť, poprípade ako odinštalujem a znova nainštalujem Linux.

Verzia: Linux Mint XFCE 64bit - najnovšia
Dúfam, že to je zrozumiteľné a za každú odpoveď Ďakujem :D
Jinak abys to měl ještě srozumitelnější.
Nejedná se o paměť, ale diskový prostor. Tedy část disku (HDD, SSD, SSHD), kterou vyhrazuješ pro instalaci Linuxu. Jedna z největších začátečnických chyb je právě zvolení malého prostoru. To se stává, pokud zvolíte "Nainstalovat vedle stávajícího systému" a tam pak "Velikost určí systém". Pak si uživatel nainstaluje pár aplikací, poukládá data na "Plochu", stáhne pár věcí do "Stažené" a nejlépe ještě uloží pár multimediálních souborů do "Hudba" a "Videa". K tomu nechá párkrát povýšit jádro systémem aniž by odstranil ta stará a problém je na světě.

Další problém, který tam máš, a který jsem již popsal, je ten, že nemáš správně rozdělený disk. Viz můj příspěvek výše.

Co se s tím dá udělat?

Ve Windows zmenšit oddíl Windows a zvětšit ten druhý pro Linux (asi tak na 40 - 50 GB). Předtím zazálohovat data z obou systémů. Pak se pustit do instalace Linuxu znovu a zvolit "Něco jiného".
Obrázek
Dále pokračovat v instalaci dle výše uvedeného návodu - na části disku, kde bude Linux vytvořit 3 části ( /, /Home a Swap).
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Vypadat by to pak mělo takhle:
Obrázek

A vždy je zapotřebí vědět, co dělám:
Obrázek

Dokončit správně instalaci a pak obnovit v novém systému data ze zálohy.

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-04/

Poté se naučit pravidelně zálohovat a přečíst si pár návodů na webu

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/
No a pak se radovat z nového systému.
Obrázek

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zväčšenie pamäte

#8 Příspěvek od Livan »

Mám zopár faktických pripomienok k odpovedi uživateľa labeent z 19.5 o 01:37. Pokiaľ vyhradím na inštaláciu malý priestor na disku, nie je rozumné deliť tento malý diskový priestor na viacero partícií. Stačí na inštaláciu jedna partícia, pretože najnovšie sa používa swapovací súbor a nie partícia. Maximálne by som uvažoval o použití swapovacej partície, teda by sa jednalo o partíciu s prípojným bodom "/" a swap. Pokiaľ celkový počet partícií nepresiahne 4, je zbytočné vytvárať tieto partície ako logické ale treba ich vytvoriť ako primárne. Tie sú označené ako sda1 až sda4. Logické partície sa označujú od sda5 vyššie a využívajú sa v prípade, pokiaľ potrebujem viacej, ako 4 partície.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zväčšenie pamäte

#9 Příspěvek od labeent »

Livan píše: 19 kvě 2020, 18:51 Mám zopár faktických pripomienok ...
Ano,
problém je, že Windows 7 už vytvářel dvě partyšny, Win 10 také a tu svojí skrytou dělá větší a k tomu 3 pro Linux a to nepočítám, že má člověk třeba datovou partyšnu, kde jsou zálohy nebo hry apod.
Samozřejmě ideální, když je více HDD. Ale protože to vždy nejde, tak pak je právě nutné vysvětlit nově instalujícím, že je zapotřebí ty další udělat logické, protože jako primární vzhledem k počtu partyšen udělat nepůjdou ...
Obrázek

Zamčeno