PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#11 Příspěvek od menom »

.

To bude v tomto pripade najschodnejsia cesta
vyskusat co ten jastrab šaša poradil ....

Ked sa ti nechce hrabat v nastaveniach Spravcu napajania ci ako sa to vola v mate

Nove jadro moze pomoct, mnohokrat to tak je
ale je nutne to otestovat.

.
.

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#12 Příspěvek od hal_sk »

Nainštaloval som kernel: 5.4.0-37-generic
Či to pomohlo vyriešiť hlavný problém to uvidím až neskôr.
Ale už teraz vidím, že to nevyriešilo odpájanie sieťovky po zobudení pri zapnutej VPN.

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#13 Příspěvek od hal_sk »

hal_sk píše: 24 čer 2020, 00:56 Nainštaloval som kernel: 5.4.0-37-generic
Či to pomohlo vyriešiť hlavný problém to uvidím až neskôr.
Takže nepomohlo.

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#14 Příspěvek od menom »

.

Uz som to pisal, ze v Nastaveniach napajania je dobre nastavit akciu, ktora sa ma vykonat po stlaceni tlacidla Napajania
na Neurobit nic
Rovnako pre tlacidlo uspania - Neurobit nic
Tym sa vypne len moznost uspat sucasnym stlacenim klaves Fn+F1
Cez hlavne menu sa bude dat normalne uspat

Nerobim si srandu, mam podobny notebook ale nema linux mint ale mx-linux s xfce a tam
to je kombinacia viacerych nastaveni v power manageri + bolo nutne odinstalovat xfce4-screensaver

Pisal si ze pouzivas mate, v tomto pracovnom prostredi je nutne robit zmeny nastaveni
cez program dconf-editor
Tam je viac moznosti nastaveni ako cez to graficke nastavovatko v nastaveniach systemu.

A este jedna dolezita vec, ked som toto riesil, tak z manualu od asusu pre moj notebook
som sa dozvedel, ze z rezimu spanku sa ma zobudit kratkym stlacenim Tlacidla napajania - Power button

.
.

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#15 Příspěvek od hal_sk »

menom píše: 12 črc 2020, 00:16 Uz som to pisal, ze...
Viem že si to písal, ale sa mi to nejak nezdalo :D Ale zmenil som si nastavenia a uvidím... A skúsim to nebudúce zobúdzať výhradne cez krátke stlačenie power tlačidla, ako píšeš.
Zatiaľ ďakujem.

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#16 Příspěvek od menom »

.

Ano zmenit nastavenia a vyskusat.

Pre ubuntu a teda aj mint je moznost ako skusit vypatrat problem pri prebudeni zo spanku sytemu :

Ked sa to stane, ze sa nezobudi a da sa len vypnut "na tvrdo" cez napajacie tlacitko,
tak treba do 3 minut znova nastartovat ten isty operacny system a do terminalu zadat prikaz
co vytvori subor dmesg.txt v domovskom adresari :

Kód: Vybrat vše

dmesg > dmesg.txt


Potom ten subor otvorit v dakom textovom editore a hladat slova "hash matches"
kde by sa malo ukazat nejake zariadenie co sposobuje problem
napriklad hash matches device i2c-9191
A to potom vyhladat vo vypise

Kód: Vybrat vše

cat /sys/devices/pci*
alebo

Kód: Vybrat vše

lspci -v


https://wiki.ubuntu.com/DebuggingKernel ... m_trace%29

.
.

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#17 Příspěvek od hal_sk »

menom píše: 12 črc 2020, 14:52...Ano zmenit nastavenia a vyskusat...
Vyzerá to tak, že to funguje :D . Zatiaľ ani raz som nepozoroval problém pri zobudení zo suspend. Dokonca aj internetové pripojenie ostane neprerušené - nemusím po po zobudení reštartovať VPN-ku, alebo sieťovku. Aj keď je pravda, že som medzičasom prešiel na novú Linux Mint Ulyana verziu - no problém so zobudením zo suspend pretrvával aj v tejto verzii, až do zmeny nastavení podľa menom
SOLVED
Edit: not so much - viď príspevok nižšie...

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#18 Příspěvek od hal_sk »

Nie je to VYŘEŠENO. Problém sa znova objavil. Včera som uviedol PC do suspend módu a dnes ráno PC nešiel zobudiť. Bol nutný tvrdý power-off.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#19 Příspěvek od Ventero1 »

No, to tady pozoruji a vybavilo se mi, ze z rezimem spanku jsem vzdy mel potize. Vlastne me nikdy nefungovalbna zadnem PC z te radky, kam jsem instaloval Xubu 14.04 nebo LM17.1 ci LM17.3 - pak jsem to vzdal a ucim vsechny si praci ulozit a vypnout. On ten spanek nikdy neni spolehlivy - vzdy jsou okolnosti, ldy je mozne o to rozpracovane prijit a pri dnesnich rychlostech, zvlaste s SSD mi to prijde nadbytecne.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kamowski

Re: PC sa nezobudí zo suspend módu - nutný tvrdý power-off

#20 Příspěvek od kamowski »

Suspend/sleep: Put your computer at very low power state, screen off but everything else is on but at very low power so that you can resume your work where you left off but if battery die you loose all your unsaved data.

Hibernate: suspend to disk; includes power-off, looks like shutdown. Basically, everything in the Ram is copied to swap memory and system shutdown completely. when you start your computer back everything copies back to Ram and you continue where you left off.
---
na suspend/uspatie treba mať dostatočnú ram
na hybernáciu je potrebný swap oddiel alebo súbor (ja dávam swap 2xram pri každej inštalácii, tých pár gb nie je dnes problém), áno, prebudenie je o nejaký zlomok sekundy dlhšie, pri ssd si ale ani nevšimnete
ani dostatok ram nezaistí funkčnosť s každou hw kombináciou a tak isto ani dostatočne veľký swap nezaistí funkčnosť na 100% s každou hw kombináciou
treba vyskúšať oba spôsoby

Zamčeno