záhada plného disku, Luckybackup a zálohování na externí hdd

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

záhada plného disku, Luckybackup a zálohování na externí hdd

#1 Příspěvek od soundeng »

Zálohuji pomocí Luckybackup už mnoho let a jsem velmi spokojený. Včera se mi ale při zálohování během chvíle zaplnil kompletně celý systémový oddíl. Zjistil jsem to tak, že mě MINT nechtěl přihlásit do žádného z účtů, vždycky po přihlášení skočil zpět do přihlašovací obrazovky. Popíšu věc úplně podrobně, snad uvažuji správně.

V /media/p/ se mi objevují připojená externí média jako adresáře.
Luckybackup mi zálohuje do
/media/p/USBHDDZaloha/zalohy/
kde
/media/p/ je fyzický adresář na místním HDD
USBHDDZaloha/ je virtuální adresář vytvořený podle jména HDD
zalohy/ je adresářová struktura na externím HDD se jménem USBHDDZaloha

Luckybackup nezálohuje, když není připojený zálohovací disk.
Tudíž v okamžiku začátku kopírování musel být externí zálohovací disk už připojený a Luckybackup "uviděl" virtuální adresář, který ho reprezentoval.
Pak byla ale na fyzickém disku PC z nějakého důvodu vytvořena fyzická adresářová struktura jako na externím hdd a Luckybackup začal kopírovat vše odznova do ní, na místní hdd, a tvářil se, jakoby kopíroval na externí. Tím se mi zaplnil během chvíle celý systémový disk.
Bylo mi divné, že ač jindy inkrementální záloha trvá jen několik minut, dnes to trvá hodně dlouho, interní HDD pořád svítil a externí ani nebliknul.

Proč se ale vytvořila struktura externího hdd fyzicky na místním, to mi není jasné..

Odpojil jsem externí HDD, nabootoval jsem pomocí live distribuce a zjistil, že /media/p/ zabírá na místním disku nejvíc místa, překvapeně zjistil, že je tam to, co patřilo na externí disk, vymazal, a systém pak naběhl v pořádku.

Co by mohlo být příčinou?
Díky za rady.
Pavel

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: záhada plného disku, Luckybackup a zálohování na externí hdd

#2 Příspěvek od RadekD »

Luckybackup neznám, ale viděl bych to tak, že externí disk nenašel a tak to udělal do /media/.... Není třeba plný? Existuje nějaký *.log od Luckybackup? Neodchází externí disk? Může ho třeba najít, ale je nepřístupný pro zápis, mám takový SSD...
Pokud např. vytvoříš při instalaci /home a pak dodatečně do stejného adresáře připojíš jiný oddíl/disk, původní obsah zmizí a objeví se obsah toho nového, i když původní data nezmizí, jen se stanou nedostupná, dokud nový disk zase neodpojíš. Někdy se toho dá i chytře využít - můžeš mít dva /home, každý s jiným obsahem a jen je připojuješ/odpojuješ...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: záhada plného disku, Luckybackup a zálohování na externí hdd

#3 Příspěvek od soundeng »

Lukybackup když nadefinované zálohovací médium (cestu) nenajde, tak to hlásí jako chybu a nikam nic nekopíruje, ani žádný adresář nevytváří sám. Aspoň tak mi to zatím fungovalo. Když jsem zapomněl připojit externí HDD, v Luckybackup vyskočila chyba a nic víc. A tak je mi divné, kde se vzala ta struktura externího hdd vytvořená najednou fyzicky v /media/p/.
Systémovou partition mám zaplněnou běžně do půlky, takže místa je na ní dost. Externí disk má přes polovinu volného místa.
Dnes jsem zase zálohoval a všechno proběhlo v pořádku.
Prostě mi jde o to, že když začnu zálohovat, tak se spoléhám na to, že data proudí tam kam mají a v tomhle případě mě překvapilo, že data šla jinam a nevím proč. Externí HDD byl připojen, Luckybackup nehlásil chybu, všude bylo místa dost a zálohování začalo. Ale jinam než vždycky předtím.

Zamčeno