Slouceni oddilu

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 6
Registrován: 04 črc 2020, 15:31
Bydliště: Ustecko

Slouceni oddilu

#1 Příspěvek od Vito »

Dobré odpoledne ve spolek,

Jsem velmi cerstvym uzivatelem maty (tyden). Z totalniho nadseni kdy jsem zjistil ze to umi vsechno co potrebuji a bezne pouzivam jsem se rozhodl ze win10 smazu. Precijen nainstalovat zpet je muzu vzdy...

Naformatoval jsem tedy oddily kde byl win10 a ted mam prazdne misto (170GB) ktere bych chtel pripojit k aktualnimu oddilu (86GB ext4). Nicmene i kdyz z volneho mista udelam novy oddil ext4 tak ten aktualni 86GB nemuzu zvetsit.

Jsem opravdu novacek a plno veci vubec neznam, ale na me staricke X240 se mi mata jevi jako lepsi alternativa v porovnani s W10 z kterych kvetu jak porad neco stahuji... Za kazdou radu budu velmi rad. Jeste pro upresneni disk je 256gb SSD.

Pekne odpoledne 🙋🏻‍♂️

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Slouceni oddilu

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj a vitaj na našom cz/sk fóre.
Prácu s oddielmi ti umožní programík Gparted. Dá sa doinštalovať z repozitárov alebo príkazom
apt install gparterd
Veľa šťastia s Linuxom ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 6
Registrován: 04 črc 2020, 15:31
Bydliště: Ustecko

Re: Slouceni oddilu

#3 Příspěvek od Vito »

Ahoj, vim a prave v tomto SW mi nejde zvetsit ten stavajici oddil na kterem je mata nainstalovana. Nabizi mi to prave jen zmenseni a nebo nehat proste druhej oddil 170gb ale to se mi nechce mit "dva disky".

Diky, zatim jsem opravdu prekvapeny 😊

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Slouceni oddilu

#4 Příspěvek od menom »

.

Mohol by si to viac objasnit, keby si poskytol fotku

mozno screenshot jak to v tom GParted vlastne vypada ...

.
.

Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 6
Registrován: 04 črc 2020, 15:31
Bydliště: Ustecko

Re: Slouceni oddilu

#5 Příspěvek od Vito »

Lezim na zahrade v hamace, nicmene jakmile se vratim domu tak to vlozim :)

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Slouceni oddilu

#6 Příspěvek od menom »

.

Pokial viem, tak diskove oddily sa daju zvetsit len z pravej strany, ked je vpravo

volne misto ...

Nie dalsi oddil ... vpravo ...

.
.

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Slouceni oddilu

#7 Příspěvek od RadekD »

Jestli ten 86 GB je systémový, musíš to udělat z live systému. Nabootovat z flešky, jako při instalaci, ale jen zkoušet. Gparted je na live už standardně. Z "živého" systému to neuděláš.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Slouceni oddilu

#8 Příspěvek od labeent »

A hlavně jde o to, jak jsi Mint vůbec nainstaloval. Pokud ho máš jen v jednom oddílu, tak to se to nesnaž sloučit, ale naopak využij toho a uprav to na oddíl s jádrem systému / a druhý oddíl /Home s uživatelskými daty. Třetí oddíl ve velikosti 1.5 násobek velikosti RAM udělej jako odkládací prostor.

Pokud už to takhle máš, tak asi tak, jak Ti bylo naznačeno v příspěvku výše přes instalační médium.

Pokud nevíš, o čem jsem psal, koukni sem:
https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06 ... x-mint-03/

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Slouceni oddilu

#9 Příspěvek od labeent »

Nezapomeň si nejdříve udělat zálohy dat, než se do jakékoliv úpravy pustíš. A nedělej ji na ten SSD, kde to chceš upravovat.
Obrázek

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Slouceni oddilu

#10 Příspěvek od Livan »

Vito píše: 04 črc 2020, 15:58 Dobré odpoledne ve spolek,

Jsem velmi cerstvym uzivatelem maty (tyden). Z totalniho nadseni kdy jsem zjistil ze to umi vsechno co potrebuji a bezne pouzivam jsem se rozhodl ze win10 smazu. Precijen nainstalovat zpet je muzu vzdy...

Naformatoval jsem tedy oddily kde byl win10 a ted mam prazdne misto (170GB) ktere bych chtel pripojit k aktualnimu oddilu (86GB ext4). Nicmene i kdyz z volneho mista udelam novy oddil ext4 tak ten aktualni 86GB nemuzu zvetsit.

Jsem opravdu novacek a plno veci vubec neznam, ale na me staricke X240 se mi mata jevi jako lepsi alternativa v porovnani s W10 z kterych kvetu jak porad neco stahuji... Za kazdou radu budu velmi rad. Jeste pro upresneni disk je 256gb SSD.

Pekne odpoledne 🙋🏻‍♂️
To se nedělá tak, že naformátuju prázdný oddíl a potom ho sloučím s druhým. Naopak odstraním starý oddíl a potom ten druhý rozšířím na celý disk. Dělat je to nutné z livka, aby ten upravovaný oddíl nebyl v okamžiku úpravy aktivní. Ale úplně nejlepší je zrušit všechny oddíly a znova nainstalovat LM. Předtím zazálohuj co potřebuješ zachovat.

Zamčeno