Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#1 Příspěvek od hal_sk »

Ahoj,
Viete ako hromadne nastaviť všetky súbory na disku s koncovkou txt na typ: non-executable? Lebo teraz sa ma zakaždým keď otvorím textový súbor Linux pýta túto otravnú hlášku. Ja pracujem veľa s txt súbormi a táto otravná hláška ma totálne ničí.
Nedávno som obnovoval zo zálohy, pričom záloha bola umiestnená na disku s NTFS systémom, takže možno kvôli tomu sa všetky textové súbory nejako pomenili.
Ďakujem.

kamowski

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#2 Příspěvek od kamowski »

ak si klikneš pravým na txt súbor, prvá ponuka kontextového menu v tvare "Otvoriť s ..." ti ukazuje, aký program máš nastavený ako predvolený
ak to nie je tvoj textový editor, použi voľbu "otvoriť pomocou iného programu..." tam si vyhľadaj, čo chceš a dole nezabudni zaškrtnúť, že tento má použiť stále
cez terminál používaj xdg-open /cesta/k/súboru
alebo si vytvor na to alias napr.:alias open="xdg-open"

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#3 Příspěvek od menom »

.

Doplnim.

Mohlo by to byt nieco podobne ako na obrazkoch :
Snímka-1.png
Snímka-2.png


.
.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#4 Příspěvek od alojz »

...a šecko nastavis v spravci suborov...asitaknijak...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#5 Příspěvek od hal_sk »

Nastavenie predvoleného programu na otváranie som kontroloval ako prvé. Viď screenshot. Podľa toho, čo som zatiaľ vygooglil, bude asi treba hromadne upraviť súbory, a zrušiť zaškrtnutie "Allow executing file as program" v tabe "Premissions". Viď screenshot. Pre jeden súbor to nie je problém urobiť manuálne. Ale pre všetky texťáky na disku bude treba použiť asi nejaký script, alebo program... Hmm?

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#6 Příspěvek od akojak »

Správca súborov
Spravca suborov.png

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#7 Příspěvek od hal_sk »

akojak píše: 09 srp 2020, 19:28 Správca súborov
Ďakujem :) za pripomenutie. Nakoniec som to už niekedy riešil a aj som si to poznamenal do môjho denníka problémov s Linuxom. Ale nenapadlo ma sa tam pozrieť. Je tam toho už dosť.

kamowski

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#8 Příspěvek od kamowski »

1) tie nastavenia v správcovi súborov (na obrázku) sú z ktorého prostredia, z ktorého správcu? mohol by si to prosím doplniť? ja to v xfce, v thunare napr. nemám
2) vo vlastnostiach súboru máš zaškrtnuté povolenie na spúšťanie, tzn, že je správne ak sa spúšťa, takže ak je to "podraz" z ntfs disku, tak to treba, tak ako píšeš hromadne zmeniť
v adresári s texťákmi otvor terminál a zadaj ls -l, ak sú tam skryté súbory (s bodkou pred názvom) tak zadaj ls -la
súbory s povolením na spúšťanie, budú farebne odlíšené (v mojom termináli sú)
ak chceš zrušiť povolenie pre všetky, zadaj: chmod a-x *.txt, ak sú tam aj skryté, zadaj chmod a-x .*.txt
---
alebo priamo v správcovi súborov označ všetky (požadované) - vlastnosti - práva
a tu to zruš
---
a je super, že si zvýraznil hrubým písmo, že si to kontroloval ako prvé, prepáč, moja veštecká guľa je vybitá, netušil som to, keďže si to v predchádzajúcom príspevku asi zabudol napísať ;)
nie, ja ťa nepoúčam, píšem to pre tých, čo sa sem raz dopracujú a nemusia mať tvoje skúsenosti, tak sa prosím neurážaj :)

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#9 Příspěvek od hal_sk »

kamowski píše: 09 srp 2020, 20:49 1) tie nastavenia v správcovi súborov (na obrázku) sú z ktorého prostredia, z ktorého správcu? mohol by si to prosím doplniť? ja to v xfce, v thunare napr. nemám
Je to základný filemanager v Linux Mint MATE.
kamowski píše: 09 srp 2020, 20:49 a je super, že si zvýraznil hrubým písmo, že si to kontroloval ako prvé, prepáč, moja veštecká guľa je vybitá, netušil som to, keďže si to v predchádzajúcom príspevku asi zabudol napísať ;)
nie, ja ťa nepoúčam, píšem to pre tých, čo sa sem raz dopracujú a nemusia mať tvoje skúsenosti, tak sa prosím neurážaj :)
Bol som trocha rozohnený z toho otravného dialogóveho okna, pôvodne mal som nachystaný aj horší text, ale sorry za ten bold ;)

kamowski

Re: Chcem len normálne a rýchlo otvoriť texťák - a nejde to

#10 Příspěvek od kamowski »

podarilo sa ti to nakoniec vyriešiť?
ako?
:)

Zamčeno