Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#11 Příspěvek od akojak »

SuperUser píše: 24 říj 2020, 20:40 Jestli je tvůj primární systém taky Linux, tak v tom případě budeš muset spustit Live z flešky/DVD, spustit GParted, zmenšit systémový oddíl primárního Linuxu a zvětšit systémový oddíl sekundárního Linuxu.
A určitě bych prvně udělal zálohu Clonezillou.
A proč máš vlastně nainstalované 2 stejné OS? Nestačilo by ti mít přes celý disk jen jeden a druhý virtualizovat (QEMU/KVM/virtmanager)?
Znie to zaujímavo. Virtualizovať ten istý systém ktorý používam na ostro. Môžeš objasniť na čo by to bolo dobré?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2790
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Bleachbit je aplikace a skrze ni to odstranis.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#13 Příspěvek od SuperUser »

akojak píše: 24 říj 2020, 20:44 Znie to zaujímavo. Virtualizovať ten istý systém ktorý používam na ostro. Môžeš objasniť na čo by to bolo dobré?
Tazateli by to bylo dobré přesně na to, na co používá ten svůj druhý OS. Pokud jej tedy nepoužívá na testování věcí na železe, aby si nerozbil primární systém.
Virtualizovat ten stejný systém lze z mnoha důvodů. Např. před nějakým riskantním krokem si to můžeš vyzkoušet nanečisto ve virtuálu a hledat případné řešení. Ať se stane cokoliv, vždy můžeš obnovit snapshot. Ve virtuálu si můžeš zkoušet/učit se věci u kterých hrozí, že by sis jimi mohl rozbít primární OS. Pokud se opravdu něco stane, obnovíš snapshot a jedeš dál. Nebo proto, abys porozuměl virtualizaci a naučil se např. vytvářet a ovládat VM z terminálu. Atd., atp....

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#14 Příspěvek od akojak »

Díky za vyčerpávajúcu odpoved. Ešte by som spomenul použitie na podobné účely OS na live usb alebo perzistentné usb.

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#15 Příspěvek od SuperUser »

akojak píše: 24 říj 2020, 22:12 Díky za vyčerpávajúcu odpoved. Ešte by som spomenul použitie na podobné účely OS na live usb alebo perzistentné usb.
Nemáš zač.
Mě VM přijde nejlepší/nejpohodlnější. Já osobně jsem se v něm učil programovat v Pythonu. VM jsem spustil během pár vteřin a nemusel jsem rebootovat. Když jsem chtěl programovat, programoval jsem. Když jsem potřeboval něco v primárním OS, stačilo VM během sekundy shodit na panel a mohl jsem dělat, co jsem potřeboval bez nutnosti rebootovat. A samozřejmě obrovskou výhodou je obnova snapshotu během pár sekund.

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#16 Příspěvek od akojak »

hal_sk píše: 24 říj 2020, 20:16
akojak píše: 24 říj 2020, 14:11 U teba by malo byť home okolo 0 GB, a používaš flatpak, čo žerie miesto. Samozrejme odstráň staré linux-images čo sú ti k ničomu a žerú miesto......V Bleachbite odstrán lokalizácie - žráče miesta - okolo 1000 MB, ak si nechceš podržať všetky jazyky sveta :lol:
Kde sú umiestnené Bleachbite a images Linuxu? Ak to nájdem, stačí to vymazať natvrdo cez file manager s právom roota?
Nájdeš v Synapticu - u mňa sa jedná o Debian 10. Nainstaluj Bleachbit, linux-image sa odinštaluje v Synapticu.
Home by malo byť bez súborov - okrem skrytých - kde sú nastavenia.
11.png
22.png

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#17 Příspěvek od akojak »

V tvojom prípade nie je výhodné použiť systém s datovou partíciou.
33.png
Výhodnejšia je úplná inštalácia s / a s /home. Aj klikačiek bude menej..+ ďalšie výhody - však sám zistíš...
Druhý os je možné dať na externý disk, usb, iný pc, ntb atd .a je to aj bezpečnejšíe, ked prdne disk tak ide všetko do ......

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#18 Příspěvek od hal_sk »

Vďaka za odpovede. Nakoniec som sa rozhodol, že si pořídím ďalší SSD disk, ktorý dám ho rámika namiesto DVD mechaniky.
Každý z tých diskov bude dedikovaný pre jeden OS.
Vďaka.

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#19 Příspěvek od SuperUser »

hal_sk píše: 25 říj 2020, 11:43 Vďaka za odpovede. Nakoniec som sa rozhodol, že si pořídím ďalší SSD disk, ktorý dám ho rámika namiesto DVD mechaniky.
Každý z tých diskov bude dedikovaný pre jeden OS.
Vďaka.
A můžu se zeptat, nač potřebuješ 2 stejné OS?

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#20 Příspěvek od akojak »

Pre mna je odpoved jednoznačná. Momentálne používam dva počitače a na každom mám rovnaký os. Samozrejme taký ktorý je overený rokmi použivania - stabilita atd.
Načo by som dával rozličné os????
Z experimentovania som už dávno vyrástol. Hrabať sa zbytočne v nefunkčných os...a strácať život? smiešne... radšej idem so psami k rieke :D
Prenechám ďeťoml.... ich to ešte možno baví ale silne pochybujem.....

Zamčeno