Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#21 Příspěvek od hal_sk »

SuperUser píše: 25 říj 2020, 12:16 A můžu se zeptat, nač potřebuješ 2 stejné OS?
Sekundárny OS (ktorý mám na zašifrovanom oddiely) potrebujem na experimentovanie, ktorá si vyžaduje viacej bezpečnosti a anonymity.

Primárny OS mám na bežnú prácu a relax, je na ňom nainštalované množstvo užitočného, ale potenciálne nebezpečného softvéru. Čím viac softvéru, tým väčšie riziko úniku dát, keylogov, hesiel a pod...
Viem, môžem použiť Linux Tails na USB a aj som to skúšal, no mnohé aplikácie tam neviem rozchodiť, alebo nefungujú správne. Tak som zvolil takýto kompromis.

Edit 13:39: A dva rovnaké systémy preto, lebo sa nemusím učiť ovládať 2 rôzne systémy a získané poznatky môžem prenášať z jedného systému na druhý.

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#22 Příspěvek od SuperUser »

hal_sk píše: 25 říj 2020, 13:03
SuperUser píše: 25 říj 2020, 12:16 A můžu se zeptat, nač potřebuješ 2 stejné OS?
Sekundárny OS (ktorý mám na zašifrovanom oddiely) potrebujem na experimentovanie, ktorá si vyžaduje viacej bezpečnosti a anonymity.

Primárny OS mám na bežnú prácu a relax, je na ňom nainštalované množstvo užitočného, ale potenciálne nebezpečného softvéru. Čím viac softvéru, tým väčšie riziko úniku dát, keylogov, hesiel a pod...
Viem, môžem použiť Linux Tails na USB a aj som to skúšal, no mnohé aplikácie tam neviem rozchodiť, alebo nefungujú správne. Tak som zvolil takýto kompromis.

Edit 13:39: A dva rovnaké systémy preto, lebo sa nemusím učiť ovládať 2 rôzne systémy a získané poznatky môžem prenášať z jedného systému na druhý.
Jasně, díky za vysvětlení.
Neznám okolnosti, ale zvaž, jestli by ti přece jen nestačil ten druhý OS ve virtuálu. Taky by mohl být zašifrovaný a identicky nastavený, jako teď ten sekundární.
BTW: ještě lepší než Tails je Qubes OS. Aplikace v něm běží každá odděleně a virtualizovaně, což je s ohledem na bezpečnost perfektní. Jen je na to potřeba výkonný hw. Zde bych určitě virtualizaci tohoto OS nedoporučoval. V pokynech pro instalaci píší, že silně doporučují použít SSD. Když jsem Qubes nainstaloval na plotnový HDD, pochopil jsem proč.
Jinak já osobně preferuji open-source právě kvůli únikům dat. Proto jsem přešel z Windows na GNU/Linux, v routeru mám OpenWrt, v mobilu LineageOS a na serveru NextCloudPi. Kontakty i kalendář si syncuji přes vlastní server s open-source OS a jsem relativně v klidu.

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#23 Příspěvek od hal_sk »

SuperUser píše: 25 říj 2020, 14:13
hal_sk píše: 25 říj 2020, 13:03
SuperUser píše: 25 říj 2020, 12:16 A můžu se zeptat, nač potřebuješ 2 stejné OS?
Sekundárny OS (ktorý mám na zašifrovanom oddiely) potrebujem na experimentovanie, ktorá si vyžaduje viacej bezpečnosti a anonymity.

Primárny OS mám na bežnú prácu a relax, je na ňom nainštalované množstvo užitočného, ale potenciálne nebezpečného softvéru. Čím viac softvéru, tým väčšie riziko úniku dát, keylogov, hesiel a pod...
Viem, môžem použiť Linux Tails na USB a aj som to skúšal, no mnohé aplikácie tam neviem rozchodiť, alebo nefungujú správne. Tak som zvolil takýto kompromis.

Edit 13:39: A dva rovnaké systémy preto, lebo sa nemusím učiť ovládať 2 rôzne systémy a získané poznatky môžem prenášať z jedného systému na druhý.
Jasně, díky za vysvětlení.
Neznám okolnosti, ale zvaž, jestli by ti přece jen nestačil ten druhý OS ve virtuálu. Taky by mohl být zašifrovaný a identicky nastavený, jako teď ten sekundární.
BTW: ještě lepší než Tails je Qubes OS. Aplikace v něm běží každá odděleně a virtualizovaně, což je s ohledem na bezpečnost perfektní. Jen je na to potřeba výkonný hw. Zde bych určitě virtualizaci tohoto OS nedoporučoval. V pokynech pro instalaci píší, že silně doporučují použít SSD. Když jsem Qubes nainstaloval na plotnový HDD, pochopil jsem proč.
Jinak já osobně preferuji open-source právě kvůli únikům dat. Proto jsem přešel z Windows na GNU/Linux, v routeru mám OpenWrt, v mobilu LineageOS a na serveru NextCloudPi. Kontakty i kalendář si syncuji přes vlastní server s open-source OS a jsem relativně v klidu.
Rozumiem a počul som aj o týchto možnostiach. Ja ako fanúšik privacy extremist a cypherpunk hnutia by som sa do takého stavu raz rád dostal, ale zatiaľ som na polceste. Predsa len je to trade off medzi pohodlnosťou a bezpečnosťou.

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#24 Příspěvek od SuperUser »

akojak píše: 25 říj 2020, 12:30 Pre mna je odpoved jednoznačná. Momentálne používam dva počitače a na každom mám rovnaký os. Samozrejme taký ktorý je overený rokmi použivania - stabilita atd.
Načo by som dával rozličné os????
Já mám taky samozřejmě v pc i nb stejný OS. Je jasné proč. Mě ale zajímalo, proč má hal_sk 2 stejné OS na jednom železe?
Z experimentovania som už dávno vyrástol. Hrabať sa zbytočne v nefunkčných os...a strácať život? smiešne... radšej idem so psami k rieke :D
Prenechám ďeťoml.... ich to ešte možno baví ale silne pochybujem.....
Osobně na tom nevidím pro svůj život nic směšného. A nepovažuji to za ztrátu času. Chci těm věcem porozumnět, abych se jimi jednou mohl živit v oblasti IT. A "nehrabu" se v nefunkčních OS's. Učím se to vše ve virtuálu a když se něco stane, tak právě obnovím ten snapshot a ten OS je okamžitě zase funkční.
Jinak jít se psi k řece je určitě pecka.

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#25 Příspěvek od SuperUser »

hal_sk píše: 25 říj 2020, 14:23 Rozumiem a počul som aj o týchto možnostiach. Ja ako fanúšik privacy extremist a cypherpunk hnutia by som sa do takého stavu raz rád dostal, ale zatiaľ som na polceste. Predsa len je to trade off medzi pohodlnosťou a bezpečnosťou.
Tak hele, ty fanoušku. Doufej, že tuhle tvoji reakci si nepřečte RMS, nebo někdo takový :lol:
Jdi do toho, stojí to za to. Ze začátku je to trocha práce a pak už je to v pohodě a budeš z toho mít radost.

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#26 Příspěvek od akojak »

Toľko snahy a nakoniec dopadnete ako šikmooký priatelia, vlastne už sme na tom asi rovnako......

https://www.bitchute.com/video/GMaZcE8F05q6/
https://www.bitchute.com/video/Zjb5XX5ZSvSy/

Ale znalci aspoń môžu poslužiť režimu a udržať teror.......

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#27 Příspěvek od SuperUser »

zeleno píše: 25 říj 2020, 16:53 Každý si nainštaluje to, čo mu vyhovuje, ja mám na jednom železe Windows7, 2x MXLinux, Pop OS, Gecko Linux. Zálohy nerobím, ak niektorý OS vykape, nabótujem do iného a chorý časom nahradím niečím novým. ;)
Vždyť ano. Ať si každý nainstaluje, co mu vyhovuje. Mě jen zajímal důvod.

Mě by zase nevyhovoval tvůj způsob. Mám dost specifická nastavení systému a po instalaci mi trvá spoustu hodin, než vše nastavím. Kdybych měl takto nastavovat na jednom železe více systémů, byla by to zbytečná ztráta času. Data mám oddělená na samostatném oddílu a systém zálohuji Clonezilloíu. Když je problém, obnovím jej během pár minut, což je IMO mnohem lepší, než konfigurovat několik systémů. Kdybych ale chtěl mít více stejných systému na jednom železe, tak bych nainstaloval a nastavil jeden a Clonezillou bych jej naklonoval. Přijde mi to ale zbytečné. V primárním OS pak mám 2 VM - Windows 10 a Mint 20. Dále mám ještě flešku s Mintem 20, takže mám svůj OS stále s sebou a také z něj můžu případně opravovat primární OS. Mě to vyhovuje takto, protože mi to takto přijde nejsnažší a nejlepší. Nikomu to ale nenutím. Každý má svoje. Časem chci přejít na Btrfs kvůli silent data corruption a snapshotům a pak to teprve bude ideální.
Takže tak za mě.

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#28 Příspěvek od SuperUser »

akojak píše: 25 říj 2020, 16:06 Toľko snahy a nakoniec dopadnete ako šikmooký priatelia, vlastne už sme na tom asi rovnako......

https://www.bitchute.com/video/GMaZcE8F05q6/
https://www.bitchute.com/video/Zjb5XX5ZSvSy/

Ale znalci aspoń môžu poslužiť režimu a udržať teror.......
Začínám si říkat, že na tebe nemá smysl reagovat.

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Málo miesta - Linux Mint sám nakysne

#29 Příspěvek od akojak »

Ani nemusíš, vydržím to aj bez toho.

Zamčeno