100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
PetrG
Příspěvky: 8
Registrován: 07 pro 2020, 13:56

100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#1 Příspěvek od PetrG »

Dobrý den,

mám takový problém s přehráváním streamovaného videa v prohlížeči (Firefox, Chromium, Min). Při přehrávání stremu např. z iVysilani, Telly nebo HBO GO mi jde výkon procesoru na 100% a teplota přes 90%. Zajimavé je, že u videa z Youtube se tohle neděje.
Počítač je Thinkpad T430 s procesorem i5-3320M a 8GB RAM. OS je Mint 20 - poměrně čerstvě nainstalovaný, ale to samé mi dělal Mint 18.3.

Zkoušel jsem hledat různě po internetu, kde radí zapnout v prohlížeči hw akceleraci. Zkoušel jsem, ale nepomohlo.

Neřešil jste to prosím někdo?

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#2 Příspěvek od alojz »

...ano riešil... :evil: :evil: :evil:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

PetrG
Příspěvky: 8
Registrován: 07 pro 2020, 13:56

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#3 Příspěvek od PetrG »

To se omlouvám. Hledal jsem to tady ve fóru a nenašel. Je možné dát link?

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#4 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: PetrG
Neuvažovals o vyčištění NTB? To vypadá na prach a vyschlou pastu na procáku, teplota 90 st. (?), to není žádná sláva. Zkusil jsem ivysílání na novém Firefoxu 83.0 a je to v klidu, CPU je vytížen cca 65%, při fulHD rozlišení, a ještě mě hraje vlc nějaký mp3ky. Mám LM 19.2 xfce, CPU intel G4400. Joutube a ivysílání nemají zřejmě totožné parametry strýmů, určitě, takže buď dohledáš ovladače pro grafiku pro tvůj stroj, nebo se podívej do biosu, jestli tam není zrada ohledně nastavení výkonu celého NTB. (rovnováha na baterie a pod.) Předpokládám, že to máš ošetřený. Abrejduj mint , nebo zkus jinej prohlížeč ...
https://www.slant.co/topics/4281/~web-b ... -for-linux
Jestli je řešení někde na foru, tak snad se časem někdo ozve, taky sem to nějak nedohledal ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Jestliže má při 100% vytížení teplotu kolem 90°C, tak je to normál. Jde spíš o to, že k tomu dojde. Budu hádat - a zároveň kárat, že jsi to rovnou neupřesnil - tvůj LM je Cinnamon, že? U LM tohoto prostředí je známo, že mívá při některých konstelacích často problém se žravostí RAM či zbytečným přetížením CPU. S tímto CPU a předpokládanou integrovanou GPU v něm, by jsi měl mít vytížení při přehrávání FHD via Firefox mít mezi 40-60%
Koukal jsi se přesně na procesy, které vytěžují CPU a v jakém poměru?
Má tento model NTB ještě dedikovanou grafiku nebo má jen integrovanou?
Jsou nainstalovány všechny kodeky? - nevím, jak to má ošetřené Mint, ale jinak je to např. instalace ubuntu-restricted-extras?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#6 Příspěvek od alojz »

...link som nenasiel,ale mal som tento problém na novom notbuku...od editacii grubu,az po notbukovanie v mraziacom bokse som vsetko vyskusal...moderne vedy nepomohly,aleee okultizmus áno-notbuk bol posadnuty démonom :evil: :evil: :evil: ...tak som notbuk zaniesol do servisu,kde precistily,aj pastovaly novy notbuk,občiansky povedané vyhnali démona...od toho dna notbuk funguje sviezo...este dodam,ze HBO viacej zatazuje processor... :roll: :roll: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

PetrG
Příspěvky: 8
Registrován: 07 pro 2020, 13:56

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#7 Příspěvek od PetrG »

Ano je to Cinnamon. NB je čerstvě vyčištěný, procesor přepastovaný a LM čerstvě nainstalovaný a dělá to v různých prohlížečích. 90°C mi přijde normální, když ten procesor má limit 105°C, chladič ho tedy i při 100% vytížení bez problému uchladí.

Zkusím xfce.

PetrG
Příspěvky: 8
Registrován: 07 pro 2020, 13:56

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#8 Příspěvek od PetrG »

Ještě doplnění - mám integrovanou grafiku Intel HD4000 a BIOS je nastavený na maximální výkon při připojení k síti.

Zkoušel xfce a MATE a opravdu to vypadá, že se to chová mnohem lépe než Cinnamon. Takže asi zůstanu u MATE. Ale pořád je zajímavé, že youtube vytěžuje procesor méně než například Telly nebo HBO GO.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#9 Příspěvek od Ventero1 »

U toho YT je to otázka toho jaké je konkrétní video - některé mají nižší kompresi, bitrate, rozlišení a to pak zatěžuje méně. Dále to určuje použitý kodek - pro některý je k dispozici HW akcelerace a jiný, novější, ji nemůže využít - pak se zvyšuje zátěž CPU.
Osobně mezi Cinnamon a Mate nevidím příliš velký rozdíl a tak vzhledem k celkové spolehlivosti a výkonu je pro mě Mate spíše volbou. Nicméně osobně preferuji Xfce - konfigurovatelnost a svižnost je tam někde jinde.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

PetrG
Příspěvky: 8
Registrován: 07 pro 2020, 13:56

Re: 100% vytížení procesoru při přehrání videa v prohlížeči

#10 Příspěvek od PetrG »

U Xfce se mi nelíbí (možná to jde změnit), že nemá jednoduché vyhledávání programů jako MATE nebo Cinnamon a nevím proč mi tam nefunguje CTRL+F5 v prohlížeči - což nutně potřebuju.

U YT je zajimavé, že mi Full HD videa nezatěžují CPU tak jako u Telly HD video. U HBO GO to zase nejde vůbec nastavit. Že to má souvislost s HW akcelerací v prohlížeči a ovladačem Intel grafiky o tom jsem přesvědčený. Ale zkoušel jsem to samé u Win 8 (brrrrr....) a CPU byl vytěžovaný podobně jako u MATE.

Zamčeno