Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
velsik
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2021, 11:13

Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#1 Příspěvek od velsik »

Dobrý den, po nové včerejší instalaci a přechod na 20.1 / Linux Mint 20.1 Ulyssa , starší distro 17. ? jsem celé smazal a rozjel novu verzi 20.1
Bohužel dnes po všech aktualizacích a základních nastaveních mám 2 problémy.

1, ovladače grafické karty bohužel na Nvidiu , které doporučil systém po instalaci kompletně zatuhnou počítač a už se nejde ani přihlásit tohle jsem nechal po nové instalaci na svobodné ovladače a jede to.
níže výpis
lspci
00:00.0 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] Memory Controller (rev a2)
00:01.0 ISA bridge: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] LPC Bridge (rev a2)
00:01.1 SMBus: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] SMBus (rev a1)
00:01.2 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] Memory Controller (rev a1)
00:01.3 Co-processor: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] Co-Processor (rev a2)
00:01.4 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] Memory Controller (rev a1)
00:02.0 USB controller: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] OHCI USB 1.1 Controller (rev a1)
00:02.1 USB controller: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] EHCI USB 2.0 Controller (rev a1)
00:04.0 USB controller: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] OHCI USB 1.1 Controller (rev a1)
00:04.1 USB controller: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] EHCI USB 2.0 Controller (rev a1)
00:06.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] IDE (rev a1)
00:07.0 Audio device: NVIDIA Corporation MCP72XE/MCP72P/MCP78U/MCP78S High Definition Audio (rev a1)
00:08.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Bridge (rev a1)
00:09.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] SATA Controller (non-AHCI mode) (rev a2)
00:0a.0 Ethernet controller: NVIDIA Corporation MCP77 Ethernet (rev a2)
00:0b.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Express Bridge (rev a1)
00:10.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Express Bridge (rev a1)
00:12.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Express Bridge (rev a1)
00:13.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Bridge (rev a1)
00:14.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP78S [GeForce 8200] PCI Bridge (rev a1)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
02:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation C77 [GeForce 8200] (rev a2)

Tohle je vážnější

2 , po spuštění Libreoffice 6,4 které jsou v instalátoru obsaženy se načetl dokument ale až po dlouhé chvíli a byl to opravdu malý soubor, další soubor excel tabulka taky malá bez makra apod. jen tabulka se systém kousnul celý , žádná reakce, vždy pomohl jen tvrdý reset , několikrát po sobě stejný případ. vždy celé mrtvé .

Prosím o radu protože počítač potřebujeme pro výuku na další týden a teams a skype jsem rozjel tak jsem z těchto novinek , které jsem opravdu dříve nemusel řešit trošku smutný. Zálohy mám ale i tak jsem chtěl používat novější distro.

Děkuji za pomoc V.Elšík

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#2 Příspěvek od alojz »

...libre office tvrdne kvoli grafike...budes mat dobry ovladac grafiky,office bude fungovat...mne to robilo na AMD grafike,ked AMD nebol velmo podporovany v linuxe...poradit neviem,ja mam šecko AMD...asi som posadnuty AMD-čkom...už davnejsie... :lol: :lol: :lol:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#3 Příspěvek od labeent »

Souhlasím, myslím si, že LO vytuhne kvůli špatné grafice.
Máš 2 možnosti.
1) Zkusit si opětovně nainstalovat Nvidia driver (to znamená přepnout na svobodné, restart, odinstalovat ony nvidia, restart, instalace nových, restart, pokus o použití).
Rovněž počítej s tím, že při upgradech jádra to může být tak, že budeš muset přepnout na svobodný, pak upgrade, pak naběhnutí systému a instalace nvidia. Upgrady jádra jsou i součástí aktualizací, ne jen ty, co bys chtěl povyšovat instalací nové řady.
Z tohoto důvodu také po instalaci nejprve dělám aktualizace a teprve poté nastavení prostředí a povolení nesvobodných ovladačů.

2) Pokud vše běží, tak nech svobodné ovladače

A na závěr bych udělal upgrade LO na 7.xx verzi. Ale to není podmínka.

Kód: Vybrat vše

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa

Kód: Vybrat vše

apt update && apt upgrade -y && apt full-upgrade -y
Já strašně nerad používám staré verze, v případě LO je tam oprava velké spousty původních OOO chyb, takže tady řeším aktualizace dřív než Mint. Ale nikomu to nenutím. Aktuální verze je

Kód: Vybrat vše

Version: 7.1.1.2 / LibreOffice Community
Build ID: 10(Build:2)
Ubuntu package version: 1:7.1.1~rc2-0ubuntu0.20.04.1~lo1
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#4 Příspěvek od labeent »

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2021/03/libreoffice-7-xx/
Obrázek

velsik
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2021, 11:13

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#5 Příspěvek od velsik »

Dobrý večer, prvně se omlouvám za pozdní reakci, ale dopadlo to všechno na levačku. Počítač se tak kousnul že nepomohlo nic a pak u přestal reagovat i na HW , nakonec kompletní vyčištění výměna pamětí apod. a systém se nepodařilo opět rozchodit až nyní jsem po nějakém asi 5 pokusu si mi podařilo systém Linux 20.1 znova nainstalovat na disk, byly tam chybné sektory a celé se to zaseklo a nechtělo se to ani přeinstalovat. Nyní jsem tedy po čisté první instalaci a aktuálně mám svobodné ovladače a LO jede ale asi to chce udělat. jinak , pro nás polopatě trošku starší ročníky musím tedy udělat co. Jak píšete.

Mám tedy nechat aktualizace naběhnout a jak potom vybrat ty drivery 340 a zakázat apod. tady jsem se již ztratil

Prosím tedy o postup abych to nemusel zase dělat znova, byl jsem skoro 14 dnů a bylo to dost osvobozující :-)

Děkuji

/////////////////////
Zkusit si opětovně nainstalovat Nvidia driver (to znamená přepnout na svobodné, restart, odinstalovat ony nvidia, restart, instalace nových, restart, pokus o použití).
Rovněž počítej s tím, že při upgradech jádra to může být tak, že budeš muset přepnout na svobodný, pak upgrade, pak naběhnutí systému a instalace nvidia. Upgrady jádra jsou i součástí aktualizací, ne jen ty, co bys chtěl povyšovat instalací nové řady.
Z tohoto důvodu také po instalaci nejprve dělám aktualizace a teprve poté nastavení prostředí a povolení nesvobodných ovladačů.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#6 Příspěvek od menom »

.
velsik píše:nyní jsem po nějakém asi 5 pokusu si mi podařilo systém Linux 20.1 znova nainstalovat na disk, byly tam chybné sektory a celé se to zaseklo a nechtělo se to ani přeinstalovat. Nyní jsem tedy po čisté první instalaci a aktuálně mám svobodné ovladače


Ked tam boli chybne sektory na disku, tak uz zmizli ?
Je tam novy disk alebo sa podarilo na 5-ty krat to nainstalovat na ten stary, to je vazna prekazka aby to cele mohlo fungovat.

U tak starej grafickej karty je rozdiel medzi ovladacom nouveau (slobodny) a nvidia-340 (Source: nvidia-graphics-drivers-340) len
asi 5 stupnov celzia podla mojich skusenosti pri prevadzke na notebooku a vykonom to bude zhruba rovnake.
Netreba menit.

.
.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#7 Příspěvek od labeent »

velsik píše: 24 bře 2021, 21:40 Dobrý večer...
Děkuji

/////////////////////
Zkusit si opětovně nainstalovat Nvidia driver (to znamená přepnout na svobodné, restart, odinstalovat ony nvidia, restart, instalace nových, restart, pokus o použití).
Rovněž počítej s tím, že při upgradech jádra to může být tak, že budeš muset přepnout na svobodný, pak upgrade, pak naběhnutí systému a instalace nvidia. Upgrady jádra jsou i součástí aktualizací, ne jen ty, co bys chtěl povyšovat instalací nové řady.
Z tohoto důvodu také po instalaci nejprve dělám aktualizace a teprve poté nastavení prostředí a povolení nesvobodných ovladačů.
Ano, souhlas.
Hlavní problém, který je třeba VYŘEŠIT je disk s vadnými sektory. Pokud nebude vyměněn je stále možnost zničení systému a ztráty všech dat. Takže postup takový:

1) Výměna za nový SSD nebo HDD
2) Instalace s odděleným jádrem systému / a částí pro data /Home
3) Instalace všech dostupných aktualizací
4) Nastavení a přenastavení systému (applety, rozšíření, rozložení na ploše apod.)
5) Restart
6) Zvážení (pokud vše funguje dobře), zda vůbec instalovat nesvobodný ovladač
7) pokud ano, tak instalace nesvobodného ovladače
8) Restart
9) Zkouška systému (pokud je vše OK, tak konec)
10) Pokud to špatně nabíhá, tak přepnutí zpět na svobodný ovladač
11) Restart
12) Odinstalace nesvobodného ovladače a provoz pc na svobodném ovladači

Pokud by vše skončilo 9-tým bodem, tak každopádně v případě aktualizace, která bude obsahovat i povýšení jádra (nebo v případě vlastního upgradu jádra) se doporučuje postup:
A) Přepnout na svobodný ovladač
B) Restart
C) Po naběhnutí systému spuštění aktualizací
D) Instalace aktualizací jádra (nebo svého povýšení jádra)
E) Restart
F) Po naběhnutí systému opětovné vyzkoušení systému
G) Povolení nesvobodného ovladače
H) Restart
I) Po naběhnutí systému opětovné vyzkoušení systému s nesvobodným ovladačem

Pokud je vše OK, tak fajn, pokud ne tak:
J) přepnutí zpět na svobodný ovladač
K) Restart
L) Odinstalace nesvobodného ovladače a provoz pc na svobodném ovladači

Hodně štěstí
Naposledy upravil(a) labeent dne 25 bře 2021, 13:19, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#8 Příspěvek od labeent »

Pokud bys náhodou nevěděl, jak na tu instalaci Mintu, tak hodně detailní popis (přeskoč to, co se Tě netýká - např. instalace Windows) najdeš tady:

Kód: Vybrat vše

https://forum.linux-mint-czech.cz/viewtopic.php?f=16&t=7289&start=40#p39887
Obrázek

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#9 Příspěvek od alojz »

...kazdopadne SSD...tie vadne sektori sa daju vylucit z pouzivania,ak cely disk uz neni vadny...aleee kupa noveho kompu šecko vyrieši...uz som to IKS krat navrhoval...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

velsik
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2021, 11:13

Re: Instalace 20.1 a Libreoffice 6.4 / zatuhnutí

#10 Příspěvek od velsik »

Zdravím všechny a děkuji za pomoc , dnes jsem to zkusil opět pustit a situace je následující.
Mint najede ale skonči níže uvedenou hláškou, po zadání exit a opětovné chybě a zase exit se to nějak rozběhne, ale
občas začne blikat monitor a pak se to kousne, otázkou je zdali je to Disk ?

1, zatím jsem nechal svobodné ovladače a nic jsem neaktualizoval ,

2, disky vidím nějak divně, fyzicky je tam jen 1 disk 500 GB, původně jsem to měl rozdělený a
po nové instalaci jsem to nechal na instalátoru a tak jsem to nyní neřešil.
V příloze jsou hlášky a disk rozdělení, ale nenašel jsem volbu jak vložit obrázek / tak sorry, je tu pouze náhled ale záložka na přílohy chybí
tzn. nevím jak to sem dostat.
, asi jesem super lama :oops: Díkas

Zamčeno