nastavenie sk klavesnice po starte

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: nastavenie sk klavesnice po starte

#11 Příspěvek od gusto1 »

Ne, ja mam xfce

Wochozka
Příspěvky: 10
Registrován: 23 kvě 2016, 14:30

Re: nastavenie sk klavesnice po starte

#12 Příspěvek od Wochozka »

Není to nějaká velká chyba. Je to něco jako dělala 18. s NumLockem. Po startu nebo po probuzení nesvítil, i když byl zapnutý. První stisk stavovou diodu na klávesnici nerozsvítil, NumLock se vypnul, další stisk ji rozsvítil a pak už fungovala normálně.
Indikace zvoleného rozložení se "jen" nepřepne napoprvé do správného rozložení.
Bohužel, nastavení toho, zda bude rozložení platné pro všechna okna nebo zda bude pro každé okno jiné se na přihlašovací obrazovku příliš nevztahuje jako na "vlastní okno" a zůstane "viset" poslední nastavení.

Nastavení by tedy mělo fungovat při změně:

Kód: Vybrat vše

/etc/default/keyboard
případně použitím:

Kód: Vybrat vše

sudo dpkg-reconfigure keyboard-configuration
Bude to ale fungovat na loginscreenu jen při (re)startu, nikoli při uzamčení (Suspend), kdy zůstane navolená poslední.

Ještě dodám něco k zmíněnému boji QWERTY vs. QWERTZ. Microsoft má na svědomí spoustu nešvarů a špatných uživatelských návyků. Rozložení klávesnice QWERTZ ale mezi ně zase tak úplně nepatří. Je u nás dáno tím, že počítače k nám byly ze začátku dováženy z Německa. Jelikož němčina má odlišné zastoupení výskytu písmen od angličtiny, bylo pro Německo upraveno rozložení klávesnice. My to vzali jak to přišlo a tak nám to zůstalo. Já, tím, že jsem vyrůstal na Atari 800XL, které mělo ještě tvrdě anglickou QWERTY jsem si ji zaryl až do buněčné paměti a s příchodem Atari 520ST, již s profilovanou klávesnicí QWERTZ, jsem docela trpěl. Když se objevilo PC, kde se to dalo změnit, tak se mi zase trochu ulevilo :-).
Vycházím ze zkušeností. Pokud se mýlím, prosím, opravte mě, poučte, budu rád.
„Lidské je mýliti se, ale bláznovství v omylu setrvávat.“ (Cicero)

LinuxMint 20.1 Cinnamon, GNOME (64bit)
HP EliteBook 840 G5 i5-8250U, 8GB,

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: nastavenie sk klavesnice po starte

#13 Příspěvek od RadekD »

Jen na okraj: QWERTZ klávesnice se u nás (a v Německu) používala dávno před vznikem PC - už na klasických psacích strojích... :D
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: nastavenie sk klavesnice po starte

#14 Příspěvek od sasa.chetan »

RadekD píše: 10 kvě 2021, 19:12 Jen na okraj: QWERTZ klávesnice se u nás (a v Německu) používala dávno před vznikem PC - už na klasických psacích strojích... :D
presne tak.
Ale mne tiez viac vyhovuje qwerty

Zamčeno