jak nainstaluji Linux Mint na druhý disk [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Maky
Příspěvky: 145
Registrován: 21 lis 2012, 20:00

jak nainstaluji Linux Mint na druhý disk [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Maky »

jak nainstaluji Mint na druhý disk?

Mám 500 GB disk - kde je win i mint

Nyní jsem přidal 1TB disk, spustil instalaci a nainstaloval Mint.
Jenže v zavaděči není, zřejmě jsem někde udělal chybu při rozdělování disku. Můžete mi pisnout, jak to mám udělat?

Dík.
Kdo si s MINTem hraje, nezlobí.

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#2 Příspěvek od KOLEGA »

Zkus změnit pořadí bootování (nejdřív ten TB, pak 1/2 TB (500GB))
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

kamowski

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#3 Příspěvek od kamowski »

Maky píše:Mám 500 GB disk - kde je win i mint
Nyní jsem přidal 1TB disk, spustil instalaci a nainstaloval Mint.
1) nie je mi to celkom jasné, máš tam 2x mint?
2) pri inštalácii na druhý disk (1TB) si mal dať zapísať grub na prvý disk(500GB), keď už tam máš win (poprípade aj ten prvý mint)

tak či tak, uniká mi zmysel takejto inštalácie
mohol by si napísať, ako máš rozdelený 500GB HDD, na čo pc najviac používaš, prečo má dualboot, na čo má slúžiť 1TB HDD..
možno ti navrhneme iné riešenie

Maky
Příspěvky: 145
Registrován: 21 lis 2012, 20:00

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#4 Příspěvek od Maky »

KOLEGA píše:Zkus změnit pořadí bootování (nejdřív ten TB, pak 1/2 TB (500GB))

Když změním pořadí, načte se mi 1 TB a tudíž mint, druhý disk, kde mám win i mint vidím, ale nejdou pak spustit.
Kdo si s MINTem hraje, nezlobí.

admin

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#5 Příspěvek od admin »

Protože máš grub na tom 1TB disku... to je jasný, jak ti píše kamowski, zadal jsi při instalaci špatné umístění pro grub.. pokud to chceš změnit, nezbyde nic jiného, než přeinstal mintu na TB disku a hlavně si je třeba při instalaci ohlídat umístění grubu, ne jen klikat na vše co ti instalace nabídne - v tomto případě musí grub na 500GB disk a být zaveden jako první při bootování.

Maky
Příspěvky: 145
Registrován: 21 lis 2012, 20:00

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#6 Příspěvek od Maky »

kamowski píše:
Maky píše:Mám 500 GB disk - kde je win i mint
Nyní jsem přidal 1TB disk, spustil instalaci a nainstaloval Mint.
1) nie je mi to celkom jasné, máš tam 2x mint?
2) pri inštalácii na druhý disk (1TB) si mal dať zapísať grub na prvý disk(500GB), keď už tam máš win (poprípade aj ten prvý mint)

tak či tak, uniká mi zmysel takejto inštalácie
mohol by si napísať, ako máš rozdelený 500GB HDD, na čo pc najviac používaš, prečo má dualboot, na čo má slúžiť 1TB HDD..
možno ti navrhneme iné riešenie
1) přesně tak, nyní mám 2 x mint (ale ten druhý není v grup, ale vidím nainstalované součásti)
2) právě nevím, jak mám zapsat grup na první disk 500 GB. Buď mi to uniklo, nebo jsem něco zmastil. Ale nevím co. Prostě potřebuji popsat, popřípadě nějaký screenshot, jak to udělat. Původní instalace nabízeli instalovat na disk - vybral jsem si disk a víc jsem se nestaral a fungovalo to.

Smysl je takový. Kdysi dávno jsem si přál nový disk. Ten původní se odporoučel před cca 5 měsíci. Takže ježura mne vyslyšel (mám hodné děti, které dobře Ježišce radili). Právě druhý disk využívám na instalaci nového software. Do příchodu Unity na Ubuntu jsem zkoušel nové věci, třeba tehdy to byl Beryl, nyní Compiz, Conky, Cairo dok a tak dále, psal návody pro ubuntu. No a na prvním disku jsem měl stabilní verzi (třeba LTS) na kterém pracovala rodina. Jak je jedno stolní PC, tak je to těžké.
První disk 100 GB win - bohužel, musím používat k vůli exel, Libreoffice takové věci nedokáží. Navíc, pracuji s formátem Korejským. Pokud si práci udělám v Libreoffice, tak win jej neotevře standardně a všechno je rozhozené, popřípadě jen půlka zobrazené. Za další, syn hraje hry, které nejsou v Linuxu.
400 GB MInt 14, momentálně na něj zkouším různé věci, třeba jak rozběhat CF, tedy efekty ohně. A už jsem si ho hodně rozhodil.


Tady je třeba jeden návod, který jsem zkoušel a spolupracoval s kamarádem. Takže jsem to měl odzkoušené a věděl jsem, co to dělá:
Byl jsem rozhodnut, že návod na zprovoznění CF napíšu i tady na Wiky, ale nějak jsem zamrzl a nemám tady nikoho, kdo by pomohl, takže se v tom plácám sám. A mint mi nějak přirostl k srdci, na rozdíl od Unity, které mi, jako starému Ubunťakovi, vůbec neučarovalo. Ba naopak. Nainstaloval jsem ho několika lidem a jsou nespokojeni, takže hledám alternativu- Mint-Mate
Kdo si s MINTem hraje, nezlobí.

Maky
Příspěvky: 145
Registrován: 21 lis 2012, 20:00

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#7 Příspěvek od Maky »

satapouch píše:Protože máš grub na tom 1TB disku... to je jasný, jak ti píše kamowski, zadal jsi při instalaci špatné umístění pro grub.. pokud to chceš změnit, nezbyde nic jiného, než přeinstal mintu na TB disku a hlavně si je třeba při instalaci ohlídat umístění grubu, ne jen klikat na vše co ti instalace nabídne - v tomto případě musí grub na 500GB disk a být zaveden jako první při bootování.
Právě, a jak to udělám. Rozdělení disku se mi podařilo, přípojný bod / jsem zadal a pokračoval v instalaci. Zřejmě jsem vynechal něco, nebo spíše něco nezadal a to je to, co právě potřebuji vědět, co jsem neudělal. Tedy popsat to trochu polopaticky.
Kdo si s MINTem hraje, nezlobí.

admin

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#8 Příspěvek od admin »

Pod tím dole máš pole s dotazem kam zapsat zavaděč(grub), je třeba zvolit ten na 500 GB disku, dle mě je to sda, ale může to být i jinak.

Maky
Příspěvky: 145
Registrován: 21 lis 2012, 20:00

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#9 Příspěvek od Maky »

satapouch píše:Pod tím dole máš pole s dotazem kam zapsat zavaděč(grub), je třeba zvolit ten na 500 GB disku, dle mě je to sda, ale může to být i jinak.
Myslíš to dole vybrat disk? Původně tam bylo 500 GB, já to změnil na TB a právě 1 TB disk jsem rozděloval na /, swap atd. a pak jsem to nechal tak. Takže je to ono?
Kdo si s MINTem hraje, nezlobí.

kamowski

Re: jak nainstaluji Mint na druhý disk

#10 Příspěvek od kamowski »

Maky píše:Myslíš to dole vybrat disk? Původně tam bylo 500 GB, já to změnil na TB a právě 1 TB disk jsem rozděloval na /, swap atd. a pak jsem to nechal tak. Takže je to ono?
to je presne ono, grub musíš dať zapísať do mbr na ten 500GB disk, pretože sa tam začína načítavať a zisťuje sa aký/é OS máš.
potom ti vyhodí obrazovku s možnosťou voľby OS alebo režimu.....

Ja si tiež skúšam rôzne linuxy a hrajem sa s tým ale riešim to tak, že mám k NB druhý HDD (40GB), ktorý si na ten čas vložím a pôvodný (80GB) vyberiem
Myslím, že 1TB HDD je na takéto hranie sa škoda ;)
Naposledy upravil(a) kamowski dne 26 pro 2012, 08:19, celkem upraveno 1 x.

Zamčeno