Cinnamon Pomalý štart do desktopu

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Indian33
Příspěvky: 3
Registrován: 07 srp 2015, 00:50

Cinnamon Pomalý štart do desktopu

#1 Příspěvek od Indian33 »

Stretli ste sa s tým,že veľmi dlho (cca40s) štartuje od zapnutia PC,kým sa objavý plocha?Pred tým pri Suse to bola chvíľa,tak isto Win 8.1.Nainštaloval som po dlhšej dobe Mint 17.2 a som prekvapený.Jak s Kernelom 3.16,tak až po 4.1.4,s Catalystom,aj bez neho...
Prešiel som zahraničné fóra,ľudia s tým majú problémy,ale nikto nevie ani prečo a nikto to ani nevyriešil.Spomínali akurát Javu pri štartovaní a že to robí Cinanamon....Neviete niekto niečo o tom?
Dell Inspirion 5737 R17 CPU: i5 4200U RAM: 8GB GPU: AMD 8870m

kamowski

Re: Pomalý štart do desktopu-Cinnamon

#2 Příspěvek od kamowski »

možno offtopic:
ahoj,
cinnamon síce nemám ale chcem poznamenať, že s win 8 to nemôžeš porovnávať, lebo ten ani po stlačení "vypnúť" nevypína iba uspí pc :!: (m$ finta na užívateľov :mrgreen: )
preto to dokáže tak rýchlo štartovať
ak budeš aj LM uspávať, bude to tiež rýchlejšie

Indian33
Příspěvky: 3
Registrován: 07 srp 2015, 00:50

Re: Pomalý štart do desktopu-Cinnamon

#3 Příspěvek od Indian33 »

Dík 8-) ...vo win to mám vypnuté,aby som sa doslal na jeden odiel NTFS aj z Mintu a štartuje to rýchlo,v Minte to zapnuté mám a aj tak je to ako v lete na saniach,pritom v Suse 13.2 to fičalo
Dell Inspirion 5737 R17 CPU: i5 4200U RAM: 8GB GPU: AMD 8870m

kamowski

Re: Pomalý štart do desktopu-Cinnamon

#4 Příspěvek od kamowski »

Tak som si to schválne stopol,
na LM17.2 xfce rc je to do prihlasovacej obrazovky 40s :D
Dell Latitude-E6400, kernel 3.16.0-38
skúsim nahodiť najnovší kernel, čo to zrobí
---
takže, nič sa nezmenilo, stále je to tých 40s
ale chcel by som podotknúť, že keď sa prihlásim, v zlomku sekundy mám pracovnú plochu pripravenú k práci a žiaden program, modul, služba, .... nenabieha
win teraz nemám, neviem porovnať, ale ako si pamätám, kým všetko nabehlo, tak som si aj kávu stihol zaliať :D

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Pomalý štart do desktopu-Cinnamon

#5 Příspěvek od juhele2014 »

Dělá to 32, nebo 64bit? Zkus jiné distro, těch 40sec je dost, trochu to tipuji na inicializaci AMD grafiky, než si to LM "přebere". Když při startování ťukneš do ESC, tak na pozadí je vidět, co to při startu nejvíc brzdí, kde to má dlouhé prodlevy. Pro ilustraci - od zmačknutí tl. POWER (studený start) na noťasu HP 650 probook (i5, 4GbRAM, intel grafika) to trvá LM 17.2 Xfce Rafaela, keernel 4.1.4, 32bit, asi cca 14 - 15 vteřin, ale je to na SSD, takže to je fofr ... ;)

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Pomalý štart do desktopu-Cinnamon

#6 Příspěvek od RadekD »

juhele2014 píše:Dělá to 32, nebo 64bit? Zkus jiné distro, těch 40sec je dost, trochu to tipuji na inicializaci AMD grafiky, než si to LM "přebere". Když při startování ťukneš do ESC, tak na pozadí je vidět, co to při startu nejvíc brzdí, kde to má dlouhé prodlevy. Pro ilustraci - od zmačknutí tl. POWER (studený start) na noťasu HP 650 probook (i5, 4GbRAM, intel grafika) to trvá LM 17.2 Xfce Rafaela, keernel 4.1.4, 32bit, asi cca 14 - 15 vteřin, ale je to na SSD, takže to je fofr ... ;)
S SSD to nemůžeš vůbec srovnávat, měl jsem to na něm do teď, ale z technických důvodů jsem se vrátil na klasický HDD a ten rozdíl je neskutečný, trvá to opravdu dlouho. Nejvíc mne irituje dlouhá černá obrazovka, kdy se zdánlivě nic neděje.
Na druhou stranu ale nevěřím, že by Windows startovaly ze "studeného startu" rychleji, mám je na druhém notasu taky na SSD v multibootu s Mintem a mohu porovnávat (widle - prakticky čistý systém jen s antivirem a dvěma aplikacemi, které se ale spouští ručně). Jediným kladem W7 proti Mintu je, že člověk vidí, že něco dělají, ale kompletní start trvá rozhodně o hodně déle, a to i bez zadávání už. hesla. Mint zdánlivě nedělá nic a najednou je připravený (teď nemyslím vlastní start kernelu, ten se zobrazit dá, ale start Cinnamonu).
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Indian33
Příspěvky: 3
Registrován: 07 srp 2015, 00:50

Re: Pomalý štart do desktopu-Cinnamon

#7 Příspěvek od Indian33 »

Je to 64b,po stlačení ESC rýchlo prebehne pár riadkov,potom čierna obrazovka (ani výpis ani logo) a čakám...kým nabehne z ničoho nič desktop.Už som si na to aj zvykol... ;)
vďaka...pekné slnečné leto želám
Dell Inspirion 5737 R17 CPU: i5 4200U RAM: 8GB GPU: AMD 8870m

Infernits
Příspěvky: 3
Registrován: 27 pro 2018, 14:36

Re: Cinnamon Pomalý štart do desktopu

#8 Příspěvek od Infernits »

Řešil jsem teď podobnou věc, dlouhý start po nové instalaci na Dell Latitude D630, přesně jak tazatel výše, chvíli systém nabíhal, pak černá obrazovka (po ESC nebylo vidět nic), pak zas chvilku nabíhal (dle aktivity LED kontrolky HDD) a nakonec se spustil běžel svižně, ale to prvotní spouštění trvalo dohromady tak 2 minuty. Dělo se to u 64b verze 19.1 MATE, tak jsem zkusit 19 MATE (stejné chování), pak 18.3 MATE (to samé) a náhle hups, s verzí 18 MATE naběhne krásně za 20 vteřin, tak jsem zůstal u ní. Proč by ne, vše tam funguje spolehlivě jak má, repozitáře pro verzi 18 budou také ještě nějaký čas udržovány aktuální, tak o pracovní SW bude ještě nějaký čas určitě svěží. Tak třeba je tohle řešení, kde byla chyba nevím (třeba moc nové jádro... ?), každopádně pro mne (negeeka) to byla cesta :)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Cinnamon Pomalý štart do desktopu

#9 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Infernits
Jdeš na to od lesa, a tak to má být ... Uživatel linuxu má hafo možností, jak svůj systém vyladit, příp. upravit dle svých potřeb. Teda když se toho nebojí, že jo. Je to ale furt lepší, než se trápit s widlema 10 :lol: ,viz http://notebookblog.cz/technika/uvahy/j ... mc-diskem/ Komu se nelíbí Linux Mint 17, 18, nebo 19, a to cinnamon, mate, xfce nebo kde, tak může migrovat na Ubunťáka, a zkusit štěstí tam. A kdo to má na háku, mrkne na https://distrowatch.com/ a má o dlouhý zimní večery postaráno ... ;)

ps: vhodná music k silvestrovskému večeru https://www.last.fm/music/Madness 8-)

Nezmar
Příspěvky: 25
Registrován: 14 kvě 2014, 10:04

Re: Cinnamon Pomalý štart do desktopu

#10 Příspěvek od Nezmar »

Kód: Vybrat vše

$ dmesg 
dostaneš chronologicky řazenej výpis startu počítače a najdi si kde to vázne.

Kód: Vybrat vše

[    4.500289] random: nonblocking pool is initialized
[   19.445500] systemd-udevd[328]: starting version 204
mě to vázne tady :o)) ani jsem si nevšiml. Co to je, ale nevim. musim se na to kouknout.

Zamčeno